Przedstawiamy szczecindladzieci.net.pl
Przedstawiamy Wam wyjątkową stronę szczecindladzieci.net.pl, na której to znajdziecie mnóstwo interesujących informacji, dotyczących wydarzeń w naszym mieście. Każdy Rodzic przynajmniej raz w życiu miał dylemat wybierając atrakcje dla dzieci. Dzięki portalowi www.szczecindladzieci.net.pl, wszystkie ważne informacje są skumulowane w jednym miejscu. Rozmawiamy z pomysłodawczynią i założycielką, Panią Jolantą Kowalak.
Jak powstała idea szczecindladzieci.net.pl? Czym dokładnie zajmujecie się na co dzień?
Z dziećmi często uczestniczyłam w różnych atrakcjach, które odbywały się w naszym mieście. Nie rozumiałam znajomych, którzy narzekali, że w Szczecinie nic się nie dzieje. Działo się dużo, tylko trzeba było poświęcić trochę czasu, aby znaleźć informacje o wydarzeniach. Zaczęłam je zbierać, spisywać i tak powstał blog.szczecindladzieci.net.pl. Wówczas było to pierwsze takie źródło informacji o atrakcjach dla dzieci w Szczecinie.
Cieszyłam się, że rodzice korzystają z polecanych wydarzeń. Po roku wykupiłam domenę, kolega informatyk pomógł zrobić stronę i tak uzależniłam się od szukania i zbierania informacji dla innych rodziców. Szczecindladzieci ma trafiać do wszystkich, którzy lubią aktywnie spędzać czas. Stronę prowadzę sama, jedynie przy zmianach szaty graficznej, korzystam z pomocy informatyka i grafika.
Czy z Pani perspektywy Szczecin jest atrakcyjnym miejscem dla dzieci? Jakie wydarzenia w okresie wakacyjnym są warte uwagi?
Wbrew pozorom pytanie, czy Szczecin jest atrakcyjnym miejscem dla dzieci jest bardzo trudne. Pewnie każdy rodzic odpowiedziałby inaczej, część powie, że jest atrakcyjnym, część powie, że nie jest. Niestety, ale każdy będzie miał rację. Mamy coraz więcej ładnych placów zabaw, ale nadal za mało, mamy piękne parki i miejsca spacerowe, ale brakuje kąpielisk, jest dużo zajęć pozalekcyjnych, ale brakuje ich na prawobrzeżu i tak można wymieniać bez końca. Jeśli chodzi o wakacje to jest naprawdę dużo propozycji półkolonii: sportowe, artystyczne, kulinarne, ceramiczne, muzyczne, taneczne itp. W weekendy nie brakuje wydarzeń m. in. na Różance, Zamku Książąt Pomorskich, Bulwarach. Na spotkania z książką zaprasza Miejska Biblioteka Publiczna, można odwiedzić wyjątkową Galerię Tworzę się! Wybrać się na spacer z przewodnikiem, przejechać się tramwajem turystycznym, spróbować swoich sił w grze muzealnej.
Działacie na rynku od ponad 10 lat. Jak zmienił się Szczecin z perspektywy atrakcji dla najmłodszych?
Bardzo się zmienił! Na przykład organizatorzy imprez skierowanych tematycznie do dorosłych, wzięli sobie do serca, że w programie powinny znaleźć się atrakcje dla najmłodszych, aby przyciągnąć całe rodziny. Także mamy już targi z kącikami i animacjami dla dzieci, rozgrywki sportowe, na których również są atrakcje dla dzieci, spotkania i konferencje z opieką do dzieci i z miejscem zabaw dla najmłodszych. W Szczecinie przybyło też dużo nowych miejsc m. in. z zajęciami plastycznymi, tanecznymi, edukacyjnymi. W ostatnich latach pojawiło się kilka nowych pracowni ceramicznych, miejsc z zajęciami kulinarnymi, jest duża różnorodność i większy wybór jeśli chodzi o zajęcia sportowe dla dzieci.
Wydajecie informator “Oferta zajęć edukacyjnych i sportowych”. Czego dokładnie się z niego dowiemy i gdzie możemy go znaleźć?
Pomysł na informator „Oferta zajęć edukacyjnych i sportowych” w wersji drukowanej powstał, gdy zostały zorganizowane w Szczecinie po raz pierwszy Targi „Dziecko Mama Tata”. Targi odbywały się we wrześniu, a początek roku szkolnego to czas, kiedy rodzice szukają zajęć dodatkowych dla dzieci i wówczas wpadłam na pomysł, że przygotuję ofertę takich miejsc.
W informatorze można znaleźć propozycje zajęć pozalekcyjnych i dodatkowych, na które zapisy rozpoczynają się wraz z rokiem szkolnym, ale również takie, na które nabór trwa przez cały rok. Informator wydawany jest zawsze pod koniec sierpnia, można go dostać na wspomnianych już targach, ale również w niektórych szkołach, przedszkolach, księgarniach, kawiarniach, na piknikach, festynach osiedlowych, w punkcie informacji turystycznej, w niektórych miejscach edukacyjnych.
Współorganizujecie „Kiermasz Książki Przeczytanej” oraz „Spotkania z Książką dla Dzieci i Młodzieży”. Powiedzcie nam coś więcej o tym projekcie.
Pomysł na Kiermasz Książki Przeczytanej powstał w trakcie rozmowy o książkach. Pamiętam, że koleżanka z portalu SzczecinCzyta.pl, Monika Wilczyńska mówiła, że brakuje w naszym mieście takiej imprezy, na której miłośnicy książek mogliby się spotkać, porozmawiać, powymieniać tytułami, lub sprzedać książki, których nie chcą. Stwierdziłyśmy, że skoro nie ma takiej imprezy to spróbujemy ją zorganizować. Kiermasz odbywa się dwa razy w roku, zawsze wiosną i jesienią. W trzeciej edycji kiermaszu jako współorganizator dołączył Teatr Lalek Pleciuga.
Odbyło się już XVII edycji kiermaszu, który cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród sprzedających jak i kupujących. W późniejszym czasie zorganizowaliśmy pięć „Spotkań z książką dla dzieci i młodzieży” również przy współpracy ze Szczecinczyta.pl i Teatrem Lalek Pleciuga. Ostatnie spotkania odbyły się w 2016, i nie ukrywam, że myślimy o tym, aby powrócić do organizacji tej imprezy.
[email protected]
www.facebook.com/szczecindladzieci
twitter.com/szczecin_dzieci