Bądź Fit: 5 szkodliwych produktów w naszej codziennej żywności
Każdego dnia chcesz zdrowo się odżywiać i też często nie wiesz jak bo jak czytasz składniki to łapiesz się za głowę jak widzisz różne regulatory kwasowości itp. Jedno spojrzenie na listę składników wystarczy, aby znaleźć tam mnóstwo trudnych do wymówienia dodatków, sztucznych ulepszaczy smaku i koloru oraz nazw takich jak BHA, BHT, MSG i HFCS. Można zacząć się zastanawiać co oznaczają te nazwy oraz czy są one bezpieczne dla zdrowia.
Zaczynając po kolei:
1. ASPARTAM/ACESULFAM K
Większość z nas lubi słodki smak, gdy możemy go osiągnąć bez dodatku cukru i zbędnych kalorii, lecz prawdą jest że powinniśmy unikać słodkiego za wszelką cenę! W naszych ulubionych słodkich przekąskach, w których nie ma cukru, możemy znaleźć aspartam lub acesulfam K. Te substancje są na tyle zdradliwe, że nie opłaca się takim kosztem obniżać ilości spożywanych kalorii.
Pomijając potencjalne działanie rakotwórcze, spożywanie aspartamu może przyczyniać się do przyrostu wagi, zwiększonego łaknienia na słodycze i insulinoodporności. Badania dowodzą również, że słodzik może wywołać różne choroby lub pogorszyć przebieg chorób przewlekłych takich jak cukrzyca, syndrom przewlekłego zmęczenia, choroba Alzheimer’a, Parkinson’a, padaczka, stwardnienie rozsiane i fibro mialgia
2. SYROP GLUKOZOWO- FRUKTOZOWY /z kukurydzy/ (HFCS)
Porównując syrop glukozowo-fruktozowy z cukrem spożywczym, nie dostrzeżemy wiele różnic pod względem ilości kalorii czy składu chemicznego. Oba składają się w połowie z fruktozy i w połowie z glukozy. Czy oznacza to, że cała kampania „anty HFCS” była stekiem bzdur i powinniśmy zacząć pić litrami napoje gazowane? Wstrzymajmy się jeszcze z wysuwaniem takich wniosków. Dlaczego powinniśmy unikać HFCS: spożywanie dużych ilości fruktozy jest szkodliwe zarówno dla naszego metabolizmu, jak i dla ogólnego stanu zdrowia.
Martwisz się swoim obwodem w pasie? Martw się raczej kondycją swojego serca, nerek i wątroby! Dieta wysoko fruktozowa obniża poziom dobrego cholesterolu (HDL) a podnosi poziom złego cholesterolu (LDL). Dieta taka zwiększa również ciśnienie krwi i prowadzi do obciążenia nerek. Kwasy tłuszczowe koncentrują się w wątrobie, stając się podłożem dla chorób tego organu.
3. Tłuszcze Typu Trans
Dlaczego powinniśmy unikać ich spożywania: Tłuszcze trans podnoszą poziom złego cholesterolu (LDL) I obniżają poziom dobrego cholesterol (HDL). Spożywanie tłuszczy trans może prowadzić do zatkania, stwardnienia żył, co zwiększa ryzyko chorób serca i udaru mózgu. Tłuszcze trans wywołują również stan ogólnego zapalenia organizmu, przyspieszając postęp cukrzycy i powodując inne problemy zdrowotne.
4. SZTUCZNE BARWNIKI SPOŻYWCZE
Przyjmuje się, że sztuczne barwniki spożywcze są odpowiedzialne za rozwój autyzmu, nad aktywności i zaburzeń zachowań u dzieci. Badania przeprowadzone na zwierzętach dowiodły, że niektóre barwniki spożywcze są potencjalnymi czynnikami kancerogennymi wywołującymi mutacje chromosomów, uszkodzenia neuronów a nawet mogą przyczyniać się do rozwoju guzów.
Wiele krajów europejskich zakazało już stosowania tych paskudnych dodatków/ulepszaczy/
Sztuczne barwniki spożywcze mogą być odpowiedzialne za wiele efektów ubocznych. Przetworzone produkty spożywcze często zawierają te ulepszacze, ponieważ dzięki nim, jedzenie otrzymuje swój ,,oryginalny” kolor.
5 GLUTAMINIAN SODU (MSG / E621)
MSG jest substancją powszechnie stosowaną i pełni rolę wzmacniacza smaku. Ma zadanie sprawić, aby jedzenie smakowało bardziej aromatycznie. Mimo, że jesteśmy do niego przyzwyczajeni, to lepiej jest stosować naturalne zioła i przyprawy.
Dlaczego należy unikać glutaminianu sodu: Pomijając jego walory aromatyczne i smakowe, glutaminian sodu jest również ekscytoksyną, czyli substancją, która może nadmiernie stymulować neurony, co w konsekwencji może doprowadzić do ich uszkodzenia czy zniszczenia.
Pamiętaj też, że jeżeli napotkasz jakiś tajemniczy składnik, którego nie znasz, prawdopodobnie nie warto jest ryzykować jego spożywania. Udanych zakupów!
Bibliografia Sarah Wilkins , Bodybulding.com