Otwarcie Nowej Cukrowni - Przychodni Rodzinnej NFZ już w kwietniu
Otwarcie Nowej Cukrowni - Przychodni Rodzinnej NFZ stanowi kolejny rozdział w historii zaangażowania i pasji, z jaką małżeństwo Jacek i Paulina Bujko, podchodzi do świadczenia usług medycznych. Rozpoczynając swoją działalność w 2017 roku przy ulicy Generała Maczka, nie mogli przewidzieć, jak szybko ich inicjatywa zdobędzie uznanie i zaufanie pacjentów, skutkując obsługą medyczną dla prawie 4,5 tysiąca osób. Wzrost liczby zapisów nowych pacjentów skłonił ich do poszukiwania większej przestrzeni, co ostatecznie doprowadziło do znalezienia idealnego miejsca na osiedlu Nowa Cukrownia. Zapraszamy do przeczytania naszego wywiadu
hot°: Jakie były Pana główne motywacje do otwarcia Nowej Cukrowni - Przychodnia Rodzinna NFZ? Skąd pomysł na nową lokalizację?
Naszą pierwszą przychodnię założyliśmy wraz z żoną przy ulicy Generała Maczka 18 w 2017 roku. Mieliśmy obawy, że nikt się do nas nie zapisze, a tu minęło 7 lat i opiekujemy się prawie 4,5 tysiącami pacjentów! Zachwyca nas fakt, że co miesiąc zapisuje się do nas kilkadziesiąt nowych osób.
Dlatego potrzebujemy więcej miejsca, by się nimi opiekować. Wielu naszych pacjentów już mieszka na osiedlu Nowa Cukrownia, ale historia pomysłu na lokalizację jest tak niezwykła, że nie sposób jej nie przytoczyć.
Od czasu pandemii pasjonuję się pieczeniem pizzy i po paru latach amatorskiego wypiekania, jesienią 2023 roku, zapisałem się na profesjonalny kurs pizzaiolo w Accademia Pizzaioli Polska w Sulejówku.
Załapałem bakcyla i chciałem spożytkować nowe umiejętności w odpowiedni sposób! Gdy wróciłem do domu, spędzałem sporo czasu na przeglądaniu ofert sprzedaży foodtrucków i lokali użytkowych.
Przecież jeśli chciałem mieć foodtrucka, potrzebowałem też pracowni gastronomicznej do przygotowywania składników. I tak szukając lokali, zacząłem rozglądać się po coraz większych, i większych.
Myślałem sobie: „A to przyda się też biuro, a to przyda się też studio nagraniowe do moich kursów szkoleniowych dla lekarzy rodzinnych, które nagrywam…" I tak zacząłem przeglądać oferty najmu dużych lokali użytkowych, ponieważ prowadzę też z żoną szkołę szermierki dla dorosłych.
Zaczęła mi świtać w głowie myśl, że warto wynająć duży obiekt i połączyć wszystkie pasje w jednym miejscu. I tak przypadkiem trafiłem na lokal usługowy na wynajem na ulicy Kwiatkowskiego! Uznaliśmy z żoną, że pizzeria musi poczekać, bo to idealne miejsce na… przychodnię ☺ Zakasaliśmy rękawy i zabraliśmy się do pracy, aby już w kwietniu przyjąć pierwszych pacjentów.
hot°: Już prawie końcówka remontu… Jakie wyzwania napotkaliście podczas procesu otwierania Nowej Cukrowni i jak sobie z nimi poradziliście?
Niewątpliwym wyzwaniem jest tempo, jakie sobie narzuciliśmy! Chcieliśmy zdążyć przed wakacjami – najlepiej, żeby dać radę przyjąć pacjentów jeszcze podczas obecnego sezonu infekcyjnego. Nowy lokal projektuje nam ta sama osoba, która projektowała naszą przychodnię przy ulicy Generała Maczka 18, więc wiedzieliśmy, że będzie szybko i dobrze.
Szczęśliwie znaleźliśmy fantastyczną ekipę budowlaną, która pracuje w oszałamiającym tempie, a piękne efekty widać z każdą godziną ich pracy. Niełatwo było pogodzić prace projektowe z tym, że sezon infekcyjny trwa, a my przecież stale pracujemy z pacjentami, którzy potrzebują konsultacji lekarskich.
Wszystko wskazuje jednak na to, że dzięki wytężonym staraniom całego zespołu Przychodni Szczecińskiej pierwszych pacjentów przywitamy już 2 kwietnia 2024 roku.
hot°: Jakie są główne cele i misja Nowej Cukrowni jako części Przychodni Szczecińskiej? Jakie usługi oferujecie na ten moment?
