Zaloguj się

Nie masz konta?
Reklama

Reklama

Reklama
Kategoria:   Edukacja    10 najlepszych zawodów    10 najlepszych zawodów – konserwator sztuki
Reklama
Reklama
Reklama

10 najlepszych zawodów – konserwator sztuki

Drukuj Email
Opublikował: Łukasz Strykowski, Dodano: 2011-10-24 14:21:36
altSatysfakcja, pieniądze, prestiż. Tego, w indywidualnej kolejności, oczekujemy od swojej pracy. Tylko, chociaż wiemy, czego oczekujemy, nie do końca wiemy jak to osiągnąć. I kiedy przychodzi czas na decyzję, na wybór studiów, na ukierunkowanie się – mamy czarną dziurę. Ale my postanowiliśmy wam pomóc. Znaleźliśmy 10 zawodów, które cieszą się dużym powodzeniem i przedstawiamy je Wam od tzw. kuchni. W tym miesiącu rozmawiamy z konserwatorem sztuki Iloną Nałęcką-Czerniawską.hot°:
  Dlaczego zdecydowała się Pani zostać konserwatorem sztuki?

W zasadzie od dzieciństwa byłam ukierunkowana do tego zawodu. Ponieważ już od pierwszej klasy w podstawówce miałam większe zdolności manualne niż inne dzieci, rodzice starali się uwrażliwić mnie na rysunek i  sztukę. Po podstawówce naturalnym wyborem było dla mnie liceum plastyczne, a następnie Akademia Sztuk Pięknych. Zastanawiałam się nad studiowaniem malarstwa lub rzeźby. Ostatecznie uznałam jednak, że to konserwacja dzieł sztuki jest bardziej stabilnym zawodem, da mi możliwość rozwijania się i będzie w przyszłości pewniejszym źródłem zarobków. alt

hot°:  Jakie studia trzeba ukończyć by wykonywać Pani zawód?    
W Polsce są trzy szkoły konserwacji. Na Akademii Sztuk Pięknych w Toruniu, Krakowie i Warszawie. Są to studia 6 letnie. W czasie nauki wybiera się również specjalizację. Może to być na przykład konserwacja architektury i kamienia, papieru i skóry lub tak jak w moim przypadku malarstwo. Po studiach trzeba obowiązkowo przepracować dwa lata pod okiem innego konserwatora sztuki. Po tym czasie dopiero można przystąpić do samodzielnego działania.

hot°:  Jakie umiejętności dodatkowe powinien posiadać konserwator sztuki?
Trzeba mieć odpowiednie zdolności manualne, a do tego wykazywać się wiedzą z nauk ścisłych. Szczególnie ważna dla konserwatora jest również chemia. Przy pracy manualnej wymagana jest ogromna precyzja i duża cierpliwość. Można poświęcić setki godzin, a wciąż nie widać efektów konserwacji, po czym dopiero po pewnym czasie zauważa się rezultaty. Satysfakcja która z tego płynie jest ogromna.

hot°: Jak wygląda Pani praca?
Konserwatorzy sztuki dzielą się na tych którzy projektują i tych co wykonują. W zasadzie rzadko to idzie w parze, ponieważ jedno wyklucza drugie ze względu na brak czasu. Są konserwatorzy, którzy zajmują się  wyłącznie projektowaniem dokumentacji razem z architektami i inżynierami budownictwa, czasem z archeologami. Są też oczywiście konserwatorzy, którzy wykonują wyłącznie prace manualne takie jak czyszczenie i restauracja zabytków. Wszystko zależy od tego jaką obierze się drogę po studiach i co komu bardziej odpowiada. Jeśli chodzi o mnie to zajmuje się bardziej projektowaniem, chociaż również zdarza mi się własnoręcznie pracować nad zabytkiem.

althot°: Nad jakimi zabytkami pracowała Pani ostatnio?
Ostatnio wykonywaliśmy m.in.: elewację Katedry Szczecińskiej, kościół Jana Ewangelisty. Pracujemy nad zabytkami w  Twierdzy Kostrzyn, oraz nad konserwacją kościoła św. Józefa.

