Mada design - projektowanie wnętrz

20.04.2022
Autor: Julian Masewicz, Zdjęcia: Michał Szałkiewicz, Archiwum Firmy

Przedstawiamy Wam nietuzinkową architekt wnętrz Panią Magdalenę Białek, założycielkę MADA design. W naszym wywiadzie rozmawiamy o procesie projektowania, wyzwaniach jakie stoją przed dobrym architektem oraz plusach i minusach tego zawodu. Artykuł polecamy osobom, które planują remont mieszkania lub prowadzą biznes, w którym dobrze zaprojektowane wnętrze będzie ich wizytówką.

 

 

 

Na początek tytułem wstępu, jak uzyskałaś swoje wykształcenie? Jak wyglądała Twoja droga zawodowa do tego momentu?


O projektowaniu wnętrz marzyłam od dziecka, miłość do projektowania narodziła się wraz z wyjściem pierwszej gry THE SIMS. Dlatego konsekwentnie dążyłam do mojego marzenia. Najpierw Liceum Plastyczne w Szczecinie (kierunek Snycerstwo) potem ZUT- Architektura i Urbanistyka. jeszcze wtedy nie wiedziałam, że bycie Architektem a architektem wnętrz to nie znaczy to samo.


Dlatego w czasie studiów szukałam innych dróg rozwoju, między innymi w salonie mebli kuchennych oraz w biurze u arch. Xymeny Kołban. Myślę, że tam nauczyłam się rzeczy, które obecnie lubię robić najbardziej - czyli projekty kuchni i wizualizacje.

 

Droga do założenia własnej firmy była kolejnym krokiem, nie ukrywam że na rozhulanie biznesu postarałam się o dotację unijną (do czego wszystkich namawiam!), to było ładnych parę lat temu,a rok temu wraz z koleżankami ze studiów założyłyśmy wspólny brand projektowy “Crea Architekci” i tak działamy.

 

 

 

Jak wygląda przygotowanie projektu wnętrza w praktyce?

 

To dosyć długi proces. Od momentu poznania Inwestora do wprowadzenia się do nieruchomości może minąć wiele miesięcy. Sam projekt powstaje w 3 głównych etapach- pierwszy z nich to koncepcja 2d, rzuty w formie układów funkcjonalnych poprzedzonych szerokim wywiadem z klientami.

 

Następnie przechodzimy do wizualizacji - najbardziej czasochłonna, ale równocześnie najbardziej satysfakcjonująca część pracy, po jej zaakceptowaniu przechodzimy do rysunków wykonawczych dla branżystów, stolarzy itd. oraz kosztorysowania asortymentu.

 

Czy specjalizujesz się w określonych zleceniach lub projektach? Czy jesteś w stanie podjąć się każdego wyzwania projektowego?


Jestem w stanie, ale nie wszystkie zlecenia będę czuła tak dobrze jak wnętrza klasyczne i ich odmiany. Przyznaję się bez bicia, że totalnie nie czuję, szeroko pojmowanego, stylu skandynawskiego. Myślę, że dzięki kolaboracji z dziewczynami w Crea możemy podejmować się szerszego spektrum projektów, ze względu na to, że każda z nas jest inna i ma swoje ulubione style.


Ja bardzo lubię wnętrza proste, o prostych bryłach - można by rzec nowoczesne, ale zawsze upstrzone sztukateriami w których kocham się od ponad 10 lat i zawsze bardzo chętnie dodaję je do swoich projektów.

 

Myślę, że ciężko sklasyfikować mój styl tak do końca- ponieważ wszystkie projekty które wykonałam są dziełem ścisłej współpracy z inwestorem - to jego marzenia są na pierwszym miejscu, dopiero dalej moje ambicje i chęć pokazania czegoś typowego dla mnie.

 

 

Twój klient marzeń?


Nie, jeszcze nie wykonałam swojego projektu życia;) czekam na TEGO jedynego klienta, który da mi swoje platynowe karty i powie “Magda ufam Ci, projektuj co chcesz” haha. Wiele razy miałam przyjemność projektować odważne rzeczy i wdrażać je do życia, jednak w większości inwestorzy są bardziej zachowawczy lub po prostu wiem, czego ode mnie oczekują i nie próbuję forsować szaleństw na siłę.


Muszę przyznać, że w odważniejszych decyzjach przodują właściciele przestrzeni publicznych. Kawiarnie, salony beauty - tam można trochę bardziej poszaleć chodźby z kolorem lub mocnym wzorem.

 

Jakich metod czy narzędzi używasz w projektowania wnętrz?

 

Jestem pracownikiem biurowym ;) moje narzędzie to komputer i setki godzin spędzonych w programach do projektowania. Jeden do technicznych spraw drugi do modeli 3d i wizualizacji. Wraz z kolegą z biura We Wnętrzu prowadzę szkolenia z programu Sketchup - nasze szkolenia odbywają się w formule LEVEL UP DESIGN tam odczarowujemy przeświadczenie że projektowanie jest bardzo trudne.

 

Według nas każdy może się nauczyć obsługi programów do projektowania.

 

 

Czy każdego w obecnych czasach stać już na usługi architekta wnętrz?