Cele i misja naszej filii na Nowej Cukrowni są takie, jak niezmienne od lat Przychodni Szczecińskiej: zapewnić najlepszą opiekę lekarzy rodzinnych naszym pacjentom. Przez lata szkoliłem się w nowoczesnych trendach medycznych, wizytowałem zachodnioeuropejskie przychodnie i uczestniczyłem w zagranicznych stażach, by przenieść „nieco Europy” na nasz polski grunt. Liczne miłe opinie na nasz temat świadczą o tym, że daliśmy radę!
Skupiamy się przede wszystkim na zapewnieniu opieki lekarzy rodzinnych dla pacjentów ubezpieczonych w Narodowym Funduszu Zdrowia – troszczymy się o pacjentów w każdym wieku, od noworodka do seniora. Pomagamy w nagłych przypadkach, wykonujemy szczepienia ochronne i przeprowadzamy bilanse zdrowia. Cieszy nas też możliwość opieki nad angielsko- i ukraińskojęzycznymi pacjentami!
Mniejszą część naszej oferty stanowią prywatne konsultacje lekarskie, których zadaniem jest przede wszystkim zapewnić pomoc naszym pacjentom poza godzinami kontraktowanymi przez Narodowy Fundusz Zdrowia oraz umożliwić niejako zapoznanie się z nami przed zapisaniem się na listę pacjentów NFZ.
Chlubnym wyjątkiem są oczywiście prywatne konsultacje dr n.med. Magdaleny Sieńko, specjalistki pediatrii i neurologii dziecięcej. Tutaj pomagamy bardzo dużej liczbie pacjentów, a chętnych nie brakuje
hot°: Pomyślmy o przyszłości: Czy macie plany na wprowadzenie dodatkowych usług lub rozszerzenie działalności w najbliższym czasie?
Wielokrotnie byliśmy proszeni o uruchomienie swego rodzaju „dyżuru weekendowego”, ale jakoś nigdy nie było nam z tym po drodze. Teraz, gdy nasz zespół medyczny stał się dość duży, planujemy wrócić do tego pomysłu.
Rozważamy też nawiązanie współpracy z innymi specjalistami w ramach prywatnych konsultacji, ale naszą pasją jest medycyna rodzinna i na tym na razie będziemy się skupiać.
hot°: W jaki sposób wybierali Państwo zespół medyczny do pracy w nowej placówce?
Naturalnie aby zapewnić wyjątkowo dobrą opiekę naszym pacjentom potrzebny jest wyjątkowy zespół medyczny – a skompletowanie takiego to nie jest proste zadanie. Szukamy osób zdolnych i pełnych pasji do pracy z pacjentami w podstawowej opiece zdrowotnej.
Bardzo pomaga mi to, że pracowałem przez parę lat jako wykładowca akademicki na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym. Studenci i studentki pamiętają moją pasję do medycyny rodzinnej jeszcze z zajęć i zgłaszają się do nas, gdy szukają pracy w tej branży.
Od lat pracuję też jako nauczyciel medycyny rodzinnej: prowadzę praktyki wakacyjne studentów Wydziału Lekarskiego, blok z medycyny rodzinnej na lekarskim stażu podyplomowym oraz mam własną platformę edukacyjną dla lekarzy rodzinnych. To wszystko powoduje, że kontaktują się ze mną fantastyczne osoby, które chcą pracować w naszym zespole i wspólnie ze mną opiekować się naszymi pacjentami.
hot°: Jakie specjalistyczne konsultacje oferuje Przychodnia Szczecińska poza podstawową opieką zdrowotną?
Jako jedna z nielicznych przychodni POZ w rejonie realizujemy program Opieki Koordynowanej w ramach świadczeń NFZ. Oznacza to, że ubezpieczeni pacjenci mogą być też objęci opieką kardiologiczną, pulmonologiczną i endokrynologiczną.
Niestety finansowanie nie jest z gumy, więc musimy drobiazgowo analizować możliwości opieki specjalistycznej oraz potrzeb naszych pacjentów. W ramach prywatnych konsultacji oferujemy eksperckie konsultacje specjalistyczne w zakresie pediatrii i neurologii dziecięcej u dr n. med. Magdaleny Sieńko
hot°: Czy Przychodnia Szczecińska zapewnia dostęp do badań diagnostycznych i laboratoryjnych w ramach NFZ oraz jako usługi prywatne?
