Dom Kultury "Krzemień" w Szczecinie
Kultura w Szczecinie kwitnie! Poznajcie Dom Kultury „Krzemień”. To nowa, 13. instytucja kultury w Szczecinie, mieszcząca się w nowoczesnym, zbudowanym od podstaw i oddanym w 2020 r. budynku, w dzielnicy Podjuchy, w prawobrzeżnej części miasta.
Stwarza możliwość aktywnego spędzania czasu wolnego i samorealizacji w różnych dziedzinach sztuki i edukacji kulturalnej. Czy to muzyka, teatr, kino, taniec lub spotkania - każdy znajdzie tu coś dla siebie, bez wyjątku. O rozmaitych atrakcjach wpisanych w ofertę "Krzemienia" rozmawiamy z samym dyrektorem - Michałem Giełzakiem.
Gotowi na emocje?
Zacznijmy od początku. Od jak dawna „Krzemień” funkcjonuje w Szczecinie i jaki pomysł stał za stworzeniem takiego miejsca?
Dom Kultury “Krzemień” w Szczecinie otwarty został we wrześniu 2020 roku, po kilkunastu latach starań lokalnej społeczności. To właśnie wieloletnie, ogromne społeczne pragnienie mieszkańców tej części naszego miasta - przede wszystkim osiedla Poduchy - oraz ich determinacja sprawiły, że ten obiekt zaczął rysować się w wyobrażeniach coraz większej ilości osób jako coś bardzo istotnego.
Został wybudowany w Podjuchach, natomiast swoim oddziaływaniem ma wpływać na jakość uczestniczenia w życiu kulturalnym, artystycznym i społecznym mieszkańców wielu osiedli Prawobrzeża, dla których dostępność podobnych miejsc oznaczała wielokrotnie kilkunastokilometrowe wyprawy do instytucji w centrum miasta.
Już sam budynek z zewnątrz dodaje efektu „wow”. Mieścicie się w bardzo nowoczesnej przestrzeni – opowie nam Pan pokrótce o wnętrzu?
Wnętrze to ponad 1200 m2, pięć sal służących licznym pracowniom artystycznym, foyer, kawiarnia i serce Krzemienia - sala widowiskowa. Nasze pracownie systematycznie wyposażamy tak, aby jak najlepiej służyły uczestnikom zajęć. Wszystkie przestrzenie są dostosowane również dla osób z niepełnosprawnościami - to bardzo ważne, ponieważ Krzemień ma być dostępny dla osób bez żadnych ograniczeń i wykluczeń.
Dużo piszecie o wspieraniu lokalnej przestrzeni pod kątem kultury i nie tylko. W jaki sposób się to odbywa?
Działalność Krzemienia opiera się na trzech - równowartościowych wobec sobie filarach. To wydarzenia kulturalne, działalność pracowni edukacyjnych, a także działalność strefy “Sąsiedzka”. Ta bardzo ważna część programowa wynika z samej istoty funkcjonowania domów kultury jako miejsc otwartych i dostępnych wobec działań wynikających z bezpośrednich potrzeb lokalnej społeczności w zakresie kultury i sztuki, realizowanych na przykład poprzez udostępnianie przestrzeni, narzędzi czy wzmacnianie kompetencji.
Domy kultury najczęściej słyną z organizowania wydarzeń. Jakie są (i będą) najważniejsze wydarzenia 2021-2022 roku w „Krzemieniu”?
