Szczecin dla pisarzy i autorów. Gdzie bywać, kogo znać? Cz. 1

29.05.2024 0 komentarzy
Autor: Anna Zborowska , Zdjęcia: Thomas Foto

Co Szczecin ma do zaoferowania początkującym autorom i miłośnikom słowa pisanego? Wbrew pozorom – dużo. Literaturze poświęca się coraz więcej miejsca podczas przedsięwzięć angażujących mieszkańców i docenia się jej wkład w promocję miasta. Od czytania na scenie własnych utworów, przez warsztaty pisarskie, spotkania klubów książki, debaty akademickie i regionalną prasę. Przyjrzyjmy się 5 interesującym inicjatywom z literaturą w tle, które tworzą ofertę kulturalną na Pomorzu Zachodnim.

 

 

1. Wykłady, koła zainteresowań i kierunki studiów związane z pisaniem

 

Uniwersytet Szczeciński oraz inne placówki edukacyjne regularnie organizują wykłady, które przyciągają zarówno studentów, jak i szerszą publiczność. Ich tematyka może być inspirująca dla ludzi pióra. Seminarium naukowe "Sztuczna inteligencja – prawdziwa poezja?", zrealizowane przez Instytut Literatury i Nowych Mediów US, skupiło się wokół rozmowy na temat roli AI w procesie tworzenia wierszy.

 

Czy AI może tworzyć dobrą poezję? Jak ją interpretować? Jakie są najnowsze trendy? Te i podobne kwestie poruszyli prelegenci podczas panelu dyskusyjnego. Za organizację wydarzenia odpowiadają m.in. przedstawiciele Koła Naukowego „Horyzonty Krytyki” – grupa studentów zainteresowanych literaturą i innymi formami sztuki, która działa również na rzecz społeczności lokalnej.

 

Podobne cele i założenia ma Koło Naukowe „Rękoskrzydli” Uniwersytetu Szczecińskiego.

 

– Nasze koło zrzesza studentów, którzy chcą zaangażować się w życie naukowe i kulturalne miasta – mówi Marta Sobolewska, przewodnicząca koła, studentka I roku II stopnia filologii polskiej. Za sobą mamy chociażby udane spotkanie z pisarką Julią Fiedorczuk.

 

Obecnie uczestnicy „Rękoskrzydlich” planują wystąpienia o propagowaniu czytelnictwa wśród młodzieży, a także prelekcje o interpretacji poezji dla maturzystów. 

 

– Jesteśmy młodym kołem – dodaje Sobolewska – ale prężnie rozwijamy swoje skrzydła na rzecz rozkwitu literackich inicjatyw w Szczecinie!

 

Ci, którzy pragną zostać twórcami na szczeblu profesjonalnym, mogą rozważyć studia pisarskie. Program realizowany na Wydziale Humanistycznym zapewnia studentom zarówno teoretyczne fundamenty literaturoznawstwa, jak i praktyczne narzędzia niezbędne do kształtowania własnego stylu i techniki pisarskiej.

 

Wśród kadry akademickiej znajdują się praktycy rzemiosła, m.in.: pisarka, krytyczka i działaczka społeczna Inga Iwasiów, prozaik Jarosław Błahy i poeta Marek Maj.

 

 

2. Dyskusyjne Kluby Książki, stowarzyszenia

 

W Szczecinie funkcjonuje Dyskusyjny Klub Książki, którego członkowie spotykają się w Książnicy Pomorskiej. Gromadzi on wielbicieli literatury i motywuje ich do regularnych spotkań, na których wspólnie rozmawiają o przeczytanych powieściach i poddają je analizie. To może okazać się dla aspirującego autora niezwykle przydatne.

 

Takie spotkania – tym razem dla młodzieży – znajdują się w harmonogramie Miejskiej Biblioteki Publicznej.

 

Aby wspólnie kultywować pasję pisania, autorzy mogą rozważyć dołączenie do Szczecińskiego Oddziału Związku Literatów Polskich. Ta organizacja zrzesza zarówno prozaików, jak i poetów.

 

3. Warsztaty pisania opowiadań i powieści

 

Początkujący twórcy, którzy pragną przekształcić pomysły w angażujące opowieści, mogą wziąć udział w warsztatach pisania, które co jakiś czas pojawiają się w ofercie bibliotek i instytucji kultury. Zajęcia są zwykle bezpłatne i przeznaczone dla ludzi w każdym wieku – od dzieci i młodzieży, przed dorosłych, po seniorów.

 

Jednym z nich jest „Pisanie opowiadań – od pierwszego zdania, do ostatniej kropki”, które prowadzę. Kursanci poznają sprawdzone sposoby na znalezienie motywacji i pomysłów na tekst, a także są przeprowadzani przez sam proces planowania opowiadania i fabuły.

 

Pomocne w nauce pisania mogą okazać się również Warsztaty z podstaw tworzenia opowieści, poświęcone w całości teorii zrozumieniu struktury narracyjnej w oparciu o koncepcje m.in. Arystotelesa, Josepha Campella, Stephena Pressfielda i scenarzystów Robina R. Russina i Blake’a Snydera. Z kolei zajęcia Od zera do bohatera skupiają się wyłącznie na analizie cech wielowymiarowych postaci, które skradną serce czytelnika.

