Berlińskie Muzeum Techniki
Z pewnością większość z nas była co najmniej raz w stolicy Niemiec. Powody? Dla jednych fakt, że jest to największe sąsiednie miasto w naszym obrębie, dla drugich po prostu szał zakupowy, a dla jeszcze innych powodem jest duża ilość atrakcji. Ale nie tylko dla nas, dorosłych. Również dla dzieci, które mogą znaleźć wiele fajnych zajęć oraz miejsc do obejrzenia. W lipcowym numerze odwiedzamy i opisujemy kolejne miejsce, mianowicie berlińskie Muzeum Techniki.
Muzeum znajduje się na terenie dawnego dworca towarowego Anhalter Bahnhof. Najstarszym budynkiem składającym się na muzeum jest ceglany budynek z 1908 roku, który dawniej był siedzibą firmy zajmującej się produkcją lodu. Z tych lat zachowały się jeszcze dwie lokomotywownie, w których możemy podziwiać eksponaty związane z koleją. Najnowszym budynkiem jest pawilon z przeszklonymi fasadami, które tworzą ostry kant, nawiązujący do wielkiego statku, cumującego do brzegu. Na ostatnim piętrze znajduje się taras widokowy, z którego możemy podziwiać panoramę Berlina.
Zbiory niemieckiego muzeum mają o wiele dłuższą historię niż samo muzeum. Przed wojną w Berlinie znajdowała się setka muzeów i kolekcji poświęconych tematyce techniki i nauki. Najwięcej eksponatów zachowało się z dawnego Muzeum Transportu i Budownictwa, które w latach 80-tych ubiegłego wieku przekazano do Muzeum Techniki. Eksponaty Muzeum Techniki dzielą się na kilkanaście działów, między innymi: Chemia i Farmaceutyka, Lotnictwo, Komunikacja, Papiernictwo, Historyczny Browar, Historia Automatyzacji i Komputerów, czy nawet Tekstylia i Technika Filmowa.
Dział lotnictwa przedstawia nam całą historię lotnictwa, możemy zobaczyć tu pierwsze środki do transportu lotniczego jak balony, sterowce, po najnowocześniejsze maszyny. Ciekawe jest taras widokowy, znajdziemy tam samolot, który kołysze się nad głowami, a cały taras pokryty jest kratkami, przez które mamy zapewnione widoki, nawet pod stopami...
Kolejnym wielkim działem jest dział związany z historią komunikacji. Znajduje się on w starej lokomotywowni. Można tu przyjrzeć się z bliska około 40-stu wielkim eksponatom, w postaci lokomotyw i wagonów, najstarsze są z początków kolejnictwa z XIX wieku. Wszystkie eksponaty można dotknąć, do większości można wejść do środka, a nawet zobaczyć jak wyglądają od spodu, dzięki kanałom warsztatowym, jakie są pod nimi.
W muzeum możemy zobaczyć jeszcze dużo innych bardzo ciekawych wystaw. Wyrabianie biżuterii, powstawanie papieru, czy przemysłu farmaceutycznego. Wystaw jest bardzo dużo, samo przejście wszystkich zajmie kilka dobrych godzin. Najlepiej, więc na zwiedzanie zarezerwować sobie cały dzień.
W pobliżu muzeum jest Spectrum, odrębny budynek centrum nauki. Można tu uczestniczyć w różnych eksperymentach i obserwować zjawiska chemiczne i fizyczne. Do Spectrum nie trzeba kupować osobnych biletów, wystarczy bilet z muzeum, z tym że trzeba je zwiedzić tego samego dnia. Z pewnością w przyszłości opiszemy dla Was to miejsce.
Na terenie muzeum, w zabytkowej hali znajduje się restauracja „Anhalt”, w której można zjeść obiad i odpocząć. Jeżeli przyjeżdża się tu z własnym prowiantem, na terenie muzeum jest wiele miejsc, w których można usiąść i go spałaszować;) Warto mieć na uwadze coś do jedzenie, bo wycieczka do muzeum może zająć dobrych kilka godzin.
Muzeum Techniki
ul.TrebbinerStrasse 9
D-10963 Berlin-Kreuzberg
Czynne – poniedziałek zamknięte / wtorek – piątek od 9 do 17.30 / sobota – niedziela od 10 do 18
Bilety – przykładowe ceny – 9 euro – dorosły + 2 dzieci
Komentarze
Brak komentarzy.