Szczecin dla Dzieci: Teatr Lalek Pleciuga

07.07.2017 1 komentarzy
Autor: Dawid Korniak

W magazynie #Rodzinka prowadzimy cykl, w którym co miesiąc przedstawiamy wam szczecińskie miejsca, wydarzenia czy inicjatywy – atrakcyjnie dla całej rodziny. Mamy w Szczecinie taki teatr, który jest uwielbiany przez dzieci, ale także przez rodziców, którzy zawsze chętnie wrócą do swojego dzieciństwa. Pełen ciekawych przedstawień, a także kolorowej i przyjaznej atmosfery. W październiku rozmawiamy z Barbarą Popiel, sekretarzem literackim i osobą współodpowiedzialną za marketing w Teatrze Lalek „Pleciuga”.

 

Balbaryk i Złota Piosenka

 

#Rodzinka: Na deskach Waszego teatru zostało odegranych wiele interesujących sztuk. Która z nich jest najdłużej grana? A może jest taka, która cieszy się największą popularnością?


Obecnie największą popularnością cieszy się „Pippi Pończoszanka” – wyreżyserowana przez Konrada Dworakowskiego opowieść o najsilniejszej, najbardziej piegowatej i najbardziej rudej dziewczynce na świecie. Ta adaptacja sceniczna książek Astrid Lindgren jest od lat chyba najukochańszym tytułem szczecińskiej publiczności, granym od września 2008, postanowiliśmy więc powrócić do niego i w tym roku. W roli Pippi, co warto podkreślić, występuje gościnnie Maria Dąbrowska, na co dzień aktorka Teatru Współczesnego.


#Rodzinka: Od 2009 roku dysponujecie nową siedzibą. Jaki wpływ to miało na rozwój Teatru?


W nowym budynku mamy dużą scenę, doskonałą do prezentowania różnorodnych spektakli. Dysponujemy także dwiema mniejszymi scenami: wystawiane są na nich spektakle dla dorosłych (w ramach działalności naszej Sceny dla Dorosłych) oraz przedstawienia dla najnajów, czyli najmłodszych dzieci. Obecna siedziba to także przestrzeń odpowiednia do prowadzenia różnorodnych działań edukacyjnych. dzięki budynkowi na placu Teatralnym nasza oferta edukacyjna została znacznie wzbogacona i urozmaicona.


Co więcej, poza samym budynkiem bardzo dobrze sprawdza się przestrzeń wokół teatru: plac od strony fontanny, przestrzeń przed głównym wejściem oraz z tyłu Pleciugi, czyli przy placu zabaw – to wszystko miejsca, które wykorzystujemy przy rozmaitych okazjach, na przykład podczas otwarcia sezonu, działań edukacyjnych lub festiwali.

 

Kraina Śpiochów


#Rodzinka: W 2015 roku braliście udział w projekcie „Teatr Polska". Czy są już plany kolejnych projektów?


Regularnie występujemy o dofinansowania w ramach projektów ministerialnych lub zagranicznych. Również w tym roku przygotowujemy odpowiednie aplikacje, a także myślimy o działaniach w kolejnych latach. Jakie będą efekty tych starań i co będziemy mogli zaproponować naszym widzom – zobaczymy...

 

Tymoteusz i Psiuńcio


#Rodzinka: Wróćmy do Waszych wewnętrznych aktywności. Czy prócz kolejnych przedstawień przewidujecie jesienią również prowadzenie zajęć, warsztatów?


Oczywiście, działania edukacyjne są jednym ze stałych elementów oferty Pleciugi. Prowadzimy lekcje teatralne i spotkania z teatrem lalek dla szkół, warsztaty czytelniczo-plastyczne, cykliczne warsztaty teatralne pod opieką aktora Pleciugi, warsztaty dla nauczycieli, a także działania edukacyjne powiązane z premierami.


W październiku odbędzie się premiera dla nauczycieli: spektakl „Nie dość blada królewna” i przygotowane przez Justynę Czarnotę z Instytutu Teatralnego warsztaty dla nauczycieli, na które zapraszamy już teraz, póki są miejsca.

 

Smok w Krainie Parasoli


#Rodzinka: Dlaczego warto zabrać dziecko do „Pleciugi”?


Powodów jest bardzo dużo, więc wymienię trzy najważniejsze. Po pierwsze, Pleciuga prezentuje spektakle dla dzieci w każdym wieku: od najnajów (dzieci kilkumiesięczne do trzylatków), poprzez dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym aż po dzieci starsze, z klas 4–6 szkoły podstawowej. Znajdziemy tu więc atrakcyjną propozycję dla każdej grupy wiekowej.


Po drugie, Pleciuga jest miejscem przyjaznym rodzinie: staramy się, aby zarówno nasze spektakle, jak i wszystkie inne działania (edukacyjne, warsztatowe itp.) umożliwiały dorosłym spędzenie czasu wspólnie z dzieckiem – w sposób interesujący, wartościowy i sprawiający radość.


Po trzecie, zawsze dbamy, aby nasze spektakle odznaczały się jak najwyższym poziomem artystycznym, a także by niosły za sobą głębsze przesłanie i stanowiły punkt wyjścia do rozmowy z dzieckiem o wartościach, istotnych zjawiskach lub ważnych dla rodziny sprawach. Z tych trzech powodów warto zabrać dziecko do Pleciugi i wraz z nim przeżyć niezwykłe spotkanie z teatrem, z opowieścią – i z sobą.

 

Tygrysek i Kapitan Morgan

 

Teatr Lalek „Pleciuga”
pl. Teatralny 1
tel. 91 44 55 101
www.pleciuga.pl
www.facebook.com/teatr.lalek.pleciuga

 

Komentarze

Komentarze

Celeste
15:07 26.08.2023
Co do zasady posiedzenie sądu w sprawie o ogłoszenie upadłości odbywa się? Appreciate the recommendation. Let me try it out. Czy osoba fizyczna może ogłosić upadłość konsumencka?
0
0
Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.