Erasmus - Daj się skusić na nieco inne studiowanie!
Nadszedł ten ponury miesiąc, który ustawowo kończy wakacje, a niektórym studentom daje wyzwanie w postaci sesji numer dwa. Z tego co można zauważyć na portalach społecznościowych – wielu osobom ten miesiąc kojarzy się z wydarzeniami z roku 1939 (życzę aby tym razem kampania zakończyła się sukcesem!). Przełamując ten depresyjny nastrój mam dla was propozycję nie do odrzucenia! Wyjazd na studia lub praktykę do Hiszpanii, Włoch czy Francji na semestr, rok a nawet dwa lata? To właśnie oferuje nam program unijny – Erasmus +.
W wielkim skrócie – Erasmus to program, który organizuje wymianę studencką między uczelniami europejskimi, biorącymi udział w projekcie. Celem programu jest poprawa jakości i atrakcyjności kształcenia w tych krajach, a także ulepszenie międzynarodowej współpracy w dziedzinie edukacji.
Kiedy najwcześniej możecie ubiegać się o wyjazd na Erasmusa?
Wyjazd możliwy jest po ukończeniu pierwszego roku, czyli już na drugim roku możecie przeżyć niezapomnianą przygodę z Erasmusem!
Na jak długo możecie wyjechać ?
Na studia można wyjechać od 3 do 12 miesięcy, natomiast na praktyki od 2 do 12 miesięcy, co znaczy że student może wyjechać nawet na 24 miesiące za granicę w ramach programu Erasmus +.
Do jakich krajów możecie wyjechać ?
Do wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej, a także Norwegii, Szwajcarii, Islandii, Lichtensteinu i Turcji. Niestety nie każda uczelnia ma tak szeroki wybór miejsc docelowych. Zwykle uczelnia podpisuje umowy z kilkunastoma uczelniami zagranicznymi i z tymi uczelniami prowadzona jest wymiana studencka. Każdy uniwersytet, a nawet wydział ma indywidualną ofertę edukacyjną w ramach Erasmusa, dlatego warto zapoznać się z nią u koordynatora na swoim kierunku albo w dziale spraw międzynarodowych uniwersytetu.
Kwestia, która jest jedną z najważniejszych dla wielu studentów - Finanse!
W zależności od miejsca do którego się wybieramy na studia lub praktykę otrzymujemy odpowiednie stypendium. Grant stanowi dofinansowanie, którego celem jest wyrównanie różnicy pomiędzy kosztami utrzymania w kraju a kosztami utrzymania w kraju uczelni przyjmującej. Obecnie plasuje się w granicach od 300 do 500 euro. Przykładowo na wyjazd do Norwegii, Szwajcarii czy Włoch otrzymujemy 500 euro, w przypadku wyjazdu do Niemiec, Holandii czy Hiszpanii – 400 euro, natomiast gdy udajemy się na Maltę, Słowację czy do Węgier – 300 euro.
Pamiętajmy, że kwestie finansowe, z racji swej natury, należą do tych najczęściej spornych. Zakwalifikowanie na wyjazd nie daje gwarancji otrzymania grantu! Ostateczną decyzję o grancie i jego wysokości otrzymujemy dopiero na około miesiąc przed wyjazdem. Z pozytywnych wieści - w tym roku na Uniwersytecie Szczecińskim stypendium otrzymali wszyscy studenci zakwalifikowani na wyjazd! Ze złych wieści – każdemu studentowi zmniejszono okres finansowania o jeden miesiąc.
Jak wygląda procedura zakwalifikowania na wymianę zagraniczną ?
Procedura podzielona jest na dwa etapy. Pierwszy etap kończy się uzyskaniem, przez studenta ubiegającego się o wyjazd, nominacji na wyjazd od koordynatora wydziałowego. Jednak by uzyskać taką nominację trzeba zdobyć „miejsce” na uczelni zagranicznej, którą jesteśmy zainteresowani. W tym przypadku decydujące znaczenie ma: średnia z ostatniego zakończonego semestru, posiadane certyfikaty językowe, a także inne szczególne osiągnięcia studenta. Dodatkowo, każdy student, który będzie realizował taki program po raz pierwszy uzyskuje + 1 punkt do średniej.
W wyniku rekrutacji dowiadujemy się, czy zostaliśmy zakwalifikowani na wyjazd do wybranej uczelni zagranicznej, a nasze dane i dokumenty zostają przekazane do działu spraw międzynarodowych uniwersytetu, a także do uczelni partnerskiej.
Po zakwalifikowaniu się na wyjazd stypendialny następuje kolejna faza, w której najważniejsze jest złożenie następujących dokumentów w dziale spraw międzynarodowych swojego uniwersytetu:
1.Formularza aplikacyjnego uczelni partnerskiej
2.Transcript of Records – w tym dokumencie wypisujemy wszystkie przedmioty jakie dotychczas zrealizowaliśmy w całym toku studiów, oceny z nich i punkty ECTS – musi być zatwierdzony przez pracownika dziekanatu !
3.Oświadczenia – zawiera dane osobowe studenta i, co ważne, w tym miejscu podajemy numer rachunku walutowego, na który będzie przesyłane stypendium !
4.Podania do dziekana – składa się je dopiero po zdanej sesji, bezpośrednio poprzedzającej wyjazd stypendialny, co stanowi wyraz zasady, że na Erasmusa może wyjechać student który pozytywnie ukończył całą sesję! Choć w wyjątkowych okolicznościach istnieje możliwość uzyskania zgody dziekana na wyjazd mając coś „w plecy”.
5.Learning Agreement – czyli porozumienie o programie studiów, zawierające przedmioty które będziemy realizować na uczelni partnerskiej. Nowy program wymaga, by przedmioty te były ekwiwalentne (lub chociaż podobne) do przedmiotów które realizowałoby się na uczelni macierzystej! W innym przypadku wracamy do Polski zdawać przedmioty, dla których nie znaleźliśmy odpowiednika.
6.Listu akceptacyjnego od uczelni partnerskiej
7.Ubezpieczenia EKUZ – wyrabiamy bezpłatnie w oddziale NFZ, „od ręki”.
8.Ubezpieczenia Euro 26 (73 zł/rok)/Planeta Młodych (70 zł/rok)/ ISIC (79 zł/rok) – oprócz ubezpieczenia moc zniżek na te karty!
Cały ten proces kończy się podpisaniem Umowy Stypendialnej. Umowa ta jest podstawą do przekazania studentowi grantu! W jej treści znajduje się przede wszystkim stawka grantu, kwota całkowita stypendium, okres finansowania oraz wzajemne zobowiązania studenta i uczelni macierzystej.
Umowa podpisana, więc ruszamy na Erasmusa! Ahoj przygodo!