Skuteczne odchudzanie – jak może nam pomóc dietetyk?
Skuteczne odchudzanie – jak może nam pomóc dietetyk? Dieta-cud nie działa? Ćwiczenia nie przynoszą efektu? Jeśli ktoś nie jest w stanie poradzić sobie ze zrzuceniem zbędnych kilogramów, rozwiązaniem może okazać się dietetyk. Z nim odchudzanie będzie nie tylko skuteczne, ale i bezpieczne. W jaki sposób dietetycy mogą pomóc?
Odchudzanie się – jak zredukować tkankę tłuszczową?
Najbardziej popularnym sposobem na to, by schudnąć jest dieta. To metoda, która nie wymaga wiele wysiłku. Trzeba sobie jedynie narzucić nieco ograniczeń i pilnować ich przestrzegania. Tak zwane diety cud dość szybko okazują się jednak mało efektywne lub zbyt wyczerpujące. Co więcej, po ich zakończeniu wracamy do starych nawyków, a także do nadwagi.
Drugi sposób? Aktywność fizyczna. Ćwiczenia na to, by spalić kalorie w tydzień, zgubić kilogramy w miesiąc czy modelować sylwetkę, są niezwykle popularne. Metoda ta jest zarazem czasochłonna i męcząca, ale też zdecydowanie najbardziej skuteczna. Aby schudnąć, nie wystarczy jednak zrobić kilku ćwiczeń. Trening musi być regularny i mieć odpowiedni charakter. Co więcej, najlepszy efekt daje skorelowanie ćwiczeń z dopasowaniem odpowiedniej diety. Tu właśnie może pomóc dobry dietetyk.
Trzeci sposób to różnego rodzaju środki medycyny naturalnej i środki farmakologiczne. Przyprawy, zioła i herbaty mogą jednak tylko wspomagać kompleksowy plan odchudzania. Podobnie jak suplementy i tabletki na odchudzanie. Samo ich przyjmowanie nie sprawi, że w szybkim tempie zrzucimy kilka czy kilkanaście zbędnych kilogramów. Odchudzanie to proces, do którego trzeba podchodzić wielowymiarowo. Ponadto, efekty nie przychodzą natychmiastowo.
Wspomagająco działają także wszelkiego rodzaju masaże i zabiegi medycyny estetycznej. Pobudzają organizm do spalania tkanki tłuszczowej lub po prostu pozwalają się jej pozbyć. Zabiegi zazwyczaj mają małoinwazyjny charakter, a stosowane są różne metody. Przykładowo, lipoliza iniekcyjna polega na wstrzyknięciu roztworu z substancją rozpuszczającą tłuszcz, dzięki czemu tkanka tłuszczowa ulega redukcji. W zabiegu kriolipolizy wykorzystuje się natomiast aparaturę schładzającą określone miejsca ciała, by osiągnąć podobny efekt.
Ostateczność to ingerencje chirurgiczne. Są stosowane, gdy zawiodą wszelkie inne środki lub stan pacjenta jest na tyle poważny, że najbardziej rozsądnym rozwiązaniem jest operacja. Może to być liposukcja, a więc odsysanie tłuszczu, która polega na odessaniu tkanki tłuszczowej po dokonaniu drobnych nacięć na skórze. Ingerencja chirurgiczna może też przybrać formę bardziej inwazyjną, czego przykładem jest zabieg założenia balonu żołądkowego lub operacja zmniejszenia żołądka.
Dobra dieta - jak mądrze i bezpiecznie się odchudzać?
Odpowiedni jadłospis to podstawa procesu odchudzania się. To, co dostarczamy organizmowi w postaci posiłków, ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Dieta nie musi jednak wcale oznaczać umartwiania się. Nie musi być też trudna i nudna, choć przygotowanie właściwego programu odżywania może wymagać szerokiej wiedzy i odrobiny doświadczenia.
W tym właśnie pomaga dietetyk.Warto jednak pamiętać o jednym – nawet najlepszy specjalista nie pomoże, jeśli pacjent nie ma odpowiedniej motywacji i nie przestrzega dyscypliny. W nastawieniu jest źródło sukcesu. Decyzję o odchudzaniu każdy musi podjąć samodzielnie i z przekonaniem, że naprawdę tego chce. Proces ten wymaga bowiem zmiany w sposobie myślenia, a przede wszystkim – zmiany stylu życia.
Zarazem trzeba się nastawić na to, że odchudzanie to proces długi i wieloetapowy. Nie da się schudnąć w tydzień, przynajmniej nie w racjonalny i zdrowy sposób. Dlatego trzeba się wykazać cierpliwością i wytrwałością, a także gotowością do poświęceń. Posiłki i napoje wysokokaloryczne? Niestety, z tego trzeba zrezygnować. Jeżeli komuś zależy nie tylko na osiągnięciu określonego efektu, ale i utrzymaniu go, nie ma innej drogi niż konsekwentne realizowanie zmian w sposobie odżywiania.
