Ile powinieneś jeść , co i o jakich porach? Na te pytania odpowiada Justyna Wichlińska

14.01.2016 0 komentarzy
Autor: Justyna Wichlińska, Zdjęcia: Archiwum Justyny Wichlińskiej

Przede wszystkim jako dietetyk polecam jeść częściej, a mniej. Bardzo niezdrowe jest jedzenie jednego, dwóch posiłków dziennie, ponieważ wygłodniały organizm odłoży to, co zjemy w formie zapasu.

 

 

 

Pierwszy posiłek jest najważniejszy, powinien dodać nam energii na dobry start dnia. Śniadanie proponuję białkowe, gdyż białko podtrzymuję uczucie sytości, sprawia że jesteśmy syci.

 

Drugie śniadanie jest również bardzo istotne, ponieważ odrębność czasowa pomiędzy pierwszym posiłkiem, a drugim powinna wynosić około 4 godzin. Nie wstrzymuj do obiadu, tylko spraw sobie lekką przekąskę w postaci kaszy jaglanej z owocami bądź warzywami lub kefir czy jogurt naturalny.

 

 

 

Gdy za Tobą są już dwa posiłki to przyszedł czas na obiad. Po nim możesz pozwolić sobie na odrobinę przyjemności w postaci zdrowej przekąski w postaci orzecha. Wybieraj te o niskiej zawartości soli - dozwolona dzienna ilość to garść!

 

Kolacja powinna być lekka, gotowana, duszona bądź pieczona, lecz nie smażona - by nie obciążać układu pokarmowego. Poza tym smażenie znacznie podwyższa kaloryczność potraw, a to nie jest wskazane przy ostatnim posiłku. Staraj się nie jeść bezpośrednio przed snem. Spożywaj wysokowęglowodanowe posiłki wieczorem, tak aby podnieść poziom leptyny, co poprawi spalanie tłuszczu w nocy i w ciągu następnego dnia. Dodatkowo, jedząc węglowodany przed snem podniesiesz serotoninę, co sprawi, że się uspokoisz i staniesz się senny.

 

Jedzmy tyle by się najadać lecz nie objadać! Gdy zależy nam na tym by zgubić kilogramy, to nakładajmy sobie potrawy na mniejszych talerzach, wtedy będzie wydawało nam się ze jemy dużo więcej niż w rzeczywistości – efekt działania wewnętrznej psychologii.

 

Jedzmy 5 posiłków dziennie i nie podjadajmy. Traktujmy kefir z owocem lub garść orzechów jako posiłek, nie oszukujmy samych siebie, że jest to coś dodatkowego. Gdy dopadnie nas głód, a zjedliśmy już 5 posiłków, to jedzmy warzywa (uwaga na gotowaną marchew i burak - mają dużo cukru). Owocami nie możemy zajadać się bez ograniczeń, mimo ze są zdrowe, gdyż w składzie mają fruktozę (cukier), który powoduję skoki insulinowe.

 


Zdrowa dieta, to nie tylko dobór odpowiednich produktów, technika gotowania i ilość spożywanego pokarmu. Jest to również regularność. Wyznacz sobie godziny podaży posiłków i się ich trzymaj. Jeżeli będziesz stosował się do zasad Twoja sylwetka się Tobie odwdzięczy;)

 

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.