Hop Sup
Rozmawiamy z założycielami firmy Hop Sup Szczecin, która powstała z pasji do desek SUP i miłości do wodnych aktywności. Ich firma oferuje wypożyczalnię desek SUP, organizuje wycieczki i wydarzenia, promując zdrowy styl życia. W wywiadzie opowiadają o korzyściach zdrowotnych płynących z pływania na SUP-ie, najciekawszych miejscach do odwiedzenia w Szczecinie oraz swoich planach na przyszłość.
hot°: Co sprawiło, że zdecydowaliście się założyć firmę Hop Sup Szczecin? Skąd wzięła się Wasza pasja do desek SUP?
Pasja do desek SUP zrodziła się natychmiast po pierwszym spróbowaniu tej aktywności. Zawsze uwielbialiśmy wodę, rzeki, jeziora, jednak pływanie po nich wiązało się z niedogodnościami – trudno przechowywać w mieszkaniu kajak czy łódkę, potem dochodzi jeszcze problem transportu nad wodę.
Oczywiście można taki sprzęt wypożyczać, ale wtedy też jesteśmy ograniczeni np. godzinami pracy wypożyczalni i jej lokalizacją – często zwyczajnie braknie czasu żeby pokonać dany dystans i znaleźć się tam gdzie chcemy. Tymczasem w przypadku deski SUP cały sprzęt możemy dosłownie zabrać nad wodę w plecaku – możemy poruszać się komunikacją zbiorową, możemy dopłynąć w jakieś miejsce, złożyć deskę i wrócić pociągiem. Innymi słowy – SUP daje ogromną swobodę w korzystaniu z wypoczynku na wodzie.
Pomysł stworzenia Hop Sup Szczecin zrodził się w szczycie pandemii Covid-19. Siedzieliśmy zamknięci w domu, nie można było wychodzić praktycznie nigdzie – nawet lasy były zamknięte, nie mówiąc o lokalach, kinach, teatrach.
Wtedy wpadliśmy na pomysł stworzenia wypożyczalni – na deskach w naturalny sposób zachowujemy odstępy minimum 2 metry od siebie, rzeki w przeciwieństwie do lasów nie były zamknięte a miejsc do pływania w okolicach Szczecina jest pod dostatkiem.
hot°: W jaki sposób pływanie na deskach SUP wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne?
Pływanie na SUP można zaliczyć do treningu aerobowego, podczas którego pracują główne partie mięśniowe: ramiona, plecy, nogi, brzuch – jest więc to trening całego ciała. Dodatkową zaletą jest to, że podczas pływania musimy utrzymywać równowagę, co odbywa się za pomocą mięśni głębokich (tzw. core muscles).
U wielu osób mięśnie te są osłabione przez siedzący tryb pracy, rzadko też skupiamy się na nich podczas treningów, a są to mięśnie niezbędne do utrzymania prawidłowej postawy ciała i stabilnego kręgosłupa. Dzięki SUPowaniu poprawia się siła, stabilizacja, równowaga i koordynacja. Dzięki wzmocnieniu core możemy też pozbyć się np. bólu kręgosłupa.
Jeśli chodzi o korzyści psychiczne – z całą pewnością SUPowanie uspokaja. Dzięki temu, że znajdujemy się na łonie natury i nie korzystamy z telefonów, skupiamy uwagę na pracy ciała i krajobrazach, możemy oderwać się od problemów dnia codziennego, pracy i naprawdę się wyciszyć.
Dodatkowym atutem jest kontakt z ludźmi dzielącymi nasze pasje i zainteresowania. Podczas naszych spotkań dbamy o dobrą, pozytywną atmosferę, żartujemy, dzielimy się historiami (nie tylko SUPowymi). To dodatkowo pomaga podkręcić pozytywne wibracje, o które nam wszystkim chodzi.
hot°: Czy możecie opowiedzieć o najciekawszych miejscach w Szczecinie i okolicach, które warto odwiedzić na SUP-ie? Docieracie w te miejsca?
Naszym zdaniem do najciekawszych miejsc należą: Szczecińska Wenecja, którą każdy mieszkaniec Szczecina powinien obejrzeć z poziomu wody przynajmniej raz, Wyspa Akademicka z pozostałościami przedwojennego młyna, dużą populacją bobrów i bardzo rzadkich zimorodków, wrak „betonowca” na Jeziorze Dąbie i kanały Międzyodrza na wysokości Siadła Dolnego.
Te miejsca to absolutny SUPowy „must-see” w Szczecinie i okolicy. Oczywiście są jeszcze inne ciekawe miejsca, jak torpedownia na jeziorze Miedwie i wiele innych. Wystarczy rzucić okiem na okolicę Szczecina na Google Maps lub pobrać darmową aplikację ExploreOder (którą serdecznie polecamy wszystkim SUPującym) aby przekonać się, że miejsc do pływania jest mnóstwo.
