ARwnetrza - Agata Rozwarska – Projektantka Wnętrz
Agata Rozwarska zajmuję się projektowaniem wnętrz prywatnych, publicznych, projektowaniem detali jak i kolorystyk elewacji. Do każdego projektu podchodzi z pełnym zaangażowaniem i pasją. Każdy projekt jest dostosowany indywidualnie do potrzeb klienta, uwzględniając przy tym całkowity układ funkcjonalny przestrzeni. Dzięki pasji, wiedzy, zaangażowaniu i doświadczeniu każde wnętrze ma szansę zyskać swój własny, niepowtarzalny charakter.
Zapraszamy do zapoznania się z naszym najnowszym artykułem, który stworzyliśmy wraz z Panią Agatą.
Zacznijmy od podstaw, na czym polega praca projektanta wnętrz? Z jakich etapów składa się taki proces?
Praca projektanta wnętrz polega na budowaniu przestrzeni,z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb zgłaszającej się do mnie osoby czy rodziny, tak aby zapewnić klientowi komfort i dobre samopoczucie przez cały okres użytkowania lokalu.
Odmiennym zadaniem jest stworzenie projektu publicznego – wówczas buduję wnętrze tak aby przestrzeń była przyjazna dla szerszej publiki, a tym samym bardziej uniwersalna niż w przypadku projektu indywidualnego.Co jest większym wyzwaniem, gdyż trzeba patrzeć z różnych ujęć na projekt.
Pozwala mi to jednak przyjąć szerszą perspektywę i wczuć się w rolę nie tylko projektanta ale także postronnego obserwatora, którego postrzeganie rzeczywistości i wrażliwość jest niejednokrotnie zupełnie odmienna od mojej. Spotykając się z każdym człowiekiem muszę skonfrontować się z jego indywidualnym poczuciem estetyki, ulubionymi kolorami, materiałami, fakturami odziaływującymi na zmysły.
To tak jak z ulubionym zapachem, każdy ma swoją indywidualnąpercepcję i potrzeby. Niezależnie od projektu podstawową regułą jest zachowanie zasad ergonomii - przestrzeń którą buduje projektant wnętrz musi być wygodna do użytkowania, nie zależnie czy to mieszkanie, dom , biuro, gabinet kosmetyczny czy lekarski itp. Wnętrza muszą być wygodne, tak abyśmy chcieli spędzać w nich czas i powracać do tych miejsc. Za pomocą kolorów, materiałów wykończeniowych, tkanin budujemy historię i klimat miejsca.
Pierwszym etapem jest zebranie wywiadu od inwestora. Muszę odpowiedniorozpoznać jego potrzeby i oczekiwania, które bardzo często na początku naszej współpracy nie są uświadomione i sprecyzowane.Moim zadaniem jestpoznanie ulubionych kolorów, motywów, nawyków oraz sposobów spędzania czasu, tak abymóc stworzyć wymarzoną przestrzeń.
Drugim etapem jest projekt koncepcyjny. Z inwestorem współpracuję już od momentu tworzenia rzutu.Na jego podstawie omawiam możliwe rozwiązania, a te które uważam za godne uwagi, pokazuję dodatkowo na bryle 3d.Daje nam to wrażenie wejścia do wnętrza i rozeznania się w przestrzeni, co prawda nie rzeczywistej, ale dużo bardziej przystępnej niż płaski rzut.
Czasami na tym etapie jedziemy z inwestorem na budowę z pisakami i rysujemy na ziemi różne wymiary, co zdecydowanie ułatwia nam komunikację.
W trzecim etapie mamy już omówioną funkcję, potrzeby w postaci doboru mebli, wyposażenia oraz oświetlenia. Moim zadaniem jest tchnięcie w nasząszarą przestrzeń życia. Klimat w naszym wnętrzu budujemy za pomocą kolorów, materiałów, wyposażenia, tak aby bodźce sensualne odpowiednio stymulowały odczucia odbiorcy.
