Męskie Kręgi

16.10.2024 0 komentarzy
Autor: Piotr Żelachowski, Zdjęcia: Archiwum Firmy

Fundacja Masculinum to organizacja wspierająca mężczyzn w odnajdywaniu swojej tożsamości i radzeniu sobie z życiowymi wyzwaniami. W wywiadzie rozmawiamy o działalności fundacji, Męskich Kręgach oraz cyklu wydarzeń "Oblicza Męskości", które mają na celu pomóc mężczyznom w rozwoju osobistym i wzmocnieniu relacji rodzinnych.

 

 

hot°: Zacznijmy od początku. Czy możecie opowiedzieć więcej o samej ?


Maciek: Fundacja zajmuje się wspieraniem mężczyzn w poszukiwaniu odpowiedzi związanych z ich tożsamością, pełnionymi rolami i wprowadzaniem życiowych zmian. Jest to Fundacja, która jako pierwsza przychodzi do głowy, gdy mówimy o pracy z męskością w naszym kraju. Działa w Warszawie, lecz ma swoich sympatyków w całej Polsce.

 

Organizuje warsztaty, wyjazdowe warsztaty surwiwalowe, męskie kręgi oraz psychoterapię. Od niedawna także certyfikuje moderatorów Męskich Kręgów. Za to wszystko odpowiada jej współzałożyciel Jacek Masłowski.

 


hot°: A czym są Męskie Kręgi? Czym się charakteryzują?


Dawid: Męskie Kręgi, w naszym wykonaniu, to przede wszystkim przestrzeń do rozmowy. Ostatnio trafiłem na ciekawe badanie, które pokazuje, że 65% mężczyzn w wieku 18-69 lat chciałoby mieć z kim porozmawiać o swoich emocjach (wśród młodych mężczyzn, tj. 18-25 lat, ten odsetek wynosi nawet 79%). To duży procent, prawda? Męskie Kręgi, to właśnie taka przestrzeń do rozmowy.


Jeśli chodzi o Męskie Kręgi Masculinum Szczecin, to obecnie prowadzimy 4 odrębne grupy, które spotykają się cyklicznie, co dwa tygodnie, w tym samym miejscu i o tej samej porze. W najbliższym czasie chcemy uruchomić kolejny Krąg, co wynika z zainteresowania i zapotrzebowania na takie działania wśród mężczyzn.

 

Nasze dotychczasowe obserwacje i doświadczenie z Kręgami pokazuje, że mężczyźni chcą być coraz bardziej świadomi siebie, ról, jakie pełnią w swoim życiu i w efekcie tego wykazują coraz większą motywację do pracy nad sobą. Wbrew przyjętym strereotypom mówiącym o tym, że mężczyźni tłumią emocje w sobie okazuje się, że obecnie potrzebują i chcą zaglądać w głąb siebie, otwierać się, poznawać innych.


Zapraszamy do kontaktu chętnych mężczyzn do dołączenia do nowych kręgów. Więcej informacji znajdziecie na naszym fanpage.

 

DAWID MACIEK


hot°: Co zainspirowało Was do stworzenia cyklu wydarzeń wokół współczesnej męskości?


Dawid: Eventy organizuję od wielu lat, jednakże będzie to mój premierowy w obszarze samorozwoju, psychologii czy męskości. Myślałem o tym od około roku, cieszę się, że w końcu mogę ten cel zrealizować razem z Maćkiem. Co mnie zainspirowało? Po prostu życie, chęć zmierzenia się z problemani, gotowość do zmian i przede wszystkim możliwość pomocy innym.


Maciek: Od kilkunastu lat pracuję z mężczyznami jako psychoterapeuta i na co dzień obserwuję ich problemy. Sam przecież jestem jednym z nich. Dziś wiem, że te wyzwania potrzebują szczególnej uważności i przestrzeni w dialogu społecznym. Jeszcze kilkanaście lat temu nie było o tym mowy, ale na szczęście powoli się to zmienia.

 

Powstają kampanie społeczne o męskiej depresji, warsztaty dla mężczyzn, wiele się mówi o istotnej roli ojców w wychowaniu dzieci. Jesteśmy kolejnym przyczółkiem dla męskiej społeczności Szczecina i zapewniamy, że będziemy poszerzać ofertę rozwojową dla Panów.

