Ceglany Szczecin razem z Modehpolmo.
W obecnych, zabieganych czasach, coraz częściej wracamy do korzeni. Lofty, miejsca pofabryczne, łączenie cegły z nowoczesnymi materiałami to trend XXI wieku. W Szczecinie istnieje mnóstwo budynków o charakterystyce ceglanej, chociażby z racji tego, że jesteśmy miastem mającym niemieckie korzenie, które w spadku przekazało nam tego typu architekturę. Nietrudno je znaleźć, wystarczy krótki spacer po naszym mieście!
Firma Modehpolmo już jakiś czas temu zwróciła uwagę na tego typu budownictwo - przejmując budynek dawnej Szczecińskiej Fabryki Motocykli „Polmo”, rewitalizując go i nadając mu nowe oblicze. Obecnie obiekt ten nazywa się Fabryka (Al.Wojska Polskiego 184C) i jest siedzibą dla wielu szczecińskich firm. Modehpolmo ma w planie drugą tego typu inwestycję (rozpocznie się wiosną bieżącego roku), projekt nazywa się „Fabryka II” –i jest kompleksową rewitalizacją starej fabryki Stoewera na Niebuszewie (ul. Krasińskiego).Całość ma być utrzymana w podobnym tonie, co wspomniana pierwsza Fabryka(połączenie nowoczesności z dawnym industrialnym stylem).
W marcowym artykule opowiemy Wam burzliwą historię „Fabryki” przy alei Wojska Polskiego. Kompleks budynków powstał w Szczecinie pod koniec XIX wieku, z przeznaczeniem fabrycznym, a inwestorami była szczecińska rodzina Stoewerów. Te rodzinne przedsiębiorstwo, zajmowało się na początku produkcją rowerów, a w późniejszym czasie - samochodów i autobusów, dodajmy jako trzeci tego typu zakład w Europie!
Po 2 wojnie światowej i przejęciu Szczecina przez władze polskie, firma została upaństwowiona i na początku działała jako filia fabryki Ursus pod nazwą „Państwowy Zakład Przemysłu Motoryzacyjnego" W tym czasie zakład zajmowałsię produkcją części do ciągników rolniczych. W czasach komunistycznych jak wszyscy wiemy (albo i nie) traktory były bardzo ważne ;)... Przez kilka kolejnych lat fabryka przechodziła zmiany: dotyczyło to zarówno nazwy, jak i profilu produkcji.
Największa metamorfoza nastąpiła w 1955 roku, otóż w sierpniu tegoż roku - zapadła decyzja o uruchomieniu produkcji motocykli Junak. Nagły „awans" do rangi producenta motocykla najwyższej klasy w kraju, wiązał się z szybkim rozwojem zakładu. Niestety, wszystko kiedyś się kończy, brak popytu (głównie przez jego cenę!) na motocykle Junaka spowodował zmniejszenie produkcji i ostatecznie decyzję o jej zakończeniu. Junak zwany przez niektórych polskim Harleyem, pomimo swoich niektórych wad był jednak motocyklem lubianym, stając się z czasem „kultowym". Motory wyprodukowane w tym okresie, cieszą się aktualnie zasłużonym statusem i są trudne do zdobycia.
I ponownie wracamy do historii Polmo. Nastąpiła kolejna zmiana profilu produkcji: zakład stopniowo stał się wyspecjalizowanym dostawcą wałów napędowych i mechanizmów kierowniczych. W takim stanie firma przetrwała kolejne 25 lat. W 1993 roku rozpoczęto przekształcenia własnościowe, które przekształciły fabrykę w spółkę akcyjną.
Polmo obecnie… a w właściwie to już Fabryka , to obiekt usytuowany przy Al. Wojska Polskiego, który został poddany całkowitej rewitalizacji przez Spółkę Modehpolmo i przeznaczony na cele biurowe.
Założeniem inwestycji było zachowanie walorów zabytkowych obiektu i wykorzystanie istniejących elementów konstrukcji w możliwie największym zakresie. Dzięki tym działaniom, zdegradowany teren poprzemysłowy stał się atrakcyjny pod względem historycznym i turystycznym, korzystnie wkomponowując się w wizerunek Szczecina.
Przed modernizacją piękny a zarazem charakterystyczny obiekt składał się z trzech segmentów, wybudowanych w różnych okresach. Dwie skrajne części (dwu- i trzykondygnacyjna) powstały w pierwszej dekadzie XX wieku. Środkowa, parterowa - w latach sześćdziesiątych XX wieku. Środkowa część obiektu tj. portiernia i hol zostały wybudowane od początku przez spółkę Modehpolmo i stały się reprezentacyjną częścią budynku. Pozostałe dwa budynki zostały zrewitalizowane i całkowicie nabrały nowego charakteru wewnątrz.
Projekt „Fabryka” został przeznaczony dla firm, lubiących nie banalne powierzchnie biurowe!. Swoje siedziby mają tutaj m.in., „Squiz”, „Farutex” , „Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania”, Radwind.
Firma Budowlano-Handlowo-Usługowa „Modehpolmo” Sp. z o.o.
Al. Wojska Polskiego 184 C /2
tel. 91 487 36 99
www.modehpolmo.pl
Komentarze
Brak komentarzy.