Naturalnie! Bez starannej diagnostyki nie ma mowy o właściwym leczeniu. Jako przychodnia z kontraktem NFZ oferujemy pełen zakres diagnostyki dla ubezpieczonych pacjentów. Te same badania można wykonać też odpłatnie, jeśli zachodzi taka potrzeba.
hot°: Jakie są opcje dostępne dla pacjentów poszukujących porad specjalistycznych w Przychodni Szczecińskiej, takich jak neurologia czy pediatria?
Jak to zawsze mawiam, pediatrą nie jestem, ale jako specjalista medycyny rodzinnej mam ogromne doświadczenie w leczeniu dzieci. Podobnie koledzy i koleżanki z naszego zespołu medycznego – w końcu lekarz rodzinny opiekuje się całą rodziną i pacjentem w każdym wieku.
W zakresie samej pediatrii i neurologii dziecięcej zapraszamy na prywatne konsultacje specjalistyczne dr n. med. Magdaleny Sieńko, która udziela fachowej porady zarówno w zakresie zdrowia niemowląt jak i starszych dzieci.
hot°: Czy może Pan opowiedzieć o technologiach i rozwiązaniach, które zostały wprowadzone w Nowej Cukrowni dla lepszego leczenia pacjenta?
W obecnych czasach bardzo dużo dobrego wnosi cyfryzacja i informatyzacja medycyny. W naszej pracy korzystamy z nowoczesnych systemów zarówno w zakresie baz danych jak i rozwiązań systemowych w opiece nad pacjentami.
Nie wdając się w nudne szczegóły: lubimy nowinki technologiczne i nie boimy się wdrażania nowych rozwiązań dla dobra naszych pacjentów. Jako jeden z bardziej przyziemnych przykładów mogę podać zamontowanie zamków magnetycznych w drzwiach naszych gabinetów.
Dzięki nim nasi pacjenci mają poczucie prywatności podczas konsultacji i pewność, że nikt niepożądany nie wsadzi głowy do środka przez uchylone drzwi. Także w zakresie diagnostyki korzystamy z nowoczesnych rozwiązań – współpracujemy między innymi z dostawcami dokładnych urządzeń do szybkich testów diagnostycznych.
hot°: Jak pacjenci mogą umawiać wizyty i czy są dostępne jakieś nowoczesne metody kontaktu z przychodnią, np. przez internet?
Od lat staramy się wyjść naprzeciw naszym pacjentom w zakresie usprawnień w umawianiu na wizyty. Kontaktujemy się z pacjentami zarówno osobiście w rejestracji, jak i telefonicznie, mailowo, jesteśmy obecni w mediach społecznościowych, a także zapewniamy możliwość rejestracji online na konsultacje lekarskie.
Cały czas dostosowujemy się do dostępnych możliwości i pojawiamy się tam, gdzie są nasi pacjenci.
hot°: Jakie wyzwania i możliwości wiążą się z byciem lekarzem w czasach, gdy postęp technologiczny i globalne zagrożenia zdrowotne kształtują nowe podejście do opieki medycznej?
Bycie lekarzem to przede wszystkim dawanie ludziom poczucia, że są zaopiekowani i bezpieczni, a to ciężko zastąpić technologią. Kontakt z drugim człowiekiem zawsze będzie potrzebny, mimo iż rozwój technologiczny wpływa na charakter naszej pracy – inaczej pracowaliśmy, gdy kończyłem studia, a inaczej wygląda to teraz.
Wtedy nie było rozwiniętych mediów społecznościowych, portali informacyjnych, sztucznej inteligencji i bazujących na niej urządzeń medycznych do samodiagnozy.
Globalne zagrożenia, jak chociażby pandemia, testują nasze zdolności za każdym razem. Jako zespół medyczny odważnie patrzymy w przyszłość, wyciągając lekcje z obecnych i przeszłych wyzwań. Dostosowujemy się do wymogów stawianych współczesnej medycynie, by zapewnić naszym pacjentom to, co dla nich najważniejsze – zdrowie.
Przychodnia Szczecińska
ul. Generała Maczka 18/3-4, Szczecin, Poland
tel. 91 500 10 10
mail: [email protected]
www.przychodniaszczecinska.pl
www.facebook.com/przychodniaszczecinska
NOWA LOKALIZACJA:
Nowa Cukrownia - Przychodnia Rodzinna NFZ
ul. Kwiatkowskiego 1/6-7, Szczecin, Poland
tel. 91 500 10 15
mail: [email protected]
www.przychodnianowacukrownia.pl
www.facebook.com/przychodnianowacukrownia
Komentarze