Bądź Fit: Rozgrzewka przed treningiem. Czy jest ważna ?

21.01.2016 0 komentarzy
Autor: Piotr Janicki, Zdjęcia: Archiwum

 

Cykl „Bądź fit”, który realizujemy razem z trenerem personalnym Piotrem Janickim jest adresowany dla wszystkich naszych Czytelników, którzy lubią wysiłek, sportowe wyzwania i ogólnie rzecz biorąc dbają o swoje ciało. Co tydzień na portalu i co miesiąc w gazecie staramy się przybliżyć Wam różne zagadania związane z kulturystką, fitnessem, zdrowym odżywianiem i zagadnienia około sportowymi. Tematem na listopad jest znalezienie czasu na trening, czyli lekko Was coachujemy;) Dzisiaj Piotr Janicki o rozgrzewce przed treningiem. Czy jest ona ważna? 

 

 

Wiele osób mówi o rozgrzewce a jeszcze więcej osób ten etap treningu pomija. Nie mylmy także rozgrzewki z rozciąganiem statycznym ciała.


Po prostu warto odpowiednio przygotować, rozgrzać organizm do odpowiedniej aktywności, wysiłku fizycznego. Pamiętajmy też że prawidłowa rozgrzewka minimalizuje ryzyko wystąpienia kontuzji podczas wykonywanego treningu. Już na samym wstępie mamy odpowiedź: rozgrzewka, to bardzo ważny element początkowej fazy treningu. Pytanie brzmi jak zacząć?


Otóż rozgrzewka naszego ciała powinna być powolna, lecz z każdą minutą należy zwiększać intensywność ćwiczeń. Rozgrzewki nie wolno rozpoczynać gwałtownymi i szalonymi ruchami. Zaczynając od powolnych i spokojnych ćwiczeń, stopniowo podnosisz temperaturę ciała. To z kolei dobrze wpływa na przygotowanie mięśni do czekającego ich treningu wysiłkowego. Najlepsza będzie tutaj skakanka, rowerek lub, steper czy bieżnia.

 


Rozciąganie w czasie trwania rozgrzewki?...


: Dokładne i statyczne rozciąganie znajduje swoje zastosowanie po treningu, gdzie wskazane jest przygotowanie ciała do zmiany aktywności na spokojniejszą.


: Przed treningiem zalecane jest więc rozciąganie dynamiczne, które zaczynamy od głowy, schodząc coraz niżej, aż do stóp. Wszystkie stawy muszą zostać przez nas rozgrzane. Nie wolno pomijać zatem nadgarstków, kolan czy kostek. Zalecane tutaj ćwiczenia to wymachy rękoma, nogami, krążenia ramion, biodrami, krążenia nadgarstkami, stopami itp.


Poprzez kontrolę jaką sprawujesz nad swoim układem nerwowym, rozgrzewką przed treningiem siłowym - możesz go jeszcze bardziej pobudzać i przygotować organizm do większej aktywności podczas treningu. Chcesz do ćwiczeń zaangażować jeszcze kilka włókien mięśniowych lub zwiększyć intensywność treningu? Sprowadź pobudzenie układu nerwowego do rozgrzewki! Możesz to osiągnąć za pomocą ćwiczeń na koordynację ruchową, takich jak nożyce pionowe, przewroty w tył i w przód, podskoki obunóż lub na jednej nodze itd. Oczywiście wszystkie ćwiczenia powinny być wykonywane tylko w ramach tych intensywnych.

 


Ostatnim ważnym elementem jest rozgrzewka siłowa :


Ostatnim elementem przygotowań do ćwiczeń siłowych jest rozgrzanie partii mięśniowych, które chcesz trenować w danej sesji. Najlepiej wykonać 2-3 serie z małym obciążeniem (np. w I serii 30 % ciężaru zaplanowanego do właściwego treningu, w II serii – 50%, a w III – 70%) i dużą ilością powtórzeń.

 

Prawidłowa rozgrzewka powinna trwać 15-20 minut. Dla niektórych - to dużo, ale należy ten czas traktować jako inwestycję w wydajny i efektywny trening. Właściwe przygotowanie do ćwiczeń pomoże Ci wygenerować więcej siły i trenować o wiele dłużej.

 

 

Biograia Piotr Janicki

 

Od zawsze kochałem sport. Swoją przygodę z nim zacząłem od uczęszczania na zajęcia piłki nożnej, co trwało przez prawie 5 lat, do momentu aż zmieniłem swoje gusta sportowe i tak trwam przy nich do dziś – do granic oddany sportom walki i treningom siłowym.

 

Moim celem jest realizacja oczekiwań klientów, przekazywanie podopiecznym nie tylko wiedzy na temat techniki, formy ćwiczeń, ale także solidne wsparcie i motywacja. Ciągle się rozwijam szkole sam siebie i podnoszę własne kwalifikacje aby być jak najlepszym dla siebie i swoich potencjalnych klientów”

 

Kwalifikacje:

- trener boksu – PZB
- trener personalny
- dietetyka I, II stopnia – dietetycznie poprawni
- coaching dietetyczny

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.