 

hot°: Powiedzcie coś więcej o Obliczach Męskości. Kiedy się odbędzie pierwsze wydarzenie? Kto powinien się nim zainteresować?


Dawid: Oblicza Męskości #1, to cykliczne spotkania nie tylko dla mężczyzn. Nasz premierowy event odbędzie się w sobotę 2 listopada w sali konferencyjnej Morskiego Centrum Nauki na Łasztowni. A do kogo kierujemy Oblicza Męskości? - Można powiedzieć, że do wszystkich… którzy interesują się samorozwojem i psychologią.

 

Można powiedzieć, że do ojców obecnych i przyszłych, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat relacji z dziećmi. Można powiedzieć, że do córek i synów, którzy chcą przyjrzeć się ich relacjom z ojcem. Można powiedzieć, że również do kobiet w ogóle, ponieważ gdy pojawia się temat męskości, one również są zainteresowane.


Każdy wyciągnie ze spotkania coś dla siebie. Na prelekcję mogą przyjść wszyscy, natomiast warsztaty skierowane są stricte do ojców.

 

JACEK MASŁOWSKI


hot°: Dlaczego wybraliście Jacka Masłowskiego jako pierwszego prelegenta?


Dawid: Wybór był prosty. Uczestniczyliśmy w warsztatach Jacka Masłowskiego w Fundacji Masculinum, ukończyliśmy Kurs Certyfikacyjny dla Moderatorów Męskich Kręgów. Jacek jest naszym mentorem i chcieliśmy rozpocząć cykl Oblicza Męskości od spotkania właśnie z nim.


Maciek: Dokładnie! A ponadto Jacek jest jednym z prekursorów zajmujących się szeroko pojętą męskością w Polsce. Jego Fundacja weszła już w drugie dziesięciolecie działalności. Ma na swoim koncie 4 książki, publikacje, wywiady, tysiące godzin pracy warsztatowej i terapeutycznej z mężczyznami. Uznaliśmy, że jeśli zaczynać, to z wysokiego C.


hot°: Gdzie znaleźć więcej informacji i gdzie kupić bilet na Oblicza Męskości #1?


Dawid: Wszystkie informacje na temat wydarzenia znajdziecie tutaj. Natomiast bilety można nabyć online - kliknijcie tutaj.


hot°: Jak zamierzacie stworzyć zarazem bezpieczną i otwartą atmosferę, w której uczestnicy będą mogli dzielić się swoimi doświadczeniami podczas warsztatów?


Maciek: O to się nie martwimy. Zacznijmy od tego, że Prowadzący warsztaty ma ogromne doświadczenie w tej materii. Poza tym nasze obserwacje z Męskich Kręgów są niezwykle budujące. Współcześni mężczyźni mają dużą potrzebę dzielenia się swoim doświadczeniem i czerpania od innych. Są otwarci i uważni na siebie nawzajem.

 

Dotychczasowe spotkania pokazały, że to dzieje się intuicyjnie, niemal automatycznie. Ze swojej strony zapewniamy jedynie bezpieczną przestrzeń, opartą o zasady funkcjonowania grupy oraz uważną moderację. Jesteśmy więc pewni, że tak będzie i tym razem.


hot°: Jak widzicie przyszłość tych spotkań – czy będą one ewoluować na podstawie opinii uczestników, czy macie już ustaloną wizję na dalszą część cyklu?


Dawid: Mamy pewną koncepcję na dalsze spotkania: tematykę oraz gości, których chcemy zapraszać, lecz na ten moment zatrzymamy te informacje dla siebie. Niewątpliwie feedback po pierwszym wydarzeniu będzie dla nas ważny i będzie miał również wpływ na kolejne wydarzenia.


Maciek: Wsłuchujemy się w potrzeby mężczyzn, których drogi przecinają się z naszymi. Będziemy na nie odpowiadać, ale też proponować nowe kierunki w pracy nad sobą. Wierzymy, że Oblicza Męskości będą ewoluowały wraz z jej uczestnikami.

 


hot°: Czy o męskości powinniśmy myśleć w formie wspólnotowej?


