Demineralizacja szkliwa – przyczyny, objawy i metody zapobiegania

04.02.2025 0 komentarzy
Autor: Marek Melśnik, Zdjęcia: Archiwum Firmy

Demineralizacja szkliwa – przyczyny, objawy i metody zapobiegania. Zęby są codziennie narażone na działanie czynników, które mogą osłabić ich strukturę. Jednym z najczęstszych wynikających z nich problemów stomatologicznych jest demineralizacja szkliwa, czyli proces stopniowej utraty minerałów odpowiedzialnych za twardość ochronnej warstwy zębów. Dowiedz się, jakie są przyczyny tego procesu, jak go rozpoznać oraz odwrócić.

 


Czym jest odwapnienie zębów?


Demineralizacja szkliwa, określana również jako odwapnienie, to proces, w którym dochodzi do utraty z powierzchni zębów ważnych minerałów takich jak wapń i fosfor. Jest to bezpośredni efekt działania kwasów powstających m.in. w wyniku metabolizmu bakterii obecnych w płytce nazębnej. Nieleczone zęby objęte demineralizacją prowadzą do silnej nadwrażliwości i podatności na uszkodzenia mechaniczne oraz szybszy rozwój próchnicy.


Z czego może wynikać demineralizacja zębów?


Demineralizacja zębów może powstawać z różnych przyczyn. Najczęściej wynika z braku regularnego i dokładnego szczotkowania (szczególnie w okresie dziecięcym), które sprzyja odkładaniu się płytki nazębnej. Zaniedbania te tworzą idealne środowisko dla rozwoju bakterii, które wytwarzają kwasy, stopniowo powodujące wyżej wspomniane odwapnienia.


Kolejną przyczyną demineralizacji szkliwa jest dieta bogata w cukry i kwasy. Cukry są główną pożywką bakterii, które produkują kwasy szkodzące zębom. Z kolei kwaśne produkty, owoce cytrusowe czy napoje gazowane, powodują obniżenie pH w jamie ustnej, nasilając proces demineralizacji.


Uszkodzenie lub brak szkliwa na zębach może być również spowodowane niedoborem śliny, wynikającym z przyjmowania niektórych leków czy chorób autoimmunologicznych. Pełni ona bowiem w jamie ustnej ważną rolę w neutralizowaniu kwasów.


Odwapnienie zębów jest także częstą przypadłością występującą w połączeniu z chorobami układu pokarmowego. W szczególności w przypadku refluksu żołądkowego kwasowa treść żołądkowa może regularnie docierać do jamy ustnej, powodując erozję szkliwa.


Jak rozpoznać odwapnienia na zębach?


Pierwszym sygnałem wskazującym na odwapnienie szkliwa są białe przebarwienia na powierzchni zębów, które wskazują na miejscową utratę minerałów. Wraz z czasem staje się ona także szorstka, co jest szczególnie wyczuwalne podczas mycia zębów czy przejeżdżania po niej językiem.


Ząb bez warstwy szkliwa lub z jego znacznym uszkodzeniem można rozpoznać również po tym, że ząb jest bardzo wrażliwy na zimne, gorące, słodkie lub kwaśne produkty spożywcze. Podczas ich jedzenia często pojawia się ból.


Każdy z tych objawów powinien skłonić do wizyty w gabinecie stomatologicznym, takim jak Studio Stomatologii Powiśle w Warszawie. Dzięki niej możliwe jest ocenienie skali odwapnień oraz zastosowanie odpowiednich rozwiązań, które pozwolą zapobiec dalszym, poważniejszym uszkodzeniom zębów.


Jak odbudować szkliwo na zębach?


Odbudowa szkliwa u dentysty obejmuje przede wszystkim profesjonalne zabiegi fluoryzacji, które pozwalają je wzmocnić, a także zapobiec występowaniu dalszym uszkodzeniom. Działanie to jest jednak dopiero początkiem drogi związanej z przywróceniem naturalnej warstwy ochronnej zębów.


Uzupełnieniem fluoryzacji powinny być stosowane zgodnie z zaleceniami stomatologa pasty do zębów zawierające fluor i hydroksyapatyt, a także preparaty wzbogacone wapniem i fosforem, które wspomagają remineralizację.


Podczas terapii istotna jest także zmiana codziennej diety. Należy w niej ograniczyć spożywanie cukrów i kwaśnych produktów, jednocześnie wzbogacając posiłki w składniki bogate w wapń, takie jak nabiał, migdały czy brokuły. Równocześnie warto zrezygnować z częstego sięgania po słodzone napoje i przekąski między posiłkami, aby utrzymać optymalne pH w jamie ustnej.


Aby uniknąć problemu, jakim jest demineralizacja szkliwa, należy pamiętać o regularnych wizytach stomatologicznych. Systematycznie przeprowadzane kontrole stanu zębów i profesjonalna higienizacja pozwalają na wczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości związanych z ich zdrowiem i podjęcie odpowiednich działań, zanim odwapnienie stanie się poważnym problemem.


Demineralizacja szkliwa jest procesem, który następuje stopniowo, dzięki czemu można skutecznie go zatrzymać pod warunkiem szybkiej reakcji i wdrożenia profesjonalnych metod leczenia. Aby nie doprowadzić do jej wystąpienia, warto dbać o właściwą higienę jamy ustnej, zdrową dietę oraz pamiętać o regularnych, kontrolnych wizytach u dentysty, które powinny odbywać się nie rzadziej niż raz na pół roku.

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.