Jest to etap, w którym pracujemy na wizualizacjach oraz na próbkach materiałów i razem z inwestorem podejmujemy decyzje. Po omówieniu wizualizacji z inwestorem możliwe jest wprowadzenieposzczególnych korektw naszym wnętrzu. Zmiany takie mogą być spowodowane odmienną wizją inwestora ale również sprawami finansowymi.
Aby uniknąć niejasności przedstawiam inwestorowi kalkulacje dla naszych rozwiązań i decydujemy na co możemy sobie w danym projekcie pozwolić.
Kolejnym etapem jest rysunek techniczny. Bryłę skonstruowaną w trójmiarze musimy teraz przełożyć na płaski rysunek dla wykonawców, tak aby mogli wykonać projekt.
Teraz przychodzi etap na zamówienia, oraz na spotkanie na budowie z wykonawcami z i realizatorami przestrzeni.
Jaka jest geneza Pani pracy w tej branży? Od czego się zaczęło i dlaczego akurat ten kierunek?
Geneza… Swoim entuzjazmem do sztuki zaraziła mnie nauczycielka plastyki w szkole podstawowej.Kierowała zajęciami w taki sposób aby praca z kolorem, materiałem, formą, stała się dla nas zabawą i odskocznią od codziennych stresów i problemów szkolnych.W świat projektowania byłam stopniowo i naturalnie „wtajemniczana” również w warunkach domowych, gdyż tata jest architektem, a starszy brat realizuje się w branży budowlanej.
Znajomi często żartują, że to na pewno gra The Sims, w którą grałam nocami w tajemnicy przed rodzicami, wzbudziła we mnie zamiłowanie do projektowania wnętrz. Oczywiście mówię to z uśmiechem na twarzy, co nie zmienia faktu, że ta forma spędzania przeze mnie wolnego czasu w dzieciństwie była spójna z przyszłymi wyborami zawodowymi.Grę najczęściej kończyłam po wybudowaniu i urządzeniu nieruchomości.
Ostateczną decyzję odnośnie przyszłej ścieżki zawodowej podjęłam już na etapie gimnazjum. Zgodnie z założeniem rozpoczęłam Studia Wyższe na Kierunku Projektowania Wnętrz na Akademii Sztuki w Szczecinie, które zakończyłam obroną pracy licencjackiej.
Edukację kontynuowałam na Uniwesrsytecie Artystycznym w Poznaniu gdzie obroniłam pracę magisterską. Uwielbiam to co robię, a dodatkową przyjemność i satysfakcję, daje mi współpraca z tatą i bratem, dzięki czemu prawie każdego dnia rozwijam wiedzę dotyczącą tematów projektowych.Zdradzę jednak, że droga jaką musiałam przebyć aby poczuć się spełniona w pracy projektanta wnętrz była i do dzisiaj jest kręta. ;)
Dlaczego warto skorzystać z usług projektanta wnętrz?
Warto skorzystać z pomocy profesjonalisty,żeby usystematyzować własne pomysły lub też stworzyć je z pomocą projektanta. Każdy z nas ma jakieś skojarzenia , obrazy, które pojawiają się na hasło „moje mieszkanie, moja przestrzeń”.
Współpraca z projektantem powinna pomóc te skojarzenia odtworzyć, ukierunkować i zwizualizować. Rolą projektanta jest zebranie przypadkowych obrazów w całość i stworzenie indywidualnej przestrzeni„właśnie dla Ciebie”.
Co bardzo ważne, doświadczenie projektanta pozwala na uniknięcie kosztownych pomyłek, wpadek finansowych i niepotrzebnych prac wykończeniowych. Dodatkową komplikacją może być odmienna wizja i konflikt pomiędzy dwoma inwestorami decydującymi o jednym projekcie, co ma najczęściej miejsce w przypadku wspólnego gospodarstwa domowego.