Maciek: Męskość zawsze miała taką formę. Widzimy to, oglądając “Gladiatora” czy jakikolwiek inny kultowy “męski film”. Niestety ogrom zmian społecznych w naszym kraju zmienił ten stan rzeczy i ostatnie stulecie odcisnęło ogromne piętno na mężczyznach.

 

Wcześnie ginący na wojnie dziadkowie, nieobecni ojcowie, a w końcu my - pozbawieni wzorców, próbujący wychowywać nowe pokolenie mężczyzn. Współczesnego mężczyznę można podsumować jednym słowem. Jest samotny. Nasze działania mają na celu zmienić ten stan rzeczy.


hot°: Jaką rolę w tym wydarzeniu odgrywa książka „Syndrom Tatusia” i czy będzie możliwość zdobycia autografu lub rozmowy z autorem?


Dawid: Planowanie tego eventu w pewien sposób zbiegło się z premierą nowej książki Jacka, traktującej o znaczeniu relacji ojciec-córka, córka-ojciec. Początkowo mieliśmy, w zgodzie z książką, skupić się na relacji ojciec-córka, jednakże zdecydowaliśmy się rozszerzyć tematykę.

 

Bycie ojcem to jedna z ról, jaką pełni mężczyzna, a jej jakość ma ogromny wpływ na życie dziecka - zarówno córki jak i syna, także to dorosłe. Tematem przewodnim naszego spotkania będą więc relacje na linii ojciec-dziecko, dziecko-ojciec. Po prelekcji przewidziana jest część dyskusyjna, myślę że znajdzie się również czas na autografy :)

 

hot°: Co na temat relacji ojciec-dziecko wyniosą uczestnicy prelekcji i warsztatów?

 

Maciek: Prelekcja stanowi pewien wstęp do pracy na warsztatach dla ojców. Z prelekcji mężczyźni wyniosą rozumienie ogromnego wpływu relacji z własnym ojcem na swoje obecne życie. Na warsztatach wypracują lub uświadomią sobie drogę swojego ojcostwa i własny wpływ, jaki mają na jej tworzenie.

 

Będą mieli też doskonałą okazję do wymiany doświadczeń z innymi ojcami, poszerzenia własnej perspektywy i znalezienia odpowiedzi na nurtujące ich pytania w obszarze swojego ojcostwa.


hot°: Jaki jest najważniejszy przekaz Waszych spotkań na temat męskości?


Maciek: Wcześniej wspomniałem o męskiej samotności. Jeśli miałbym wybrać ten najważniejszy, to byłby to przekaz mówiący o tym, że żaden facet nie jest sam z tym, co przeżywa. W związku z tym chcemy stworzyć przestrzeń i zaproponować narzędzia do budowania oraz wzmacniania męskiej tożsamości.


hot°: Na koniec zachęta do uczestnictwa w Waszym wydarzeniu Oblicza Męskości. Dlaczego warto zwrócić uwagę na ten event?


Dawid: Ponieważ warto postawić na rozwój, zgłębiać i odkrywać siebie. Nasze wydarzenie to świetna okazja do zrozumienia istoty męskości i przyjrzenia się sobie na nowo w relacji ze swoim ojcem, bądź ze swoimi dziećmi. Event to również doskonały pomysł dla osób interesujących się samorozwojem i psychologią.


Maciek: Ponieważ każdy z nas miał ojca. Obecnego, nieobecnego, zaangażowanego lub nie. Zrozumienie, jaki wpływ na nasze życie miała i ma relacja z nim jest często kluczowe do zrozumienia siebie czy swojego funkcjonowania w relacjach międzyludzkich i z samym sobą, a następnie poprawy ich jakości, jeśli zdecydujemy się podjąć ten kolejny krok.

 

 

KONTAKT:


Mail: [email protected]
Mail: [email protected]


Facebook: https://www.facebook.com/MeskiKragSzczecin
Instagram: https://www.instagram.com/MeskiKragSzczecin/


Wydarzenie Oblicza Męskości #1: https://www.facebook.com/events/882067130172959
Biletomat (Oblicza Męskości #1): https://www.biletomat.pl/bilety/oblicza-meskosci-szczecin-59545

 

 

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.