hot°: Czy w czasie konserwacji zabytków często pojawiają się  niespodzianki?
Oczywiście, w zasadzie zawsze. Projekt konserwacji ma zazwyczaj charakter koncepcyjny, ponieważ nie da się wszystkiego przewidzieć. Pod czas prac uszczegóławia się go i zmienia często technologię. Tego wymaga specyfika tej pracy, żeby ostatecznie obiekt był zrobiony porządnie.

hot°: Na Pani pracy spoczywa duża odpowiedzialność. Czy zdarza się konserwatorom coś zepsuć?
Generalnie założenie jest takie, że ratujemy obiekty zabytkowe dla przyszłych pokoleń, tak żeby wzmocnić je konstrukcyjnie i wydobyć ich pierwotną estetykę. Czasem bywa jednak, że pojawiają się kwestie sporne. Największą z nich jest zazwyczaj to czy wracamy zupełnie do pierwowzoru czy szanujemy wszystkie zmiany, które pojawiły się na przestrzeni epok. Wtedy powołuje się komisję która podejmuje decyzję. I tu pojawia się duża odpowiedzialność, ponieważ błędne postanowienia mogą popsuć przyszły charakter zabytku.

hot°: Ile godzin spędza Pani w pracy?
Konserwator dzieł sztuki to wolny zawód. Nie jest zamknięty w ramy godzinowe. Projekty tworzy się w biurze, pracowni bądź w domu, jeździ się na kontrole obiektów zabytkowy by sprawdzić technologie i omówić problemy. Ogólnie nie jest to przesiadywanie za biurkiem od 9 do 17. alt

hot°: Czy jadąc na urlop wybiera Pani naturę czy zabytki?
Mój zawód jest moją pasją dlatego na urlopie nie unikam zabytków. Zawsze powtarzam, że młodzi ludzie powinni studiować to co lubią robić, bo to w przyszłości rzutuje na ich pracę. Przyznam się, że kiedy jadę na urlop przygotowuję się do niego. Sprawdzam jakie zabytki można znaleźć w danym miejscu, czytam jego historię, oglądam zdjęcia. Na miejscu staram się nie oceniać pracy innych konserwatorów, ponieważ często współczesna technologia, która muszą stosować  jest nie doskonała. Niemniej jednak zdarza mi się również odpoczywać w lesie.

hot°: Czy poleciłaby Pani swój zawód młodym ludziom?
Myślę, że tak. Wydaje mi się, że konserwatorów zabytków i sztuki jest nie wielu, więc pracy nie powinno zabraknąć.

hot°: A czy zawód konserwatora sztuki to dobrze płatne zajęcie?
To zależy. Kiedy wybierałam ten kierunek studiów wiedziałam, że jest to dobrze płatny zawód, że przyniesie mi profity. Niestety w obecnych czasach bywa z tym różnie. Były lata kiedy chwaliłam sobie zarobki, ale są też niestety słabsze miesiące, kiedy jest gorzej. Podobna sytuacja jest obecnie w każdym zawodzie.


Zdjęcia: Bartek Mateńko
, 11-01-2015
Niech Bóg błogosławi wszelkim osłom, krówką i owieczką. I niech radość zapanuje wśród tych którzy jedzą zupę pomidorową.
, 10-11-2014
Otworzyli ASP w Toruniu??? Kiedy?? Gdzie??
, 24-10-2013
To co ta Pani pisze to wierutne kłamstwa, konserwator zabytków to ciężki zawód, i fundusze unijne kończą się w 2013 roku...a więc NIE BĘDZIE PRACY...
, 11-10-2013
konserwacja to idealny zawód dla tych co lubią stać w kolejce do urzędu pracy

Dodaj komentarz:

*-pole wymagane

Kod antysapmowy
Odśwież


Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.

Przeczytaj także:

Polecane miejsca

Szkoła Nurków Delphinus

Szkoła Nurków Delphinus

Szkoła istnieje od 1999 roku. Wyszkoliła już ponad 2000 nurków. Od 2004…
Czytaj więcej
Vero Moda Galeria Kaskada

Vero Moda Galeria Kaskada

Vero Moda, znajduje się w Galerii Kaskada i otwarta jest codziennie: od…
Czytaj więcej