Zdarza się tak, że para klientów ma zupełnie inny obraz wspólnej przestrzeni i rolą projektanta jest odnalezienie kompromisu i scalenie pomysłóww jedną funkcjonalnąprzestrzeń, z zachowaniem harmonii i klimatu.
Zapewnia to oszczędność czasu w dzisiejszej zabieganej codzienności. To projektant za nas szuka materiałów, pomysłów, firm wykonawczych.
4. Dla jakich klientów realizuje Pani zlecenia?
Nie szufladkuje klientów. Każdemu chce stworzyć przestrzeń, w której będzie się dobrze czuł. Czy to ktoś, kto marzy o pięknej łazience, kuchni czy też całym domu, a może o wnętrzu biurowym dla swojej firmy. Jeśli zdecyduję się na współpracę, robię wszystko aby uszczęśliwić te osoby za pomocą przestrzeni.
Oczywiście zdarzają się sytuację, że musze odmówić realizacji projektu z racji terminów, które są kluczowe dla mnie w tym zawodzie. Wybierając projektanta warto też przejrzeć jego portfolio, wówczas już na etapie poszukiwań możemy zweryfikować nasze oczekiwania.Niezależnie od upływu lat, moim nadrzędnym celem zawodowym jest planowanie i tworzenie przestrzeni dla ludzi, w której będzie im się dobrze żyło, nie ważne czy to 5m2 czy 1500m2.
Ile kosztuje taki projekt i jak określić budżet na jego realizację?
Cena projektu jest uzależniona od powierzchni projektowanej oraz funkcji tej przestrzeni. Podobnie z budżetem realizacji projektu. Wszystko zależy od użytych materiałów, skali wykończenia wnętrza.
Ile osób liczy zespół AR Wnętrza?
Jest to uzależnione od ilości tematów. Wiele projektów realizuję sama, alew okresie zagęszczenia ilości zleceń angażuję dodatkowo kilka osób, z którymi współpracuję od kilku lat.Są one jednocześnie wolnymi duszami artystycznymi, z własną przestrzenią projektową.
Czy stworzyła Pani projekt w 2020 roku, z którego jest Pani szczególnie zadowolona?
Oj tak ;) W 2020 skończyłam projekt powierzchni biurowych dla Firmy Euro Terminal w Świnoujściu. Pełna galeria zdjęć z realizacji, pojawi się niebawem. Bardzo dobra współpraca z inwestorem zaowocowała stworzeniem równie udanej realizacji ,za co bardzo dziękuję. Pozytywny odbiór i zadowolenie inwestora po zakończonym projekcie to miód na moje serce i najlepszy napęd na kolejne realizacje.
Dużo przyjemności sprawił mi również udział w projektowaniu Eko wyspy w Szczecienie - wnętrze sklepowe z dużą możliwością rozbudowy na przyszłość.
Kilka słów dla naszych czytelników na koniec? ;)
Życzę wspaniałego Nowego Roku ;) Nie poddawajmy się, nie zapominajmy o marzeniach, nawet tych małych, októre mogą dotyczyć stworzenia klimatycznego wnętrza, nowej kuchni, łazienki, bo dzieci się wyprowadziły... Takie małe zmiany są najczęściej w zasięgu naszej ręki, a mogą przynieść zaskakująco dużo satysfakcji. Wystarczy obliczyć orientacyjną powierzchnię do zaprojektowania, podesłać zdjęcia wnętrza i wysłać mailowo prośbę o stworzenie oferty.
Chciałabym wszystkich zachęcić do kontaktowania się z projektantami wnętrz. Wielu ludziom wydaje się że to jest nieosiągalne finansowo, a w cale tak nie jest.
Monte Cassino 18a Szczecin
[email protected]
www.facebook.com/arwnetrza
www.instagram.com/ar_wnetrza_projektowanie
www.arwnetrza.pl
Komentarze
Brak komentarzy.