Gaiwan Herbaty

17.01.2023 0 komentarzy
Autor: Piotr Żelachowski, Zdjęcia: Archiwum Firmy

Gaiwan Herbaty to szczecińska firma, która łączy rodzinne tradycje, pasję do herbaty i zainteresowanie filozofią Dalekiego Wschodu. Dla nich herbata to nie tylko piękne liście tańczące w wodzie podczas parzenia, ale również historia ludzi, którzy ją uprawiają dbając o jej naturalne środowisko. Ich głównym celem jest dzielenie się tą miłością do herbaty z innym. Zapraszamy do przeczytania naszego wywiadu.

 

 

hot°: Sklep z herbatami z dalekich Chin uprawiane tradycyjnymi metodami bez sztucznych nawozów. Tak brzmią podstawowe informacje z Waszej strony. Prosimy o rozwinięcie idei przewodniej „Gaiwan Herbaty”

 

Specjalizujemy się w herbatach, które pochodzą z Chin. Są one produkowane przez naszych zaprzyjaźnionych mistrzów herbacianych. Sposób produkcji tych herbat jest przekazywany przez pokolenia i bierze on pod uwagę nie tylko tworzenie magicznego napoju z tych szlachetnych liści, ale także daje wskazówki jak być wdzięcznym naturze za to co nam daje i równocześnie uczy szanować otaczający świat, drugiego człowieka i dzielić się tą nauką z innymi.

 

Dalekie Chiny mogą wydawać się dość egzotycznym stwierdzeniem, ale zależy nam na pokazaniu, że herbata nie ma nic do ukrycia i stanowczym stwierdzeniu, że ta prawdziwa herbata którą my oferujemy pochodzi stąd gdzie została ona jako pierwsza odkryta.

Herbaty którymi chcemy się dzielić z innymi są herbatami naturalnymi, nie aromatyzowanymi, które uprawiane bez pestycydów mają niezmiennie ten sam smak od lat, a jedyne co można w nich zasmakować to naturalny aromat, który zawdzięczają miejscu z którego pochodzą.

 

 

hot°: Smak herbaty to bardzo złożona sprawa i podobnie jak kawa, ma drugie dno, posmaki, aromaty, niuanse… Czy poznanie herbaty przyszło Wam łatwo?

 

Są to lata poznawania herbaty. Książki, filmy, rozmowy z autorytetami od herbaty jak również udziały w warsztatach, prelekcjach i samo poznawanie herbaty od tej przyjemnej strony czyli ciągłe jej próbowanie. Setki spróbowanych herbat jak dotąd są najlepszą formą nauki i poznawania tego magicznego napoju.

 

Ady droga do poznania herbaty była odrobinę dłuższa, gdyż podczas wspólnego zaparzania herbat nie było łatwo się jej przekonać do herbaty bez miodu i cytryny. Jednak po jakimś czasie zaparzając samodzielnie herbatę przekonała się do niej i pokochała ją tak jak ja. Od lat pracuje z herbatą więc mam ta przyjemność, że jest ona obecna w każdym dniu mojego życia. Jak każde sensoryczne poznawanie takiego produktu jest to w dużej mierze nauka nie tylko testowania finalnego produktu, ale także odkrywanie skąd ta herbata pochodzi, jaka kryje się za nią historia, kto jest mistrzem który ją stworzył.

 

Z herbatą jest bardzo podobnie jak z winem podchodzimy do niej w ten wyniosły sposób wiedząc, że jest to coś co istnieje od 6000 lat i dalej wiemy o niej bardzo mało. Teoretycznie herbata jest bardzo młoda w Europie bo trafiła tu dopiero w siedemnastym wieku więc jeszcze długa droga przed nami do prawdziwego jej poznania.

 

 

hot°: Czy Waszym zdaniem jest coś takiego jak grzechy herbaciane? Czy po prostu zalewamy herbatkę gorącą wodą i już jest po sprawie…

 

Takich grzechów herbacianych jest mnóstwo my jednak podchodzimy do nich zupełnie z innej strony. Wychodzimy z założenia że herbatę zalewamy w taki sposób w jaki nam ona najbardziej smakuje. Zasady odnośnie ilości liści, jaka temperatura wody, czas zaparzania są tylko i wyłącznie wytycznymi, aby zaparzyć idealną czarkę herbaty.

 

W końcowym etapie to jednak ty będziesz pić herbatę i ma ona tobie smakować, a nie my mamy namawiać ciebie do tego aby smakowała ona tobie tak samo zaparzona jak smakuje nam. Jednym z głównych grzechów herbacianych jest to iż nie znamy pochodzenia herbat które kupujemy. Nie wiemy w jaki sposób i przez kogo zostały one wyprodukowane.

 

Kryje się za tym dużo nieszczęśliwych historii i cierpienia ludzkiego. A to tylko jeden z grzechów głównych. Herbata to piękny i szlachetny napój, ale nie zawsze jej historia była równie piękna.

 

hot°: Jaką herbatę polecacie na początek 2023 – szczególnie na teraz, kiedy nadchodzą chłodniejsze dni?

