Lecim Na Szczecin
Wielu z nas marzy o tym, by przez chwilę poczuć się jak ptak unoszący się w przestworzach. W tym przypadku marzenia można urzeczywistnić, wystarczy wypowiedzieć magiczne zaklęcie „Lecim na Szczecin”. A tak naprawdę LNS to nazwa projektu, a zarazem firmy, która organizuje skoki spadochronowe w tandemie na terenie Szczecina. Szefem i pomysłodawcą tego przedsięwzięcia jest Artur Karwowski i to dzięki niemu wielu szczecinian, (między innymi ja) miało to wielkie szczęście wyskoczyć z samolotu. Z całą redakcją postanowiliśmy porozmawiać z Arturem o tajnikach skoków spadochronowych oraz projekcie „Lecim na Szczecin”.
hot°: Arturze, opowiedz nam kiedy odkryłeś w sobie pasję do skoków spadochronowych i jak wyglądał twój pierwszy skok ze spadochronem, który ma się rozumieć był w tandemie?
Artur Karwowski: Tak naprawdę nie pamiętam jak to się zaczęło. Chodziłem kiedyś po górach, strasznie lubiłem przestrzeń i niczym nieograniczone widoki, a tego jest pod dostatkiem po wyjściu z samolotu. Szkolenie podstawowe zrobiłem w Aeroklubie Szczecińskim, potem kontynuowałem je na pierwszej profesjonalnej w Polsce strefie spadochronowej w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie spędzałem każdy weekend od kwietnia do listopada.
Od 2008 r. jestem instruktorem i pilotem tandemowym oraz współwłaścicielem jednego z największych i najprężniej działających ośrodków spadochronowych w kraju - skydive.pl. Niestety, ale jak zaczynałem w 1999 swoją przygodę ze skokami, to w Polsce jeszcze nie było możliwości skakania w tandemie. Obecnie skok tandemowy rzeczywiście jest najczęściej pierwszym krokiem i impulsem do rozpoczęcia szkolenia spadochronowego, który gorąco wszystkim polecam.
hot°: Jak narodził się pomysł na projekt „Lecim na Szczecin”?
Potrzeba chwili. Wielu moich znajomych chciało skoczyć, ale większości nie uśmiechała się podróż do Włocławka na moją strefę. Dlatego postanowiłem przywozić do Szczecina sprzęt i skakać też tutaj. Lotnisko w Szczecinie jest przepięknie położone, a widoki naprawdę zatykają dech w piersi.
Skaczemy praktycznie w centrum miasta, które leży po zachodniej i wschodniej części lotniska, od północy Jezioro Dąbskie łączące się z Zalewem Szczecińskim od południa: Puszcza Bukowa i rozlewisko Odry. Samolot nabierając wysokości krąży nad miastem i przez niemal pół godziny możemy podziwiać nasze piękne, zielone miasto z góry. Im wyżej tym widok coraz lepszy, doskonale widać Police, Stargard, Goleniów i Gryfino.
hot°: Z pewnością nie wszyscy wiedzą gdzie odbywają się skoki, jak odbywa się szkolenie i czy to wszystko załatwiamy w jeden dzień. Wyjaśnisz naszym czytelnikom?
Skaczmy na ternie Aeroklubu Szczecińskiego na lotnisku w Dąbiu. Nasz start spadochronowy, czyli miejsce z którego startujemy i w którym lądujemy położone jest tuż przy parkingu Park&Ride przy ul Hangarowej. Także jak ktoś chce przyjrzeć się z bliska jak to wygląda, serdecznie zapraszamy, wystarczy podejść do nas z parkingu. Skaczemy popołudniami od ok. godz. 16 do zachodu słońca w poniedziałki, wtorki i środy - jak tylko pozwala na to pogoda. Żeby skoczyć trzeba się wcześniej zapisać, nie ma możliwości skoku „z marszu”. Szkolenie przed skokiem zajmuje ok. 10 min. Pasażer dowiaduje się podczas niego co ma robić, żeby jak najmniej przeszkadzać instruktorowi i dobrze się bawić.
hot°: Czy każdy, kto tego zapragnie może skoczyć ze spadochronem? Czy są jakieś ograniczenia na przykład: waga, wiek czy wzrost?
Skoczyć może prawie każdy kto się dobrze czuje i normalnie funkcjonuje. Głównymi przeciwwskazaniami do wykonania skoku spadochronowego są: waga przekraczająca 100 kg, wzrost powyżej 190 cm, epilepsja, ostra niewydolność układu krążenia i układu oddechowego, niestabilności i choroby kręgosłupa, wrodzona łamliwość kości. Zawsze jak ktoś ma wątpliwości co do swojego stanu zdrowia zalecamy konsultację medyczną.
hot°: Skoki spadochronowe dla niektórych to najbardziej ekstremalny i zarazem niebezpieczny sport na świecie. Arturze opowiedz nam jak naprawdę to wygląda i jak zachowujecie środki bezpieczeństwa?
Po pierwsze człowiek, instruktorzy, którzy skaczą w Lecim Na Szczecin to nie są przypadkowe osoby, to ludzie którzy w maja na swoim koncie tysiące bezpiecznych skoków i olbrzymie doświadczenie, a na co dzień skaczą w najlepszych ośrodkach spadochronowych w Polsce.Po drugie sprzęt: skaczmy na najlepszych na świecie amerykańskich zestawach spadochronowych sigma firmy UPT, które mają wszystkie wymagane nie tylko polskim prawem certyfikaty bezpieczeństwa. Jako ciekawostkę mogę powiedzieć, że cena takiego spadochronu to ponad 80 tys. złotych. Po trzecie procedury: ich bezwzględne przestrzeganie znaczenie ogranicza możliwość wypadku. Po czwarte: pogoda, lotnisko w Szczecinie jest przepięknie położone, ale niestety jest też dosyć niebezpieczne, nie ma alternatywnych miejsc do lądowania, dlatego zdarza się, że musimy odwołać skoki w powodu zbyt silnego wiatru albo dużego zachmurzenia.
hot°: W jakich miesiącach odbywają się skoki w Szczecinie i jaki jest koszt skoku w tandemie?
W Szczecinie sezon skoczny trwa od maja do września, oczywiście pod warunkiem, że dopisuje pogoda. W związku w tym, że wszyscy nasi instruktorzy pracują w weekendy na dużych strefach spadochronowych. W Szczecinie skaczemy tylko w tygodniu w poniedziałki, wtorki i środy, od godziny 16 do zachodu słońca. Cena skoku tandemowego to 1200 zł. Cena obejmuje: szkolenie, wyposażenie: gogle ochronne, kombinezon oraz zmontowany film – wspaniałą pamiątkę ze skoku.
hot°: Wiem, że praktykujecie sprzedaż voucherów upominkowych, bo sam taki otrzymałem. Powiedz gdzie nasi czytelnicy mogą zakupić taki upominek?
Wszystko można załatwić on line, wystarczy napisać maila na [email protected] dokonać wpłaty na konto i wysyłamy voucher mailem.
Wideo |
ul. Przestrzenna 10
tel. 603 780 808
www.LecimNaSzczecin.pl
facebook.com/LeecimNaSzczecin
Zobacz nasze skoki tandemowe!
vimeo.com/232643142