W ciągu kilku ostatnich miesięcy (Krzemień od razu po swoim otwarciu na 10 miesięcy z uwagi na trwający okres lockdownu musiał zaprzestać otwartej działalności), daliśmy się poznać na pewno jako miejsce licznych i atrakcyjnych wydarzeń, takich jak chociażby koncerty Kaśki Sochackiej, Czesława Mozila, Tulii, Luxtorpedy, duetu Bolewski&Tubis czy Grażyny Łobaszewskiej z zespołem Ajagore, kilkukrotne koncerty muzyki klasycznej w wykonaniu orkiestr Baltic Neopolis Orchestra czy Orkiestry Akademia, liczne gale: rozdanie zaległych Nagród Muzycznych Fryderyk za rok 2020, Gala Nagród Bursztynowy Pierścień czy Gala Mistrzów Sportu, Japan Fest, Urodziny Ligi Superbohaterów, pokazy filmowe czy spektakle teatralne - tu szczególnie podkreślam produkcję spektaklu “Korowód w bluesie.
Mandala” teatru TRUE, z udziałem tancerzy z różnymi niepełnosprawnościami, wystawioną kilkukrotnie jesienią i wczesną zimą. Bardzo istotne były wydarzenia organizowane pod szyldem “Sąsiedzkiej” takie jak Podjuszański Dzień Dziecka czy Jarmark Sąsiedzki - ilość ich uczestników dobitnie pokazuje jak bardzo ważne jest to miejsce dla społeczności lokalnej. Poza tym spotkania i wystawy, które również staramy się przeprowadzać w naszych przestrzeniach w sposób nowatorski i atrakcyjny.
Nowy rok zaczęliśmy z kolejnymi planami koncertów, spektakli, stand-upów, czy wydarzeń budujących relacje społeczno-sąsiedzkie. O wszystkim informujemy zawsze na bieżąco chociażby na naszej stronie internetowej czy za za pośrednictwem mediów.
Na stronie możemy poczytać o organizowanych przez Was zajęciach – na czym one polegają?
Mamy dostępną bardzo szeroką propozycję zajęć artystycznych (muzycznych, tanecznych, sztuk wizualnych, teatralnych, rozwojowych), dla osób w każdym wieku. Bardzo nas cieszy ilość osób z nich korzystających. Zajęcia prowadzą znakomici, współpracujący z nami instruktorzy.
Tu jednak po raz pierwszy chciałbym zaznaczyć jaką drogą idziemy wraz z nimi. Od samego początku założeniem było aby wszystkie zajęcia odbywały się pod marką Krzemienia. Ma to doprowadzić do rozpoczęcia funkcjonowania bardzo dla nas ważnych “połączeń”, tak aby uczestnicy różnych pracowni mogli się ze sobą twórczo spotykać i działać, razem współtworząc na przykład widowiska sceniczne czy projekty artystyczne.
Jaka jest geneza związana z nazwą obiektu?
Sama nazwa “Krzemień” zaproponowana została przez jednego z mieszkańców, jeszcze przed powstaniem instytucji. Związek z nazwą mają ulica Krzemienna, przy której znajduje się obiekt, czy też istniejących tutaj w XIX wieku kopalni surowców.
Do kształtu krzemienia nawiązuje więc nasz logotyp - ale w nim znajdziemy już coś więcej. Na jego obrys i bryłę składają się linie, imitujące nieregularne zakrzywienia występujące w kawałku krzemienia. Te linie w różnych momentach spotykają się ze sobą. To bardzo ważny symbol połączeń, do których dążymy. Gdyby nie połączenia tych linii, bryła rozsypałby się. Gdyby Krzemień nie połączyłby się z krzesiwem - nic by nie zaiskrzyło. Te linie to każdy z nas, ze swoim imieniem, osobowością, poczuciem własnej wartości.
Kilka słów dla naszych czytelników na koniec?
Niech skończą się nareszcie wszelkie przeszkody nie pozwalające nam w pełni cieszyć się z możliwości spotkań, doznań i rozwoju. Wraz z całym zespołem Krzemienia życzymy Państwu jak najwspanialszych kulturalnych, artystycznych i społecznych połączeń w 2022 i kolejnych latach - również tych realizowanych w nowym Domu Kultury, na Prawobrzeżu naszego pięknego miasta.
Dane do kontaktu:
Adres: ul. Krzemienna 10
Tel. 91 46 34 221