Papusmaki - terapia zaburzeń karmienia
A teraz coś dla rodziców! W naszym cyklu wywiadów z ciekawymi osobami z naszego miasta, nie mogło zabraknąć logopedy. Poznajcie Papusmaki, gabinet logopedyczny prowadzony przez Joannę Szymaszek, która odpowie nam na najważniejsze pytania związane z terapią komunikacji małych dzieci.
Zacznijmy od początku, wyjaśnijmy naszym czytelnikom kim jest założycielka Papusmaków. Prosimy, również o krótkie przedstawienie swoich obowiązków.
Nazywam się Joanna Szymaszek. Od 18 lat jestem logopedą, a także logopedą wczesnej logopedii klinicznej. Jeszcze do niedawna zajmowałam się terapią logopedyczną dzieci i młodzieży. Od dwóch lat specjalizuje się w terapii zaburzeń karmienia u niemowląt i dzieci. Jestem terapeutą karmienia. Prowadzę terapię niemowląt oraz dzieci z wybiórczością pokarmową.
Pewnie wiele osób zapyta: Po co niemowlakowi logopeda? Otóż taki logopeda jak ja, może pomóc matce, jeśli jej maluszek nie chce na przykład chwycić piersi matki lub chwyta ją zbyt płytko. Pręży się i denerwuje przy ssaniu, sprawia mamie ból przy karmieniu piersią (ból piersi lub brodawek) lub gdy dziecko ma problem z przyjmowaniem pokarmu z butelki. To tylko kilka z problematycznych aspektów, możemy ich wymienić o wiele więcej.
W czasie diagnozy logopedycznej sprawdzam u dziecka pozycję jego wargi i języka, oddychanie, połykanie, długość wędzidełka, rytm ssania, ślinienie, gryzienie i picie. Jeśli występują tam zaburzenia, to zalecam rodzicom terapię (czyli ćwiczenia, które trzeba wykonywać codziennie).
W wyjątkowych przypadkach wysyłam rodziców na zabieg podcięcia wędzidełka. Takie podcięcie poprzedzone jest terapią, którą trzeba wykonywać do czterech tygodni po zabiegu. Nie należy się bać tego zabiegu. To prosty zabieg, po którym większość maluszków odzyskuje umiejętność prawidłowego ssania i pobierania pokarmów.
W swojej pracy logopedycznej zajmuje się także zaburzeniami karmienia u starszych dzieci. Są to dzieci z zaburzeniami przyjmowania pokarmów o cechach neofobii. To tzw. niejadki, których dieta jest bardzo uboga. Ich wybiórczość pokarmowa wynika z licznych dysfunkcji sfer sensoryczno-psychicznych. Terapia jest długofalowa, ale przynosi dużo korzyści.
Jakimi cechami legitymuje się dobry logopeda?
Dobry logopeda, to przede wszystkim taki, który podąża w terapii za dzieckiem. Nie stara się na siłę wdrożyć jakąś metodę, tylko odpowiednio dopasowuje ją do dziecka. Uważam, że w terapii nie możemy nic robić wbrew dziecku. Przede wszystkim słuchamy pacjenta. Moja praca to także praca z rodzicami. Dobry kontakt z rodzicem to udana terapia.
Jaki jest przedział wiekowy dzieci którym pomagasz?
Do mojego gabinetu przychodzą, jak już wspomniałam wcześniej bardzo mali pacjenci. Najmniejszy miał tydzień:-). Głównie zajmuje się diagnozą i terapią niemowląt. Przychodzą także starsze dzieci z wybiórczością pokarmową, (max. do 10 roku życia)
Ile czasu trzeba poświęcić na trening z dzieckiem – w domu i w gabinecie?
W tego rodzaju pracy bardzo ważna jest systematyczność. Ćwiczenia usprawniające strefę oralną dziecka należy wykonywać codziennie (około 10 minut). Natomiast terapia w moim gabinecie trwa do 30 minut (2 x w tygodniu). Najmłodsi pacjenci przychodzą na konsultacje, które trwają do 40 minut. Rodzice otrzymują zalecania do ćwiczeń w domu.
Czy dojeżdżasz do swoich pacjentów?
Prowadzę konsultacje i terapię także u moich pacjentów. Szczególnie tych najmłodszych.Jest to bardzo wygodna forma dla rodziców.
Wiemy, że przed gabinetem logopedii Papusmaki miały jeszcze inne przeznaczenie, opowiesz nam trochę o tym?
Pierwotnie PAPUSMAKI miały być blogiem o żywieniu małych dzieci, głównie tych z problemami z jedzeniem, czyli tzw. niejadków. Pomysł na blog wziął się z faktu, iż mój syn od zawsze był strasznym niejadkiem. Każdy dzień był dla mnie kulinarnym wyzwaniem. Zdawałam sobie sprawę , że nie tylko ja mam ten problem. Chciałam pomóc też innym mamom. I tak powstały PAPUSMAKI.
Na początku publikowałam na blogu rożne przepisy i porady. Z czasem zaczęłam zgłębiać ten problem od strony medycznej i terapeutycznej. Jako logopeda zainteresował mnie przede wszystkim aspekt terapeutyczny. Zaczęłam jeździć na rożne kursy związane z zaburzeniami karmienia. I tak z czasem PAPUSMAKI przekształciły się w gabinet terapii zaburzeń karmienia u niemowląt i dzieci.
Kilka słów na koniec dla naszych czytelników?
Zapraszam do mojego gabinetu wszystkie mamy, których pociechy nie mogą prawidłowo ssać, pobierać pokarmy oraz gryźć i połykać. Wiem jak ważne jest naturalne karmienie. W swojej pracy staram się propagować karmienie piersią. Ale także pomagam dzieciom w wybiórczością pokarmową. Serdecznie zapraszam do kontaktu.
ul.Lipowa 82 e Wołczkowo
[email protected]
tel. 518 796 412
www.facebook.com/papusmaki