Artystyczny Szczecin: Tomasz Pasula
W cyklu Artystyczny Szczecin prezentujemy Wam sylwetki młodych, uzdolnionych szczecinian - artystów, których pasjonują przeróżne dziedziny sztuki. Pora by pochwalić się światu jak wiele uzdolnionych osób wychowało nasze miasto! Dziś Tomasz Pasula fotografa.
hot°:Jak odkryłeś w sobie talent/ zamiłowanie do fotografii?
Rozwój zamiłowania do fotografii w moim przypadku przechodził kilka etapów stadialnych. Najpierw jako dzieciak, któremu dziadek pozwalał uczestniczyć w procesie wywoływania zdjęć, potem w liceum, krótkie eksperymenty filmowo – fotograficzne, z kamerą na taśmy 8 mm i aparatem Zenit 122. Moje zamiłowanie w tym czasie rozwinięte było do tego stopnia, że postanowiłem wybrać się po maturze do szkoły filmowej. Splot decyzji życiowych ostatecznie spowodował, że zamiast filmówki ukończyłem studia prawnicze. Z fotograficznego punktu widzenia ten okres nie należał do najbardziej twórczych.
Pod koniec studiów zacząłem na nowo odkrywać fotografię, za sprawą aparatów cyfrowych, dających możliwość szybkiego podglądu efektu i otwierających nowe możliwości kreowania obrazu. Dopiero od niedawna przestałem robić zdjęcia „do szuflady” i zacząłem oferować swoje usługi na rynku fotograficznym. Muszę przyznać, że im dłużej to robię, tym bardziej zamiłowanie przeradza się w poważną deklarację życiową.
hot°:Ile czasu zajmuje Ci stworzenie zdjęcia, z którego byłbyś zadowolony?
Ciężko podać konkretny przedział czasowy stworzenia zdjęcia, z którego jestem zadowolonym, więc powiem tak: w przypadku zdjęć ślubnych przy odpowiednim wcześniejszym przygotowaniu, wypatrzeniu kadru , tyle co czas otwarcia migawki, w przypadku podróżniczych zdjęć reportażowych …mogą minąć dni albo tygodnie.
hot°:Jaka tematyka, dziedzina sztuki, życia, cechuje Twoje prace?
Na co dzień oprócz aplikacji radcowskiej i pracy kancelaryjno-biurowej, zajmuję się fotografią ślubną i komercyjną. Największą przyjemność sprawia mi jednak reportaż podróżniczy, obcowanie z odmienną kulturą i ludźmi mającymi inny od mojego punkt widzenia świata. Uważam, że spotykanie na swojej drodze takich ludzi daje podstawy do przeanalizowania dotychczasowego światopoglądu i spojrzenia na sprawy codzienności pod innym kątem. Posiadanie otwartego umysłu gwarantuje ciągły rozwój i stawia człowieka o krok bliżej życiowego spełnienia – przynajmniej tak myślę na ten moment :D
hot°:Co Cię inspiruje?
Filmy, fotografie innych, moja żona…nie koniecznie w tej kolejności:)
hot°:Fotografia to jedynie Twoja pasja czy też sposób na życie?
Pasja to mój sposób na życie. Bez tego istnieje spora szansa, że bym oszalał :)
hot°:Jakie posiadasz już sukcesy na swoim koncie?
Biorąc pod uwagę, że nie wysyłam swoich prac na konkursy, pod tym względem nie mogę się pochwalić żadnym osiągnieciem. Na swoim koncie mam jednak parę projektów fotograficznych realizowanych dla dużych firm ogólnopolskich i nie tylko. Jestem też w trakcie przygotowywania swojej pierwszej wystawy.
hot°:Które ze swoich zdjęć lubisz najbardziej i dlaczego?
Mam kilka ulubionych zdjęć i wybieranie jednego spośród nich, to jak pytanie ojca, które ze swoich dzieci kocha najbardziej . Nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie.
hot°:Gdybyś mógł być kim tylko zechcesz, kim byś był?
Sobą tylko bardziej uznanym/ znanym / opłacanym :).( chyba że jakimś cudem mógł bym być Stevenem Spielbergiem wtedy chciałbym być Spielbergiem :) )
hot°:Co jest najtrudniejsze w fotografii? Pomysł czy sam proces twórczy? A może jeszcze coś innego?
Osobą zajmująca się fotografią czyli procesem w swojej istocie mocno kreatywnym powinna być pomysłowa. Pomysłowość, w tym wypadku, nie powinna sprawiać większego problemu. Tworzenie zdjęcia to głownie czynność techniczna, oparta na posiadanej wiedzy w zakresie technik fotografii, i jak każdą wiedzę i tą, przy odrobinie konsekwencji można nabyć . Moim zdaniem najtrudniejsze jest przełożenie emocji na fotografię , w taki sposób, aby ktoś zatrzymał na niej wzrok trochę dłużej niż na chwilę .
hot°:Uważasz, że Szczecin jest miastem dającym perspektywy i możliwość rozwoju młodym artystom?
Oczywiście, że Szczecin daje możliwości rozwoju, jest tutaj kilka ciekawych inicjatyw artystycznych, miasto ciągle się rozwija i daje coraz więcej okazji do rozbudowywania swojego talentu. Bez względu jednak na to, czy mieszkasz w Szczecinie, Warszawie czy w Wąchocku perspektyw rozwoju trzeba przede wszystkim szukać w sobie.
hot°:Twoja definicja artysty i sztuki?
Moim zdaniem pojęcie sztuki, ze względu na swój otwarty charakter nie powinno być definiowane literalnie. Ujęcie w ramy definicji, w powszechnym jej znaczeniu, powoduje że coś staje się skalsyfikowane, zamknięte i ułożone w głowie na odpowiednim miejscu. Sztuka, aby spełniała swoje znaczenie, nie może być poddawana schematom i odbierana tą analityczną częścią mózgu. To coś, co powinno być odczuwane– definiowane emocjonalnie. Artysta– produkt uboczny odczuwania sztuki. :)
hot°:W przyszłości...?
Ciągły rozwój, który mam nadzieję zaowocuje niejedną wystawą, kto wie może i jakimś albumem .