Justyna Wichlińska: Pij Wodę, będziesz Wielki!
W tym cyklu chcielibyśmy przedstawiać Wam porady naszego eksperta ds. dietetyki, czyli Justyny Wichlińskiej. Mamy nadzieje, iż czytanie tych artykułów pozwoli Wam lepiej dostosować Wasz porządek dnia, jeżeli chodzi o odpowiednie żywienie, ale również aktywność sportową.
Woda – uczestniczy we wszystkich procesach w naszym organizmie, umożliwia działanie enzymów trawiennych i wchłanianie składników pokarmowych w jelitach.
Człowiek powinien pić około 1,5 litra wody dziennie.
Jeżeli jesteś sportowcem, ciężko fizycznie pracujesz ,przesiadujesz całymi dniami na słońcu lub dotyka Cię choroba: gorączka, wymioty, biegunka - powinieneś pić wodę w większych ilościach, około trzech litrów.
Rodzaje wód:
-Woda z wysoką zawartością wodorowęglanów (600 mg/l) jest polecana dla osób z nadciśnieniem, cukrzycą, wrzodami żołądka i dwunastnicy, z nadkwasotą.
-Woda z wysoką zawartością sodu (powyżej 50 mg/l) przeznaczona jest dla osób pracujących fizycznie, w stanach chorobowych przebiegających z gorączką, w przewlekłej biegunce, wymiotach.
-Woda z niską zawartością sodu (poniżej 20 mg/l) jest przeznaczona dla osób z chorobami naczyniowo-sercowymi, ze schorzeniami nerek i dla małych dzieci.
-Woda z wysoką zawartością wapnia (powyżej 150 mg/l) jest polecana dla osób w podeszłym wieku i dla sportowców, a także kobiet w okresie menopauzy oraz dla ludzi aktywnych fizycznie.
-Woda z wysoką zawartością magnezu (powyżej 70 mg/l) jest przeznaczona dla tych ludzi, którzy mają cukrzycę, problemy z układem sercowo-naczyniowym, ale również dla osób będących pod wpływem stresu, przemęczenia, także dla otyłych oraz dla kobiet przyjmujących hormonalne środki antykoncepcyjne.
Jak woda korzystnie wpływa na nasze zdrowie?
-Skóra jest lepiej nawilżona, poprawia się gęstość skóry.
-Zapobieganie kamicy - kamienie nerkowe, powstające wskutek gromadzenia się soli wapniowych nie będą tworzyły się przy wyższym spożyciu wód gazowanych, bogatych w magnez. Przy kamicy należy ciągle pić wodę ,nawet w nocy!
-Zdrowe kości – składniki wapniowo-fosfatowe zawarte w wodzie poprawiają gospodarkę hormonalną i zapobiegają złamaniom. Najlepiej wybierać wody gazowane z wysoką zawartością wapnia i potasu – ten ostatni ogranicza straty w wydalaniu wapnia w moczu.
-Szczuplejsza sylwetka – picie wody powoduje usuwanie toksyn z organizmu, przyspiesza metabolizm.
Technika picia wody!
Warto wspomnieć o tym, by nie popijać wody w czasie posiłku (najlepiej godzinę później!), ponieważ soki trawienne ulegają rozrzedzeniu. Herbata pita bezpośrednio po posiłku, utrudnia wchłanianie wartości odżywczych!!
Pamiętajmy także o tym, by nie dopuścić do uczucia pragnienia, pijmy małymi łyczkami w niedługich odstępach czasowych.
Co robić gdy mamy nadmiar lub niedobór wody?
Przy niedoborze wody starajmy się zwiększyć jej ilość, lecz przy nadmiarze warto zakupić sok lub napar z pokrzywy, która doskonale usuwa nadmiar wody. Podobnie działa zielona herbata, natomiast czarna ją zatrzymuje!
Polecam wszystkim moim pacjentom codzienne picie wody z cytryną przed śniadaniem, dlaczego?
By nawodnić przewód pokarmowy oraz przygotować go do pierwszego posiłku. Ponadto połączenie wody z cytryną, to bardzo skuteczna metoda nawadniania organizmu. Świeża cytryna pomaga dotlenić ciało i maksymalizuje funkcje enzymów wątrobowych, które odpowiadają za usuwanie toksyn i oczyszczanie przewodów żółciowych. Kwas cytrynowy rozpuszcza złogi wapniowe!
A więc między innymi dlatego… Pijcie wodę i bądźcie Wielcy!
Komentarze
Brak komentarzy.