 

Na chłodniejsze dni zawsze dobrze sprawdzają się słodowe herbaty czarne, ziemiste herbaty fermentowane, bądź otulające herbaty oolong. Przy idealnym doborze herbaty dla każdego z nas kierował bym się raczej, nie porą roku, a co w tradycyjnej medycynie Chińskiej jest nazywane Yin Yang. Koncept ten składa się z pięciu elementów poznania natury i kosmosu. Wszystko jest efektem zbalansowania naszej wewnętrznej energii co określane jest mianem Qi.

 

Tradycyjna chińska medycyna mówi o praktyce oddychania, wysypianiem się czy zbilansowanej diecie, aby osiągnąć wewnętrzną równowagę. Herbata jest jedną, ze sposobów aby taki balans uzyskać. Ważne jest aby poznać swoje wewnętrzne Qi i dopasować herbatę do siebie.

Dla przykładu herbata zielona jest uznawana za herbatę zimną, czyli Yin i nie powinny jej pić osoby które mają zimne ręce bądź jest i ciągle zimno, a już szczególnie w okresie zimowym.

 

 

hot°: Jakie są trzy herbaty z Waszej oferty, na które warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności?

 

Herbata „Kwiatowa Bogini” to herbata od której wszystko się zaczęło. Urzekła mnie swoją historią aromatem i wspaniałym złożonym smakiem. To ona popchnęła mnie w pomysł dzielenia się herbatami z innymi i założenia Gaiwan Herbaty. To herbata Tie Guan Yin, która jest bardzo znana w całych Chinach za jej wielokwiatowy aromat i delikatny kwaskowy posmak. Przekonuje do siebie tych którzy lubią herbatę jaśminową. „Specjał Mistrza” to kolejna herbata z naszej oferty, która urzeka każdego kto ją spróbuję.

 

Jest to ta sama herbata co Kwiatowa Bogini, ale wyprodukowana 20 lat temu i co roku na jesień podpraża się ją nad bambusowym żarem. Ze względu na swój drzewny i owocowy smak, szczególnie zasmakuje koneserom ciemnego piwa lub whisky. Jednym z najnowszych nabytków w naszej ofercie jest herbata „Srebrzysty Pąk” która jest wyjątkową herbatą białą stworzoną z samych pączków herbacianych, czyli tego co najszlachetniejsze w całym krzewie. Jest to wyrazista, kremowa i delikatna herbata z kwiatowym aromatem i orzechowo-warzywnym posmakiem.

 

hot°: Czy jest marka czy linia herbaty, który szczególnie zasługuje na wyróżnienie z całości Waszej oferty?

 

Wszystkie nasze herbaty są starannie wybierane, aby pokazać, że herbata jest wspaniała sama w sobie, naturalna bez żadnych dodatków. Z Mistrzami produkującymi herbatę jesteśmy w stałym kontakcie więc w 100% wiemy kto jest odpowiedzialny za tworzenie tego dzieła i jak wygląda cały proces.

 

hot°: Własnoręcznie tworzycie herbaciane mieszanki ziołowe. Prosimy o rozwinięcie…

 

Nasza mama Marysia, która mnie szczególnie interesuje się ziołolecznictwem i medycyną naturalną jest inicjatorką tego dodatku do naszej oferty. Własnoręcznie zbiera, suszy i łączy zioła w takie mieszanki, aby nie tylko wspaniale smakowały, ale przede wszystkim miały korzystny wpływ na nasze zdrowie. Pieczołowicie zbierane z przydomowego ogródka, lub dziko rosnące na polach, są ukłonem w stronę staropolskiej medycyny ludowej, która przekazywali jej rodzice i dziadkowie. Teraz tą wiedzą dzieli się z nami.

 

 

hot°: Czy możemy zamówić Waszą herbatę do domu? Gdzie można znaleźć oferowane przez Was produkty?

 

Wszystkie produkty dostępne są online na naszej stronie internetowej www.gaiwanherbaty.pl tam można znaleźć wszystkie nowości i całą naszą ofertę wraz z ziółkami Marysi i akcesoriami do parzenia herbaty. Stacjonarnie w Szczecinie znajdziecie nasze produkty w Strych w Młynie i sklepie Zrównoważony na Ryneczku Pogodno.

 

Często też organizujemy warsztaty spotkania z herbatą które są otwarte dla wszystkich, gdzie dzielimy się nie tylko dobrą herbatą ale też i naszą wiedzą, podejściem do całej tradycji i kultury picia herbaty. Dla zainteresowanych takim spotkaniem proponuję śledzić nas na Instagramie bądź Facebooku gdzie zawsze pojawiają się informacje odnośnie takich wydarzeń.

 

 

Gaiwan Herbaty

Dominik Jurasz & Adrianna Marcinkowska
tel. 666 541 785
[email protected]
www.gaiwanherbaty.pl
https://www.facebook.com/gaiwanherbaty
https://www.instagram.com/gaiwanherbaty

 

Gaiwan Herbaty

Gaiwan Herbaty

 

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.