 

Ciężko mi odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Nie narzekamy na brak pracy, mamy stałą liczbę projektów prowadzonych jednocześnie. Obecnie jest mniej zapytań ofertowych, to prawda, ale uważam że zatrudnienie architekta/projektanta to jednak usługa premium. W Polsce ten zawód ma bardzo niską rangę- ze względu na nieuczciwą konkurencję.


Rynek jest popsuty przez zaniżanie cen i wychodzenie naprzeciw KAŻDEMU inwestorowi. Jest to postawione na głowie- bo to klient dyktuje warunki za jakie opłaca mu się zatrudnić architekta. Wielu kolegów, z branży, z mniejszych miejscowości dostosowuje ceny za projekt do zarobków przeciętnego mieszkańca… a nie pamięta o tym że programy, licencje, i inne koszty stałe są bardzo dużym zobowiązaniem dla biur.

 

Dlatego myślę, że wiele osób będzie jednak stać na usługi projektanta, który nie ma biura, zaplecza, pracuje na nielegalnym oprogramowaniu i tym samym może sobie pozwolić na niższą cenę za m2.

 

Co najbardziej cieszy Cię w swojej pracy? I analogicznie co sprawia, że bycie architektem wnętrz nie należy do najłatwiejszej pracy…

 

Jestem od dziecka przy komputerze i klikanie w projektach to to co najbardziej lubię. Modele 3d domów, wszystko co pozwala wyżyć się kreatywnie, to cieszy mnie najbardziej! Jednak pragnę podkreślić, że projektowanie wnętrz to nie “SIMSY” i ustawianie mebelków! To wbrew pozorom trudna praca, jest w niej wiele technicznych zagadnień, wiele tematów na których trzeba się znać i ciągle dokształcać.


Nie jestem fanką stwierdzenia “niech praca będzie Twoją pasją, a nie przepracujesz ani jednego dnia” wręcz przeciwnie, mentalnie będziesz ciągle w pracy! Można wyjść z biura ale głowa wie, że jutro trzeba wysłać rysunki do kamieniarza, przygotować projekt elektryki czy podzwonić w 10miejsc.

 

Myślę, że czasami przytłacza mnie ta multizadaniowość, najchętniej bym robiła tylko wizualizacje i O! Wbrew pozorom nie lubię rozmawiać przez telefon, bardzo mnie to rozprasza podczas pracy przy komputerze, dlatego tak bardzo lubię kontakt mailowy... i klikanie.

 

 

Jakie cechy charakteru należy posiadać, aby być dobrym architektem?


Nie chcę żeby to zabrzmiało arogancko, ale ten zawód jest bardzo trudny. Jest to przede wszystkim praca z ludźmi, bardzo ścisła, bardzo długa. Na swojej drodze poznajemy wielu ludzi, których możemy po prostu nie lubić a musimy się dogadać bo jest to np. wykonawca naszego inwestora na projekcie wnętrz dla hotelu, który zajmie nam rok pracy!


Dyplomacja na wysokim poziomie mile widziana! Trzeba liznąć wiedzy z zakresu psychologii, mediacji, sprzedaży, hydrauliki, elektryki, kolorystyki, grafiki, księgowości, projektantowania ogrodów, znawcy sztuki historii i … myślę, że mogłabym tak jeszcze wymieniać. To pokazuje, że trzeba być człowiekiem renesansu!


a w dodatku mieć nerwy ze stali i być asertywnym. To co pokazujemy na naszych instagramach to tylko czubek góry lodowej! Propaguję dosyć mało popularną tezę, że nie trzeba skończyć żadnych studiów aby projektować wnętrza, co UDOWADNIAMY na naszych szkoleniach LEVEL UP DESIGN.

 

Co poza projektowaniem?


Wraz z Justyną Stoma i Magdą Hofman prowadzimy autorskie szkolenia, przygotowujące młodych projektantów wnętrz do prawdziwej pracy w zawodzie. Jako wykładowca na kierunku wnętrzarskim zauważyłam (prywatna szkoła policealna), że w programie nauczania nie kładzie się nacisku na praktyczne zastosowanie wiedzy.

 

Odpowiedzią na to zapotrzebowanie stały się szkolenia, gdzie przechodzimy przez proces tworzenia własnych ofert, wizyty na budowie i tworzeniu układów funkcjonalnych, które później przedstawiamy w inscenizowanej rozmowie z inwestorem!

 

Mówimy o swoich błędach i o tym jak radzić sobie gdy nie wiemy co dalej! Dajemy duże wsparcie i pokazujemy ten zawód od kuchni.A zupełnie poza projektowaniem, maluję obrazy, jestem zakochana w nurkowaniu, próbuję nauczyć się jeździć na deskorolce i chwytam życie! Jestem totalną psią mamą i pozytywnie zakręconą Panią arCHITETKOŁ, stwórzmy razem coś niesamowitego!

 

 

Dane do kontaktu:

ul. Santocka 39G    

Mail: [email protected]            

Tel. 508 055 449

 

Facebook: www.facebook.com/madainteriors

Instagram: www.instagram.com/mada__design

 

 

MADA Interior Design

MADA Interior Design