Niektóre z nich można oczywiście odwiedzić podczas naszych wydarzeń, a część trzymamy w tajemnicy w celu uniknięcia ich „komercjalizacji”.
hot°: Macie swoje ulubione trasy wycieczkowe SUP? Co sprawia, że są wyjątkowe?
Jeśli mielibyśmy wybrać jedną, najbardziej ulubioną trasę to chyba byłaby to trasa po kanałach tworzących Międzyodrze. Można podczas jej pokonywania zobaczyć pozostałości po przedwojennym systemie melioracji, obecnie zdewastowanym, przepłynąć cudowny Żeglicki Przekop, odwiedzić sztuczne Jezioro Samotne.
Dodatkowym plusem jest położenie na terenie Parku Krajobrazowego, gdzie nie mają wstępu jednostki z napędem spalinowym. Można więc tam delektować się ciszą, spokojem i absolutnie niezmąconą naturą.
hot°: Jakie umiejętności są niezbędne, aby rozpocząć przygodę z SUP-em? Każdy czy nie każdy da radę?
Nie ma jakiś specjalnych umiejętności które byłyby wymagane do rozpoczęcia SUPowania – nie jest to sport ekstremalny, jak windsurfing czy kite. Oczywiście przydatna jest umiejętność pływania i brak strachu przed wodą, ponieważ na początku często w tej wodzie możemy się znaleźć. Dla osób nieumiejących pływać lub bojących się wody SUP to okazja do bezpiecznego pokonywania swoich lęków.
Ewentualnym przeciwwskazaniem może być sytuacja, kiedy ktoś dopiero zaczyna pływanie a nie może klęczeć na desce z powodu dolegliwości stawów kolanowych.
hot°: Czym różnią się poszczególne typy desek SUP dostępne w Waszej ofercie?
Jesteśmy ambasadorem marki Uone, polskiego producenta desek SUP, nie prowadzimy natomiast bezpośredniej sprzedaży desek. Główne typy desek które posiadamy to deski:
- Allround, czyli modele uniwersalne, o zaokrąglonym kształcie, dość szerokie – są to deski wybierane najczęściej przez użytkowników rekreacyjnych i osoby kupujące swoją pierwszą deskę. Dzięki szerokości zapewniają dobrą stabilność, jednak ich wadą jest słabe trzymanie kursu i dość duży opór stawiany przy wiosłowaniu.
- Touring – deski przeznaczone do pokonywania długich tras. Są węższe i dłuższe niż deski allround, a więc nie tak stabilne i przeznaczone raczej dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Często wyposażone są w dwa bagażniki, pozwalające na zabranie większej ilości bagażu, w wodzie stawiają znacznie mniejszy opór, co przekłada się na prędkość i łatwość wiosłowania.
- Race, czyli deski stworzone do szybkiego pływania. Są one najdłuższe i najwęższe. Pływanie na takiej desce wymaga dobrej równowagi, ponieważ deska „tańczy” nam pod stopami praktycznie cały czas. Nagrodą za ten brak stabilności jest natomiast świetne trzymanie kursu i duża prędkość.
Są to trzy główne grupy desek które posiadamy, natomiast na rynku dostępne są przeróżne wyspecjalizowane modele, przeznaczone np. do pływania po górskich rzekach o dużym prądzie, pływania na falach czy wędkowania z SUPa.
hot°: Jakie specjalne wydarzenia czy imprezy organizujecie na deskach SUP i które z nich cieszą się największą popularnością?
Skupiamy się nie na samym wypożyczaniu desek, a raczej na oferowaniu wspólnych wypraw w celu dopłynięcia w wybrane przez nas miejsce. Niezmiennie dużą popularnością cieszą się wyprawy do wraku „betonowca”, które wymagają jednak od nas nieco gimnastyki logistycznej (startujemy z Lubczyny więc musimy dotrzeć tam z deskami) i idealnej pogody, ponieważ pokonujemy podczas nich Jezioro Dąbie, które jest dużym zbiornikiem gdzie występują spore fale przy wietrze.
Niezmienną popularnością cieszy się również nasz otwarty dzień testowy, podczas którego można za darmo przepłynąć się każdą z naszych desek, obejrzeć akcesoria i przekonać się która deska jest dla nas odpowiednia. Zdecydowanie polecamy taki świadomy wybór, zamiast kupowania w ciemno w Internecie deski o której nie wiemy nic poza tym co napisał o niej sprzedający.
hot°: Jakie są Wasze najlepsze wskazówki dla osób, które po raz pierwszy wchodzą na deskę SUP?
