Mierendorffplatz – wyspa położona w dzielnicy Charlottenburg
Mierendorffplatz – wyspa położona w dzielnicy Charlottenburg. Plac Mierendorff, nazwany w 1950 roku na cześć socjaldemokratycznego polityka, socjologa i pisarza Carlo Mierendorffa, znajduje się w berlińskiej dzielnicy Charlottenburg na skrzyżowaniu Keplerstraße i Kaiserin-Augusta-Allee.
Plac położony jest w centrum sztucznej wyspy, którą otaczają rzeka Sprewa i kanał Charlottenburg oraz kanał Westhafen. Składa się z dwóch części: na północ od Mierendorffplatz znajduje się prostokątny, ozdobny plac z fontanną, a na południe od ulicy znajduje się trójkątny obszar placowy, na którym w środy i soboty odbywa się cotygodniowy nieduży targ, gdzie w jednym z foodtrucków można kupić wyśmienite sery, również francuskie oraz konfitury, jako dodatek. Wśród nich przepyszna pigwowa z rozmarynem.
Mierendorff-INSEL (Wyspa Mierendorff), to nieformalna nazwa tego rejonu, który ma strukturę małego miasteczka, liczącego około 15 000 mieszkańców. Charakteryzuje się mieszanką zabudowy mieszkaniowej, handlowej, usługowej i publicznej, przeplataną terenami zielonymi i ogrodami działkowymi.
Ostatnio odwiedziliśmy ten rejon już po raz drugi. Jest tu bardzo spokojnie, zupełnie inaczej niż w wielu popularnych dzielnicach Berlina. Rzeczywiście odnosi się wrażenie, że to jakieś odrębne, małe miasteczko.
Bardzo ciekawa jest historia samego placu, która sięga 1887 roku. Wtedy właśnie zaplanowano otaczające go osiedle mieszkaniowe dla zwykłych ludzi.
Nazwa dzielnicy pierwotnie pochodziła od imienia króla Szwecji Gustawa II Adolfa. Dopiero w latach 1912–1913 park został zaprojektowany według projektu dyrektora miejskiego działu ogrodniczego Erwina Bartha .
W przeciwieństwie do wspaniałych i reprezentacyjnych parków końca XIX wieku, Mierendorffplatz został zaprojektowany tak, aby był funkcjonalny, ale jednocześnie wyrafinowany. Północna część placu została ponownie podzielona na dwie części. W części wschodniej znajduje się plac zabaw, w zachodniej powstał ogród kwiatowy, którego oś uzupełnia fontanna pośrodku . Na terenie placu zasadzono głównie róże. Kompleks otoczony jest platanami.
Po II wojnie światowej obszar ten był pierwotnie wykorzystywany pod ogródki działkowe. W latach 1950/1951 przekształcono go w teren zielony, który nazwano na cześć Mierendorffa. Po wybudowaniu stacji metra w latach 70. XX wieku, plac odrestaurowano ściśle według planów Bartha, którego wkład uczczono tablicą pamiątkową.
Na koniec niezwykła ciekawostka. W samym sercu tego rejonu, przy Mierendorffplatz 16 mieści się sklep z modelarstwem kolejowym, założony w 1982 roku. Na 200 m2 dostępnych jest tu 100 000 produktów dla miłośników modelarstwa kolejowego, od kolejek i lokomotyw za kilka tysięcy Euro, po najmniejsze drobiazgi do tworzenia makiet. Już sam ten sklep jest wystarczającą atrakcją, dla której warto odwiedzić Wyspę Mierendorff.
Mail: [email protected]
tel. 516 155 324
www.facebook.com/offprzewodnikpoberlinie
www.instagram.com/offprzewodnikpoberlinie