 

 

W Szczecinie odbywają się również warsztaty przeznaczone dla pań. „Siła kobiecej opowieści” to cykl zajęć prowadzonych przez pisarkę Beatę Zuzannę Borawską. Punktem wyjścia do warsztatów są: szeroko pojęta kobiecość, współczesne spojrzenie na płeć kulturową, nurt herstory w literaturze i odniesienie tego do doświadczeń życiowych uczestniczek warsztatów.

 

Podczas całego cyklu kobiety pracują nad stworzeniem własnej opowieści literackiej. Do zajęć praktycznych wykorzystywane są m. in.: elementy tańca/ruchu, ćwiczenia oddechowe, praca z lusterkiem, głosem.

 

Warto śledzić media społecznościowe, aby być na bieżąco z ofertą warsztatów:
www. facebook.com/annazborowskapl
https://www.facebook.com/beata.zuzanna.borawska.writer/

 

4. Czytania na żywo dla pisarzy

 

W Piwnicy Kany raz w miesiącu odbywają się spotkania literackie pod nazwą „Głośnia”. To spotkanie studentów, absolwentów i wykładowców studiów pisarskich Uniwersytetu Szczecińskiego oraz wszystkich chętnych pisarzy-amatorów.

 

Wydarzenie polega na zaprezentowaniu na scenie dowolnych fragmentów swoich prac literackich przed szerszym gronem i widownią. Rodzaj utworu jest dowolny – mogą to być wiersze, eseje, opowiadania lub fragmenty pisanej książki.

 

– To dla mnie także doświadczenie sceniczne, gdzie mogę szlifować swoje umiejętności występowania: sposób mówienia, ton, dykcję, barwę głosu, a także uczyć się radzenia ze stresem – mówi Patrycja Lip-Sielewicz, jedna z uczestniczek.

 

„Głośnia” prowadzona przez Marcina Pierzchlińskiego gromadzi zarówno pisarzy, jak i uczestników, którzy dopiero podejmują pierwsze literacie próby.

 

– Spotkania są bardzo inspirujące. Mogę zobaczyć, jak wygląda twórczość innych i wyciągnąć coś dla siebie – dodaje Lip-Sielewicz, która na scenę „Głośni” wchodzi z autorskimi wierszami. Parę z nich doczekało się publikacji na łamach grudniowego i majowego wydania Magazynu MM Trendy.

 

 

5. Gazety i magazyny promujące twórczość

 

Skoro mowa o prasie, warto wspomnieć o możliwościach oferowanych przez lokalne czasopisma. MM Trendy publikuje wywiady z ludźmi ze świata kultury i sztuki. Zdarza się, że w gazecie pojawiają się fragmenty prozy i wiersze.

 

W zeszłym roku działalność wznowił Szczeciner – obecnie portal internetowy, dawniej magazyn oferujący zamieszczanie na jego łamach wspomnień związanych z Pomorzem Zachodnim i artykułów specjalistycznych – historycznych. Kto wie, może redakcja przewiduje kontynuację tego przedsięwzięcia?

 

Publikację własnych wierszy, opowiadań, fragmentów powieści i dramatów umożliwia autorom również internetowy zachodniopomorski miesięcznik literacki „e-eleWator”. Redakcja zamieszcza utwory zarówno debiutantów, jak i doświadczonych autorów. Dzięki temu pisarze mogą dotrzeć z twórczością do szerszej publiczności, zdobywać czytelników i rozwijać swoje umiejętności.

 

Szczecin nie taki nudny

To jedynie część inicjatyw literackich, dzięki którym możesz podszkolić swój warsztat. W kolejnym artykule poznasz inne interesujące wydarzenia dla osób, którym bliskie jest pisarskie rzemiosło.

 

Chcesz się do mnie odezwać? Napisz: [email protected]

Odwiedź również moją stronę i bądź w kontakcie za pośrednictwem mediów społecznościowych
www.annazborowska.pl
FB: www.facebook.com/annazborowskapl
IG: www.instagram.com/anna_zborowska
TikTok: www.tiktok.com/@annazborowskapl
YouTube: https://www.youtube.com/@annazborowskapl

 

Anna Zborowska – absolwentka Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa na UAM w Poznaniu. Opublikowała liczne opowiadania, prowadziła warsztaty creative writing oraz prelekcje literaturoznawcze na wydarzeniach kulturalnych.

 

Jest laureatką łącznie kilkudziesięciu konkursów literackich na opowiadanie. W latach 2013-2022 otrzymała siedmiokrotnie tytuł laureatki Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Dzieci i Młodzieży „Lipa” i trzykrotnie tytuł laureatki Międzynarodowego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży im. Wandy Chotomskiej.

 

Przyznano jej także m.in.: Nagrodę Główną w Konkursie Literackim „Krajobrazy Słowa” (2020), tytuł laureatki Konkursu Literackiego Prozatory Zachodniopomorskie 2021, I miejsce w Konkursie „Bursztynowa Szuflada”, II miejsce w Konkursie Literackim „O złote pióro” w 2022 roku.

 

Tomasz Krysiak – fotograf, producent filmów krótkometrażowych, operator frona, mieszkaniec Szczecina od ponad 40 lat. Podróżnik, Ultramaratończyk, pasjonat gór. W fotografii i filmie kocha wszystko co związane z ludźmi, przyrodą, krajobrazem i architekturą.

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.