Zaloguj się

Nie masz konta?
Reklama

Reklama

Reklama
Kategoria:   Edukacja    10 najlepszych zawodów    10 najlepszych zawodów – leśniczy
Reklama
Reklama
Reklama

10 najlepszych zawodów – leśniczy

Drukuj Email
Opublikował: Łukasz Strykowski, Dodano: 2011-12-30 14:39:55
Satysfakcja, pieniądze, prestiż. Tego, w indywidualnej kolejności, oczekujemy od swojej pracy. Tylko, chociaż wiemy, czego oczekujemy, nie do końca wiemy jak to osiągnąć. I kiedy przychodzi czas na decyzję, na wybór studiów, na ukierunkowanie się – mamy czarną dziurę. Ale my postanowiliśmy wam pomóc. Znaleźliśmy 10 zawodów, które cieszą się dużym powodzeniem i przedstawiamy je Wam od tzw. kuchni. W tym odcinku o tym jak wygląda praca leśniczego opowiada Krzysztof Jankowski, kierownik Wydziału Lasów Miejskich w Szczecinie.

hot°:  Co skłoniło Pana do wyboru zawodu leśniczego?
Krzysztof Jankowski : Zawód leśnika to w moim wypadku tradycja rodzinna. Dziadek był przed II Wojną Światową gajowym w majątku Zamojskich na lubelszczyźnie. Mój ojciec również przepracował w tym zawodzie 40 lat. Wychowywałem się w leśniczówkach, dlatego wybranie tego zawodu było dla mnie naturalną koleją rzeczy.

hot°:  Jakie wykształcenie trzeba zdobyć, aby pracować w Pana zawodzie?
Należy ukończyć technikum Leśne. Najbliższa Szczecina tego typu placówka to Rzepin albo Goraj. Następnie szkoła wyższa czyli studia z zakresu leśnictwa. Obecnie jest przynajmniej siedem uczelni, które pozwalają kształcić się w tym kierunku. Dobrze te studia skończyć. Niemniej jednak część kadry pracuje w tym zawodzie po technikum.

hot°: Na czym polega praca leśniczego?
Szczecin otaczają lasy o charakterze ochronnym, turystycznym i wypoczynkowym. Główna idea ich istnienia polega na tym, że powinny służyć mieszkańcom do wypoczynku. Dlatego do naszych obowiązków należy nadzorowanie oraz utrzymanie w nich czystości, wyznaczenie miejsc do rekreacji i szlaków turystycznych. Średnio na leśnika przypada 1000h lasu. Każdego dnia w zasadzie sprawdzamy czy przez noc nie powstały szkody, nie zdarzyły się kradzieże, czy ktoś nie wysypał śmieci, czy nie pojawiły się szkodniki. Do tego dochodzi praca biurowa, czyli wydawanie opinii i zezwoleń oraz sprzedaż drewna.

hot°:  Utarł się wizerunek leśniczego chodzącego po lesie z dubeltówką, ale chyba jest już nie aktualny...
Po II wojnie światowej rzeczywiście na wyposażeniu leśniczych była broń służbowa tzw. dubeltówka, która służyła do zwalczania szkodników i drapieżników. Oprócz tego oczywiście dochodziły względy bezpieczeństwa. Broń służbową zlikwidowano w latach 50 i w tej chwili mają ją tylko niektórzy leśniczy, którzy są również myśliwymi. Oczywiście nie chodzą z nią w godzinach pracy, ponieważ służy ona wyłacznie do polowania.

hot°:  Jak długo pracuje już Pan jako leśniczy? I czy w tym czasie dużo się zmieniło w Pana zawodzie?
Leśniczym jestem już 20 lat i w tym czasie zaobserwowałem dwa kierunki zmian. Pierwszy dotyczy coraz większej funkcji ekologicznej lasów. Kiedyś polityka leśna polegała głównie na sadzeniu – pielęgnowaniu i wycinaniu drzew. Dziś leśnicy zdają sobie sprawę, że część drzew musi dla dobra lasu w nim pozostać. Drugi kikerunek zmian związany jest z postępem. Współczesny leśniczy ma przy sobie telefon komórkowy, dzięki czemu jest cały czas skomunikowany. W każdym lesnictwie znajduje się komputer. Naszą pracę jest łatwiejsza również dzięki systemom monitorowania lasu. Powszechnie używa się kamer i samolotów, dzięki czemu mamy lepszy obraz nadzorowanego terenu niż kiedyś.