Gorąco zachęcamy do skorzystania za pierwszym razem z lekcji pod okiem kogoś doświadczonego. Jest kilka miejsc w Szczecinie i okolicy gdzie z takiego szkolenia można skorzystać, w tym również u nas. Szkolenie pozwoli uniknąć podstawowych błędów, często popełnianych przez początkujących użytkowników SUPa. Jeśli mielibyśmy streścić podstawowe porady w kilku słowach to byłyby to:
- nie płyń na zablokowanych kolanach, trzymaj je leciutko ugięte
- nie patrz w dół, a na horyzont
- jeśli wpadniesz do wody to nie panikuj, wróć na deskę od strony burty – nie próbuj wchodzić na deskę od rufy
- nie pływaj na płytkiej wodzie i blisko brzegu – zdecydowanie lepiej jest wpaść do głębokiej wody niż uderzyć np. głową o kamień. Unikamy też w ten sposób podwodnych przeszkód, w które nasza deska mogłaby uderzyć
- zawsze zadbaj o swoje bezpieczeństwo – załóż kamizelkę i przypnij deskę do kostki leashem
hot°: Jakie są reakcje dzieci na lekcje SUP? Czy oferujecie specjalne zajęcia dla najmłodszych?
Co do zasady nie organizujemy zajęć typowo dla dzieci, zdarza się jednak, że dzieci biorą udział w wycieczkach i szkoleniach pod czujnym okiem rodziców. Dzieci mają naszym zdaniem przewagę nad osobami dorosłymi – nie boją się kąpieli, są lekkie i mają świetną równowagę, więc po krótkim czasie opanowują deskę i cieszą się skokami do wody.
hot°: Jakie są najbardziej pamiętne historie związane z Waszymi klientami?
Podczas jednej z naszych wycieczek, przy pięknej pogodzie korzystaliśmy z kąpieli w Odrze. Było wspaniale, ale nadszedł czas powrotu. Okazało się, że jedna z osób nie może zlokalizować swojego wiosła. Okazało się, że nikt nie zauważył kiedy spadło ono z deski i utonęło lub odpłynęło w siną dal. Na szczęście mieliśmy zapasowe, więc nie przygoda nie skończyła się wiosłowaniem rękami 😉
hot°: Jakie są najważniejsze zasady bezpieczeństwa, których należy przestrzegać podczas pływania na SUP-ie?
- Zanim wybierzesz się na wyprawę sprawdź prognozę pogody na godnym zaufania serwisie – przygotuj się na ewentualne pogorszenie pogody, zaplanuj swoją trasę tak, abyś mógł bezpiecznie dotrzeć do brzegu w razie nagłego pogorszenia warunków
- Zawsze miej ze sobą kamizelkę asekuracyjną – może uratować Ci życie
- Zawsze pływaj z deską przypiętą do nogi leashem. Przy nawet lekkim wietrze pusta deska oddala się bardzo szybko – możesz nie dać rady dogonić jej wpław, szczególnie w odzieży
- Upewnij się, że potrafisz samodzielnie wejść na deskę z wody bez gruntu pod nogami zanim wypłyniesz na głęboką wodę
- Staraj się nie pływać tuż przy brzegu – unikniesz kontuzji lub urazu gdy wpadniesz do wody
- Jeśli to możliwe pływaj w grupie – razem łatwiej jest pokonać ewentualne problemy
hot°: Czy planujecie wprowadzenie nowych usług lub rozszerzenie oferty? Jakie są Wasze długoterminowe cele i marzenia dla Hop Sup Szczecin?
Marzy nam się, żeby miasto nareszcie zauważyło potencjał położenia nad wodą i podjęło się inwestycji nie tylko drogowych ale również w infrastrukturę ułatwiającą z tej wody korzystanie. Przydałoby się więcej miejsc gdzie można zaparkować samochód i łatwo się zwodować. W tym momencie jedyny bezpłatny slip do wodowania jednostek znajduje się na Dziewokliczu, a wszyscy wiemy jak tam wygląda parking w gorący dzień w sezonie. Świetną sprawą byłoby też złagodzenie przepisów obowiązujących na obszarze wód morskich i portowych.
W tej chwili miejscówki znajdujące się na północ od Trasy Zamkowej pozostają poza naszym zasięgiem – aby tam wpłynąć jednostki muszą być wyposażone w silnik i posiadać radio. Nie możemy więc odwiedzić okolic Stoczni Szczecińskiej, Wyspy Grodzkiej czy podpłynąć pod Elewator Ewa. Naszym zdaniem ruch dużych jednostek na terenie portu jest na tyle niewielki, że można dopuścić poruszanie się tam SUPami czy kajakami.
tel. 662 203 558
mail: [email protected]
https://www.facebook.com/hopsup.szczecin
https://www.instagram.com/hop.sup
Komentarze
Brak komentarzy.