Festiwal INSPIRACJE - wywiad z Organizatorami
InSPIRACJE to festiwal sztuk wizualnych, który odbywa się w Szczecinie od 2005 tego roku. Każdej edycji towarzyszy inny temat przewodni, przez co definiuje on zakres problemowy prezentowanych prac, których autorami są artyści z całego świata. Oprócz wystaw sztuki współczesnej, inSPIRACJOM towarzyszą działania performance, koncerty, kampanie społeczne i warsztaty. O szczegółach tegorocznej edycji rozmawiam z Darią Grabowską, która razem z Trafostacją Sztuki organizuje ten wyjątkowy artystycznie festiwal.
Agnieszka Kalinowska
hot°: Na początek naszego wywiadu, przybliżcie Czytelnikom Hota ideę przewodnią tegorocznych Inspiracji…
Daria Grabowska: Tak, jak miało to miejsce w ciągu kilku ostatnich lat, główną ideą Festiwalu jest hasło, które zaproponowane zostaje przez kuratorkę główną wydarzenia. W tym roku została nią Aneta Szyłak. W przypadku tegorocznej edycji Inspiracji mamy do czynienia z ideą „Powolności”. Kuratorka zwróciła uwagę na ukryte w nim hasło „wolność”. Idąc tym tropem jako organizatorzy skupiamy się na idei powolności jako zastoju i powolnego dążenia do celu, ale też zadania pytania o to co wolno, a czego nie w aktualnych realiach. Mówimy o podległości, uleganiu czemuś, komuś, ale przede wszystkim staramy się zadawać pytania a nie przedstawiać gotowe odpowiedzi.
hot°: Inspiracje to festiwal, który ma swój charakterystyczny styl, temat zmienia się z roku na rok, czasami dotykając kompletnie różne od siebie sfery życia czy sztuki. Co chcecie przekazać mieszkańcom Szczecina?
Wydaje mi się, że płynna forma Festiwalu jest bardzo istotna. Staramy się wprowadzać nie tylko różne rodzaje sztuk, ale także poprzez mądrą sztukę mówić o rzeczach istotnych i aktualnych. Zależy nam na tym, aby mieszkańcy Szczecina mieli dostęp do twórczości, która uczy, zadaje pytania, ale przy tym nie przeraża swoją hermetycznością. Dlatego Inspiracjom towarzyszyć będzie merytoryczny katalog wydany w ciągu wakacji, a także oprowadzania kuratorskie czy spotkanie z artystami.
hot°: Czy trudno robi się festiwal sztuki?
Współpraca z ludźmi zawsze jest trudna! Nasza praca to mnóstwo działań administracyjnych, promocyjnych, technicznych, ale to, co wymaga najwięcej wysiłku, jest ukryte w międzyludzkich relacjach. Są one skomplikowane, ale przy tym inspirujące, pozwalające na samorozwój. Więc tak, uważam, że tworzenie festiwalu od podstaw jest bardzo trudnym zadaniem, które wykonujemy z zadziwiającą zawziętością i przyjemnością.
Agnieszka Kalinowska
hot°: Jakich artystów zaprosiliście w tym roku? Prosimy o kilka słów charakterystyki…
Nasi artyści to osoby zróżnicowane nie tylko pod względem idei przedstawionych w swoich pracach, ale również działają w różnych mediach. Festiwal tworzony zostaje w oparciu o działania z pogranicza teatru, filmu, śpiewu czy nawet odradzającej się idei slamu poetyckiego! Jednym z ciekawszych wydarzeń będzie wystąpienie Ella de Burca, które we współpracy
z performerką, stworzy występ w postaci niemal tańca na linach. Natomiast w samych przestrzeniach Szczecina powstanie rzeźba Adriana Kolarczyka, wzorowana na gry w klasy, zainstalowana zostanie na jednym z lokalnych podwórek.
hot°: Jak mają wyglądać tegoroczne Inspiracje w detalach: Gdzie będzie wystawiać prace w tym roku? Na co zwrócić szczególną uwagę?
W tym roku Inspiracje to tak naprawdę trzy wystawy. Główną i najważniejszą jest „Powolność” prezentowana w TRAFO Trafostacji Sztuki w Szczecinie, natomiast dwie wystawy towarzyszące to „Życie jest podwórkiem” w tej samej instytucji oraz „M3” w Galerii R+ w Akademii Szuki. Pomimo tego weszliśmy również we współpracę z Muzeum Przełomy,
w którym pokazywać będziemy film „Bloki” Konrada Królikowskiego oraz zorganizujemy spotkanie z autorem. Wspomniana praca to świetnie nakręcony i merytorycznie przemyślany dokument o architekturze oraz społeczności, jakie od lat kształtowały się w polskich blokowiskach. Również w Galerii Próżnia organizujemy wspomniany slam poetycki dla odważnych improwizatorów. Podczas tego ogromu wydarzeń, prócz rzeczywistych prac, obserwować będziemy działania performatywne. Jednym z nich będzie zagranie fragmentów książki „Inna dusza” Łukasza Orbitowskiego przez młodą aktorkę teatralną, Izabelę Sobczak.
Aneta Grzeszykowska
hot°: Kto tworzy Inspiracje?, Kto jest kuratorem poszczególnych wystaw? Przedstawcie się nam.
Tegoroczne Inspiracje tworzy szereg niesamowitych osób. Począwszy od cudownego teamu Trafostacji Sztuki w Szczecinie, przede wszystkim z dyrektorem instytucji, Stanisławem Rukszą na czele, Anetą Szyłak jako kuratorką główną wydarzenia, w tym wystawy „Powolność”, a i dużą rolę odgrywa Ked Olszewski będący twórcą Inspiracji i ich organizatorem od właśnie trzynastu lat. Osobiście zajmuję się koordynacją projektu oraz kuratorowaniem wystawy „Życie jest podwórkiem”.
hot°: Na koniec wywiadu coś poza tematem. No może nie do końca… Co Was osobiście i subiektywnie zaINSPIRowało w ostatnim czasie?
Zdecydowanie słońce (śmiech). Z nim zdecydowanie łatwiej pracować.
Aneta Grzeszykowska
więcej informacji o festiwalu
www.facebook.com/festiwalinspiracje
www.inspiracje.art.pl
Komentarze
Brak komentarzy.