hot°:  Czy praca leśniczego jest niebezpieczna? Czy kłusownicy i zwierzęta są dużym zagrożeniem?
Kłusownictwo w Polsce jest obecnie zawodem ginącym. To oczywiście bardzo dobrze. Wynika to z tego, że ludziom dziś wielu rzeczy już się nie chce tak jak kiedyś. Przypomnę, że kłusownik to osoba, która doskonale zna las i zachowania zwierzyny. W zachodniej części Polski jest to problem marginalny. Oczywiście uzbrojony kłusownik może być zagrożeniem dla leśniczego, ale myślę, że takiej sytuacji nie było w naszym rejonie od ponad 30 lat. Większym zagrożeniem dla leśniczego są kleszcze. Przenoszona przez nie borelioza to w zasadzie nasza choroba zawodowa. Zdarza się, że leśniczego dopadnie w ciągu roku nawet ponad 30 kleszczy. Któryś z nich może w końcu okazać się zarażony. Oczywiście regularnie badamy się, ale mimo to część leśników cierpi na tą chorobę. Innych zagrożeń w zasadzie nie ma. Wścieklizna została wyeliminowana z lasów, szarżujący dzik mógłby być zagrożeniem, ale to rzadkość.

hot°:  Jak wygląda Pana dzień pracy?
Praca leśnika to 40 godzinny tydzień pracy od poniedziałku do piątku, jednak często jesteśmy również w pracy w weekendy z powodów kradzieży czy pożarów. Pracę zaczynam o 7 rano w biurze a następnie jadę do lasu. Dobry leśnik powinien przynajmniej połowę czasu spędzić w terenie ponieważ jego wartość zależy od tego jak dobrze zna nadzorowany obszar.

hot°:  Jakie cechy powinien mieć dobry leśniczy?
Praca leśnika wymaga specjalnych predyspozycji i przede wszystkim umiejętności pracy w terenie w zmiennych warunkach, ponieważ często jest zimno, wieje i pada. Trzeba być samodzielnym i kreatywnym. Praca leśnika na pewno wymaga więcej poświęceń niż inne zawody. Tradycje rodzinne moim zdaniem, są także nie bez znaczenia. Jeśli ktoś tak jak ja mieszkał w leśniczówce przez pierwsze 25 lat życia, to wiadomo, że da sobie radę w lesie. Jeśli natomiast ktoś wychował się na osiedlu i chce być pierwszym leśnikiem w rodzinie, a zostanie skierowany do miejsca odległego w środku lasu, gdzie będzie miał do najbliższych ludzi kilka kilometrów, może nie znieść tego zbyt dobrze.  Znam osoby, które rezygnowały z pracy z tego powodu.

hot°:  Jak spędza Pan czas wolny? Również w lesie?
Jestem podróżnikiem i lubie podróżować po świecie. Zdarza się jednak, że lubię pojechać do miasta, do centrum handlowego lub kina ponieważ czasami brakuje mi miejsc gdzie jest dużo ludzi. Niemniej jednak nie było jeszcze weekendu, żebym nie spacerował po lesie, ponieważ ruch to zdrowie.

hot°:  Czy praca leśniczego jest dobrze opłacana? Czy poleciłby Pan ją młodym ludziom?
Myślę, że leśnicy w Polsce zarabiają dobrze. Oczywiście jest to moja subiektywna ocena. Mamy pełny pakiet socjalny i wiele dodatków ze względu na to, że jesteśmy służbę mundurową. Jeśli porównać to do innych zawodów w kraju to leśniczy są opłacani bardzo przyzwoicie. Po za tym lasy były, są i będą.Ich powierzchnia się zwieksza, więc na pewno będzie potrzeba wielu specjalistów w tej dziedzinie.

Zdjęcia: Bartek Mateńko

, 28-07-2013
Jakim cudem ci wyszło 104 tysiące zł - to ja niewiem?
, 09-06-2013
tak super,mieszkani e w wyremontowanej lesniczowce,kil ometrowka,super premie kwartalne,trzyn astki,nagrody roczne,deputat opalowy i pensja 4500,to chyba dobry zawod.Roczny dochod brutto to 104 tysiace zl,latwo policzyc czy warto tam pracowac.
, 21-04-2013
cóż bycie leśnikiem widać jest super. same plusy zawodu i hobby. Czy to prawda? hmm
, 06-03-2012
panie strykowski
jezeli ktos jest lesnikiem, to jak mozna mu zadac pytanie , czy wolny czas spedza tez w lesie
lasu raczej ma dosc i sper.... a w inne miejsce

Dodaj komentarz:

*-pole wymagane

Kod antysapmowy
Odśwież


Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.

Przeczytaj także:

Polecane miejsca

Willa

Willa

Willa  jest wyjątkową restauracją oraz lokalem na specjalne okazje.…
Czytaj więcej
Forma

Forma

Fitness klub Forma, to studio proponujące szeroki zakres usług. Do…
Czytaj więcej