Jak kręgle to w MK Bowling!

08.12.2015
Autor: Anita Jankowska, Zdjęcia: Archiwum

W maju wybraliśmy się na odwiedziny do MK Bowling na naukę gry w kręgle. Niejednemu z naszych Czytelników, kręgle mogą się kojarzyć z typową pubową rozrywką, niemniej kręgle, to klasyczna sportowa aktywność. Aby osiągnąć poziom mistrzowski, trzeba wyrobić sobie odpowiednią technikę i dużo ćwiczyć. Z drugiej strony jednak strony można potraktować grę w kręgle jako fajną zabawę, zadowolić się poziomem amatorskim i trafiać w bile raz na kilka razy ;) Oto kilka naszych spostrzeżeń odnośnie tej całkiem wciągającej gry.


Współcześnie kręgle są dość rozpowszechnione w Niemczech, w innych rejonach świata grają w nie głównie Amerykanie i to całkiem fanatycznie. W krajach Europy Środkowej, szybko nadrabiających zaległości, a w tym i w Polsce, bowling zdobywa bardzo szybko popularność.

 

Szczególnymi pasjonatami tej gry są studenci i młode osoby, które wieczorami chcą się oderwać od codziennej pracy, pobawić i zrelaksować w gronie znajomych. Jest to przyjemne zajęcie i sposób na chłodne wieczory, a że z reguły Kręgielnie z racji swojej wielkości zlokalizowane są w centrach handlowych, to otoczone są restauracjami i kawiarniami, co tworzy dodatkowe plusy.

 

 

 

Przyjrzyjmy się teraz zasadom tej gry, nie są one zbyt skomplikowane, więc nie martwcie się! Od odpowiedniej postawy, kroków i techniki rzutu podczas gry w kręgle, zależy jej skuteczność. Odpowiednie oznakowanie torów do gry ułatwia przyjęcie postawy idealnej do gry. Na każdym torze znajdują się 2 rzędy kropek oraz linia spalonych, miejsce, gdzie należy się zatrzymać i wyrzucić kulę.

 

Do uzyskania odpowiedniej postawy, należy: ustawić ramiona pod kątem prostym w stosunku do celu, a lewą ręką pomagać sobie w przytrzymywaniu kuli. Prawa ręka, w której znajduje się kula powinna znajdować się pomiędzy talią a klatką piersiową, natomiast łokieć tejże ręki powinien być blisko biodra. Stopy powinny być złączone, skierowane prosto w kierunku celu, zaś kolana lekko ugięte.

 

 

Kula powinna być dobrana do rozmiarów palców. Należy chwycić kulę i wsunąć do jej otworów palce: środkowy, serdeczny i kciuk. Powinny one wchodzić w nie do drugiej kostki (do zgięcia), natomiast kciuk powinien całkiem schować się w kuli. Pozostałe palce trzymają kulę. W MK Bowling istnieją dwa zestawy kul, mniejsze dla kobiet i większe dla mężczyzn.

 

Podczas celowania nie należy patrzeć na kręgle, lecz na 7 strzałek znajdujących się na torze. Odpowiadają one ustawieniu kręgli. Najlepszym posunięciem, jest celowanie nie w środek, lecz trochę w prawą lub lewą stronę.

 

 

Równie istotną rolę pełnią kroki. Początkujący gracze powinni rozbiegać się 4 krokami, a ewentualnie później dodać piąty. Poza ostatnim, wszystkie powinny być zdecydowane i proste. Przy ostatnim należy przykucnąć na prawą nogę i rzucić kulę tak, by toczyła się cicho po torze.

 

Co jeszcze jest ważne ? Na pewno buty. Odpowiednie obuwie , takie które się nie ślizga, można z reguły wypożyczyć na miejscu w Kręgielni, reszta stroju nie jest istotna.

 

W Szczecinie w kręgle możesz pograć w MK Bowling, ogromnym centrum rozrywki, usytuowanym w Kręgielni Galaxy . Kręgielnia dysponuje czternastoma torami do gry, wśród nich są tory wyposażone w bandy ułatwiające grę dzieciom. System liczenia punktów, oraz zarządzania torami jest całkowicie skomputeryzowany, co ułatwia grę. Kręgielnie MK Bowling to jedne z najnowocześniejszych kręgielni w Polsce, urządzone według najwyższych standardów światowych i wyposażone w profesjonalny sprzęt. Na torach czeka na Państwa zawsze miła i fachowa obsługa oferująca instruktaż oraz pomoc.

 

 

MK Bowling organizuje cykliczne Środowe Turnieje Bowlingowe, o godzinie 18:00 rozpoczyna się turniej dla amatorów. Mogą uczestniczyć w nim zarówno mężczyźni jak i kobiety. Aby rozgrywki były bardziej atrakcyjne w Turnieju obowiązują zasady dynamicznego „handycapu", który ustalany jest wg średnich wyników z 5ciu ostatnio rozegranych turniejów przez każdego zawodnika.

Chyba nie pozostaje nic innego, jak tylko spróbować