Bez Pracy? Nie po ZUT! Cz. 1

29.12.2015 0 komentarzy
Autor: Michalina Wasilewska, Zdjęcia: Bartosz Mateńko

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny działa w Szczecinie od 2009 roku. Posiada 10 wydziałów z 47 kierunkami , na których kształci ok. 15 tysięcy osób. Jak wygląda życie przeciętnego studenta ZUT po odebraniu dyplomu? Hot Magazine postanowił to sprawdzić i udowodnić, że studiowanie na tej uczelni to dobry krok w przyszłość. W ramach cyklu: „Bez pracy? Nie po ZUT”, będziemy przedstawiać Wam sylwetki absolwentów szczecińskiej uczelni, które spełniają i realizują się zawodowo. Dziś Ewa Klimowicz – twórczyni Pracowni Projektowej Unikatura.

 

 

O architekcie Ewie Klimowicz, projektantce filcowych toreb i biżuterii pisaliśmy już w numerze styczniowym. Tym razem jednak, założycielka Unikatury, opowie nam nie tylko o swojej pasji, ale także wyjaśni, jak duży wpływ na karierę każdego z nas ma wybór odpowiedniej uczelni.


hot°: Dlaczego zdecydowałaś się podjąć naukę na ZUT?


Ewa Klimowicz: Będąc w liceum wiedziałam jedno, że na pewno chcę studiować Architekturę, pozostawało tylko pytanie „gdzie?". Decyzję o podjęciu studiów na Politechnice Szczecińskiej, która później przekształciła się w ZUT, pomogła mi podjąć bliskość uczelni i to, że wielu moich starszych znajomych było zadowolonych ze studiów na uczelni technicznej.


hot°: Jak wyglądało Twoje studiowanie na ZUT?


Podczas 5 lat studiów magisterskich, władze mojego wydziału Budownictwa i Architektury, umożliwiły mi skorzystanie z programów wymiany studenckiej, takich jak Erasmus czy Mostech oraz wyjazdu na różnego rodzaju warsztaty. Dzięki temu mogłam przez rok studiować w Danii i jeden semestr na Politechnice Poznańskiej. W ramach programu Erasmus odbyłam także praktykę w hiszpańskim biurze architektonicznym. Zdając sobie sprawę, że na wielu uczelniach jest nie lada wyzwaniem wyjechać na wymianę, tym bardziej cieszę się, że miałam taką możliwość podczas studiów.

 


hot°:Co było najtrudniejsze przez te lata?


Czas studiów wspominam z przyjemnością, poza okresami wytężonej pracy podczas sesji.


hot°: A najprzyjemniejsze?


Najprzyjemniejszy na pewno był aspekt społeczny, możliwość poznania nowych ludzi, zarówno na ZUTcie jak i podczas wymian.


hot°: Jesteś zadowolona z wykształcenia jakie uzyskałaś?


Jestem, ponieważ dzięki możliwościom wyjazdów, znacznie poszerzyłam swoje horyzonty, a także podejście do edukacji i wykształcenia. Nie miałam złudzeń, że po ukończeniu studiów będę świetnym praktykiem, bo żadna uczelnia tego nie zagwarantuje, wiem natomiast, że mam bardzo dobre podstawy teoretyczne, by nim zostać.

 


hot°: Czy trudno było Ci znaleźć zajęcie po ukończeniu studiów?


Aktualna trudna sytuacja na rynku pracy, nie była pomocna podczas szukania zatrudnienia. Doświadczenia i wiedza na temat wachlarza możliwości nabyta podczas studiów, sprawiły, że zamiast martwić się o pracę w tym ciężkim okresie, postawiłam na samozatrudnienie. Łącząc hobby i pasję zawodową, stworzyłam autorską Pracownię Projektową Unikatura. Pomimo tej działalności liczę też na możliwość pracy jako architekt w biurze architektonicznym..


hot°: Czym zajmuje się Unikatura? Jak łączy się to z Twoim wyuczonym zawodem?


Unikatura na początku ograniczała się tylko do mojego hobby, czyli filcowych torebek i biżuterii. Z początkiem Nowego Roku postanowiłam poszerzyć zakres działalności o home staging i szybkie metamorfozy wnętrz, co jest częściowo związane z moim zawodem architekta. Oba obszary działalności są odpowiedzią na potrzeby rynku w dobie kryzysu gospodarczego.


Home staging jest to przygotowanie nieruchomości do sprawnej i zyskownej sprzedaży lub wynajmu. Polega na uatrakcyjnieniu nieruchomości i podniesieniu jej rynkowej wartości przy niskim nakładzie kosztów, jednocześnie sprawiając, że potencjalni nabywcy nie będą się długo wahać.


Oferta „szybkich metamorfoz” jest skierowana do osób, których nie stać na kompletny projekt wnętrz i remont mieszkania, albo po prostu ich mieszkanie nie wymaga tak dużej ingerencji , tylko brakuje w nim „tego czegoś”. Proporcjonalnie do skali przedsięwzięcia, koszty są o wiele mniejsze, a efekt może być tak samo spektakularny. Dzięki temu nawet w obecnym okresie, osoby chcące pięknie mieszkać mogą sobie na to pozwolić. Przykłady realizacji można zobaczyć na www.unikatura.pl.

 

 

hot°: Jak Unikatura sprawdza się w realiach szczecińskich?


Każda nowy trend na rynku potrzebuje czasu na zaszczepienie się w świadomości potencjalnych odbiorców. Filc, który jest w Polsce obecnie bardzo popularny, tak i w Szczecinie ma grono swoich miłośników. Natomiast home staging jest stosunkowo nowym pojęciem na polskim rynku, mimo to ta usługa cieszy się dużym zainteresowaniem osób prywatnych jak i biur nieruchomości.


hot°: Jeśli teraz zdecydowałabyś się na kolejne studia, jaki kierunek byś wybrała?


Z jednej strony wybrałabym „Wzornictwo”, bo uważam je za bardzo ciekawy kierunek, a z drugiej strony „Zarządzanie” na Wydziale Ekonomicznym ZUT, gdyż byłoby to uzupełnienie mojej wiedzy technicznej. Dzięki temu na pewno łatwiej byłoby mi zarządzać moją firmą, a tym samym miałabym szansę osiągnąć jeszcze lepsze wyniki na rynku.


hot°: Polecasz tegorocznym maturzystom studiowanie na ZUT?


Oczywiście, zwłaszcza, że oferowanych jest dużo atrakcyjnych kierunków.

 

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.