Samorozwój: Najlepsze sposoby radzenia sobie ze stresem i smutkiem
W tym cyklu artykułów przedstawiamy wam różne zagadnienia związane za naszą psychiką, samorozwojem osobistym i zachowaniem odpowiedniego balansu chuchowego w obecnych dynamicznie zmieniających się czasach. Wszyscy mówią „nie stresuj się”, „wyluzuj”… ale jak to zrobić? Dlaczego tak bardzo chcemy uniknąć stresu oraz do czego właściwie jest nam on potrzebny w życiu? Czy są sposoby, dzięki którym można go zlikwidować albo chociaż osłabić? Na te i inne pytania dotyczące stresu odpowiada Karolina Piotrowska – psycholog zajmujący się technikami aktywnej relaksacji i hipnozy.
Stres Ratuje Życie…
Zanim zaczniemy rozmawiać o stresie warto jest dobrze zrozumieć jaka jest jego funkcja w naszym organizmie. Choć myśląc „stres” zwykle odnosimy to sformułowanie to pewnego odczucia psychicznego napięcia i dyskomfortu, to jednak ze stanem tym związany jest szereg reakcji biologicznych występujących w naszym organizmie.
W czasie nagłej reakcji stresowej do naszego układu trafia ogromna ilość katecholamin – adrenaliny i kortyzolu. Hormony te wpływają na to, że całe ciało zaczyna inaczej pracować. Krew odplywa z rąk i nóg do organów wewnętrznych. Serce przyspiesza. Oddech staje się płytki. Może pojawić się wrażenie zastygnięcia bądź uczucie duszności. Czas zdaje się biec wolniej. Mięśnie spinają się, a poza naszą świadomą analizą mózg podejmuje kluczową decyzję: uciekać czy walczyć?
Wszystko trwa ułamki sekund, ale jest ogromnie męczce dla organizmu. To reakcja, która została zaprogramowana by ocalić życie. Schemat, który uruchamia się w momencie sytuacji poważnego zagrożenia, np. ataku drapieżnika. Bardzo mądry biologiczny proces, który pozwala błyskawicznie podjąć decyzje i wdrożyć działanie zabezpieczające podstawy naszej egzystencji.
Tak wiec stres jest nam potrzebny. Jest mechanizmem ewolucyjnym dzięki któremu nasz gatunek przetrwał tyle tysięcy lat.
…Albo Zabija Powoli
W dzisiejszym świecie sytuacji, w których nasze zdrowie i życie jest zagrożone jest raczej niewiele. Mówi się, że żyjemy w najbezpieczniejszym okresie w historii ludzkości. Nie znamy wojen, drapieżniki nie są dla nas zagrożeniem, a rozwój sprawił, że większość chorób niegdyś niebezpiecznych dzisiaj nie zagraża naszemu życiu. Moglibyśmy więc żyć długo i szczęśliwie. Okazuje się jednak, że wcale tak nie jest.
Pomimo sprzyjających warunków zewnętrznych nadal występują u nas reakcje stresowe. Co więcej, nawet silne wybuchy stresu bywają powodowane przez relatywnie niewiele znaczące sytuacje. Tym samym proces, który został zaprojektowany do tego, by pomóc nam ratować życie staje się nadużywany i wykorzystywany w sytuacjach, które obiektywnie nam nie zagrażają.
Jak ustalono długotrwałe doświadczanie podwyższonego poziomu stresu jest dla człowieka bardzo szkodliwe. Z uwagi na szereg reakcji biologicznych, które występują w czasie tego procesu znacznemu osłabieniu ulega układ immunologiczny. Co za tym idzie – stres bezpośrednio wpływa na nasze zdrowie. Jest to dla współczesnych badaczy tak oczywiste, iż nawet mówi się o tym, że prawdopodobnie 8 na 10 wizyt u lekarzy to skutek uboczny doświadczania stresu.
Co Zrobić Aby Stresować Się Mniej
Stres jest nam potrzebny, ostatecznie w sytuacji zagrożenia pozwala uratować życie, a w mniejszym natężeniu działa jak motywator do działania. Nie da się całkowicie wyeliminować stresu z życia. Chodzi więc o to, aby zredukować częstotliwość jego występowania oraz poziom jego natężenia, gdy już się pojawi.
Aktywności, które możemy podjąć, aby przeciwdziałać stresowi możemy podzielić na dwie grupy. W pierwszej znajdą się te, które pomagają rozładować napięcie w chwili, gdy już doświadczamy stresu. W takich sytuacjach (w zależności od nasilenia reakcji) pomocny jest wysiłek fizyczny, rozmowa z przyjacielem bądź inną bliską osobą oraz inne, drobne aktywności związane z hobby bądź pasją, które pozwalają oderwać umysł od zamartwiania się.
Drugą grupą są aktywności, które działają prewencyjnie, czyli w ich wyniku uczymy się jak nie wpaść w stres. Znajdują się tutaj konsultacje z psychologiem, psychoterapeutą bądź coachem, hipnoza oraz autohipnoza i joga. Konsultacje pozwalają przeanalizować schemat zachowania ze specjalistą i odkryć przyczyny pojawiania się stresu w określonych sytuacjach. Zwykle specjalista przekazuje też pewien zasób technik i ćwiczeń do wykonywania w domu. Hipnoza uczy doświadczania głębokiej relaksacji zaś poprzez sugestie hipnotyczne ułatwia radzenie sobie ze stresem. Joga zaś poprzez pracę z oddechem uczy, jak się odprężać.
Komentarze
Brak komentarzy.