Trzeba tu też podkreślić, że coraz więcej osób rozumie, iż samo odchudzanie to za mało. Przede wszystkim trzeba się odchudzać zdrowo – tak, by było to bezpieczne i nie odbijało się na samopoczuciu oraz stanie fizycznym organizmu. To jeden z powodów, dla których lepsze jest powolne, a nie gwałtowne odchudzanie się. Przyjmuje się, że najlepiej, gdy tracimy od pół do kilograma wagi tygodniowo. Choć zatem należy zmniejszyć liczbę przyswajanych kalorii, nie można z ograniczaniem posiłków przesadzić, by nie wpędzić się w dodatkowe kłopoty.
Powszechnym problemem jest także to, że po odchudzaniu się u wielu osób następuje powrót do dawnej wagi. Efekt jo-jo często pojawia się u osób, które stosują diety monotematyczne. Szybko się nudzą i zniechęcają, przedwcześnie rezygnując lub wracając do starych przyzwyczajeń. To zresztą największy problem, bo to właśnie nawyki żywieniowe często decydują o tym, czy przybieramy na wadze. Podobnie jest jeśli chodzi o ćwiczenia. Nie należy rezygnować z aktywności fizycznej zaraz po tym, jak dieta się kończy. Zbyt szybkie tempo odchudzania również sprzyja efektowi jo-jo.
Wizyta u dietetyka – korzyści
Sposób odżywiania się powinien uwzględniać wiele czynników takich jak: wiek, płeć, aktywność fizyczna, wykonywana praca, BMI i przemiana materii, stan zdrowia. Dzięki konsultacji z dietetykiem możliwe jest uregulowanie oraz przygotowanie różnorodnej i zbilansowanej diety dopasowanej do indywidualnych potrzeb i preferencji. To pozwala na szybsze osiągnięcie założonych celów, a także regulację metabolizmu. Z dietetykiem mamy pewność, że odchudzanie będzie zdrowe i bezpieczne.
Co więcej, dietetyk pomaga uniknąć błędów żywieniowych. Powszechny jest na przykład brak odpowiedniej różnorodności w jadłospisie, spożywanie nadmiernej ilości produktów niskokalorycznych, a jednocześnie zbyt małej ilości płynów. Dietetyk zapewnia także wsparcie psychiczne. Towarzyszy pacjentowi w trudnych sytuacjach i chwilach zwątpienia, nie pozwalając zapomnieć o wyznaczonym celu.
W czasie pierwszej wizyty dietetyk przeprowadza rozmowę, w trakcie której poznaje aktualne nawyki żywieniowe oraz historię zdrowia pacjenta (schorzenia, przyjmowane leki, alergie). Ustala też z pacjentem priorytety i cele do realizacji. Na tej podstawie może przygotować jadłospis indywidualnie dostosowany do potrzeb i preferencji danej osoby. Warto się nastawić na dłuższą współpracę z dietetykiem. Oprócz pierwszej wizyty może to być kilka lub więcej spotkań kontrolnych.
Czasem można też liczyć na kontakt mailowy lub telefoniczny pomiędzy wizytami, by można było na bieżąco rozwiać pewne wątpliwości lub uzyskać szybką poradę.Rozmowa to nie jedyny element, na podstawie którego przygotowywana jest dieta. Mierzona jest również masa ciała, obwody, wzrost. Specjalista często sięga też po wyniki badań kontrolnych, takich jak na przykład morfologia krwi, elektrolity, TSH czy próby wątrobowe.
Warto dowiedzieć się przed pierwszą wizytą, jakie badania należy wykonać i czy dietetyk ich wymaga. Przydatne może być też zastanowienie się nad tym, jak wyglądają nasze posiłki, jak wygląda nasz typowy plan żywieniowy i jak wygląda nasz jadłospis (łącznie z napojami i przekąskami).
Trzeba też podkreślić, że otyłość, nadwaga i nagły wzrost wagi nie zawsze są spowodowane złą dietą. Mogą to być symptomy poważnych chorób lub efekty zaburzeń hormonalnych, które nieleczone mogą prowadzić do dalszych problemów zdrowotnych. W tym kontekście współpraca z dietetykiem jest szczególnie istotna, jako że odpowiednie żywienie może wówczas poprawić komfort życia pacjenta, jego samopoczucie i stan zdrowia.
Dobra współpraca między dietetykiem a pacjentem ma duże znaczenie dla skuteczności procesu odchudzania się.
Konsultacje – na przykład w Centrum Medycznym Plus Med: www.plusmed.info.pl/dietetyka - są dostępne codziennie, od poniedziałku do piątku. Pierwsza wizyta może trwać od około 60 minut. Ze względu na indywidualne dopasowanie, diety przygotowane pod okiem specjalisty są efektywne, bezpieczne i dobrze zbilansowane.
Współpraca z dietetykiem wymaga od pacjenta zaufania, otwartości na zmiany i chęci do osiągnięcia celu. Jeśli jednak zależy nam na długotrwałych efektach i skutecznym zrzuceniu zbędnych kilogramów, warto spróbować.