Big Wall
W ubiegłym miesiącu w naszym mieście otwarto profesjonalne Centrum Wspinaczkowe o zobowiązującej nazwie Big Wall. Rzeczywiście wnętrze robi wrażenie. Po wejściu do Centrum wspinaczkowego przywita Was aromat kawy. Profesjonalni instruktorzy pomogą dobrać sprzęt i wybrać odpowiednie ścianki. Pierwsze wrażenie WOW! Konstrukcje idealnie wypełniają kopułę, nawet sklepienie zbudowane, niczym naturalne zwisy bloków skalnych. Szlaków wspinaczkowych jest mnóstwo. Dla każdego znajdzie się odpowiedni szlak. Przeprowadziliśmy krótki wywiad z właścicielami Centrum Wspinaczkowego Big Wall. Przeczytajcie co nam powiedzieli...
hot°: Jak doszło do powstania Centrum Wspinaczkowego-Big Wall? Proszę opowiedzieć o Waszych zmaganiach z tym związanych.
Pomysł wybudowania dużego centrum wspinaczkowego istniał w szczecińskim środowisku alpinistycznym już ponad dekadę. Były próby lokalizacji w różnych miejscach, m.in. w budynkach poprodukcyjnych na terenie stoczni, wieży gazowni, czy też w nowo powstających obiektach sportowych takich jak Netto Arena. Dopiero nam udało się to zrealizować. Po prostu wpadliśmy na pomysł umieszczenia ściany w kopule sferycznej o wysokości 15 m. Wystarczyło znaleźć odpowiedni teren, więc pomyśleliśmy, że może przy powstającym wtedy centrum rozrywki przy Manhattanie. Spróbowaliśmy i wszystko się udało!
hot°: Przedstawcie załogę i opowiedzcie, jakie macie doświadczenie ze wspinaczką?
Jesteśmy pasjonatami, wspinamy się, jeździmy w góry, podróżujemy. Wspinaliśmy się w wielu zakątkach świata, zarówno w rejonach skalnych jak i górach. Robert, współwłaściciel obiektu, wspina się sportowo od 25 lat. Ma na swoim koncie ekstremalne drogi skalne. Jest też autorem jednej z najtrudniejszych dróg wielkościanowych w polskich górach, na Kazalnicy Mięguszowieckiej w rejonie Morskiego Oka.
hot°: Dlaczego wybraliście właśnie namiot sferyczny? Dlaczego nie spróbowaliście jednak stworzyć ścianek w tradycyjnym budynku? Jakie atuty na półkula?
Aspektów jest co najmniej kilka. Najważniejsze z nich, to dostępność takiego obiektu, łatwość realizacji, możliwość ustawienia niemalże w każdym miejscu. Ale także względy funkcjonalne i estetyczne. Namiot sferyczny jest w pewnym sensie synonimem nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjnych, generuje świetną, wręcz kosmiczną przestrzeń wewnątrz. Ponadto świetnie nadaje się na ścianę wspinaczkową – ściana jest bardzo dobrze rozplanowana wewnątrz półkuli – centralna część o wysokości 15 m jest przeznaczona dla osób obeznanych ze wspinaniem, a może nawet służyć zawodnikom na poziomie profi; po obwodzie, co wynika z kształtu półkuli. Mamy ścianki nieco niższe, od 8 do 10 m, świetnie nadające się dla początkujących. Do tego mamy dużą ścianę „bulderową” przeznaczoną do wspinaczki bez liny, gdzie upadki z wysokości do 4,5 m kończą się na specjalnym materacu. Całość, tj. kosmiczny namiot sferyczny oraz monumentalna 15 m ściana tworzą niesamowite wrażenie. Sprawdźcie sami...
hot°: Proszę opowiedzieć o samych ściankach, o poziomach trudności i tym co powinien wiedzieć każdy, kto pierwszy raz zajrzy do Big Wall.
Tak jak wspomnieliśmy Centrum przeznaczone jest dla każdego, od wspinaczy początkujących do zawodników startujących w zawodach. Mamy ponad 100 dróg wspinaczkowych o bardzo zróżnicowanym stopniu trudności, tj. od 4a do 8b. Jeżeli chodzi o osoby, które chciałyby zacząć przygodę ze wspinaniem, to nasze Centrum jest idealnym miejscem do tego. Cyklicznie organizujemy tzw. kursy ABC, czyli podstaw wspinania i asekuracji. W naszej ofercie mamy także sekcje wspinaczkowe dla dzieci i dorosłych na każdym stopniu zaawansowania. Ściana przeznaczona jest dla dzieci od lat 3, aż po 103 latków ;)
hot°: Jakie macie pomysły na dotarcie do swoich klientów? Do kogo kierujecie ofertę?
Nasza oferta skierowana jest do osób aktywnych, lubiących wyzwania, szukających wrażeń zarówno sportowych jak i ekstremalnych. Światowa tendencja jest taka, że wspinaczka staje się sportem bardzo powszechnym, jest po prostu formą, czy też, odmianą fitnessu. W krajach takich jak Francja i Anglia wspinaczka jest w programach szkolnego WF-u. Jest to bardzo rozwojowy sport dla dzieci. Sport, który daje dużo radości. Widzimy to na naszej ścianie. Dzieci często przychodzą spięte, a po jakimś czasie okazuje się, że nie chcą od nas wychodzić, a jak wychodzą to z uśmiechem. Z tych właśnie względów bardzo chcielibyśmy dotrzeć do jak najszerszego grona dzieciaków, do szkół, organizacji sportowych, etc.
hot°: Czy organizujecie coś poza stacjonarną wspinaczką? Jakieś wspólne wypady w teren, zawody?
Tak. Mamy zamiar organizować spotkania ze wspinaczami, alpinistami i podróżnikami. Będziemy organizowali szkolenia dotyczące bezpieczeństwa w górach. Mamy ambicję, aby nasze Centrum stało się centrum sportów górskich i ekstremalnych. W przyszłości także planujemy rozszerzyć naszą ofertę o wyjazdy wspinaczkowe, głównie w rejony skalne Europy. W naszym obiekcie znajduje się też bardzo ładna kawiarnia. Mamy pyszną kawę, z jednej z najlepszych szczecińskich palarni. Serwujemy także rewelacyjne eko-desery i smoothie. Wkrótce będzie można zjeść u nas proste wegetariańskie dania. Posiadamy też wiele miejsc siedzących dla osób towarzyszących wspinającym się. Zapraszamy.
Big Wall Centrum Wspinaczkowego
ul. Staszica 1
Szczecin, 71-515
502 666 508
https://www.facebook.com/bigwallcentrumwspinaczkowe/