Miejska Eksploracja z Urbex Szczecin!

10.03.2021 0 komentarzy
Autor: Jakokto Paukas // Adrian Gębal // Zielarz Misjonarz

Środa to dzień wywiadów w HOT!. Dzisiejszy temat: Miejska Eksploracja z Urbex Szczecin! Miejska eksploracja, urbex, urbanexploration to bardzo popularna forma spędzania wolnego czasu. Eksploratorzy infiltrują szeroką gamę miejsc takich jak np. opuszczone budynki i tunele. Obiekty te są zapomniane, ukryte i często zrujnowane - to prawdziwy rarytas dla "Explorera", a przy tym gwarancja dużej dawki emocji.


Zainteresowani przygodą? W naszym nowym artykule rozmawiamy z profesjonalistami, dla których Urbex to wieloletnia pasja.

 


 
Od kiedy możemy zaobserwować zjawisko miejskiej eksploracji lub od kiedy stało się to modne?


Myślę, że to każdy z nas za dziecka był eksploratorem. Jak sama nazwa wskazuje jest to zwiedzanie miejsc niedostępnych dla cywilizacji. Mnie zawsze tata zabierał na takie wycieczki, a po rozmowach z wieloma osobami mogę stwierdzić, że większość z nas miała kogoś takiego w rodzinie; dziadka, wujka, starszego kuzyna i raz na jakiś czas stawaliśmy się eksploratorami.

 

Poza tym wiele młodzieży szuka swojego miejsca na świecie i wybierają takie miejsca mniej dostępne typu dawna schrony. Myślę więc, że zjawisko to jest modne od dawna, ale od jakiś 6-7 lat ludzie zaczęli nosić tam sprzęty fotograficzne i dzielić się z innymi w sieci swoimi odkryciami.

 


Od jak dawna uprawiacie tę aktywność?


Sami członkowie tak naprawdę od dziecka, tak jak wspomniałam w pierwszym pytaniu. Natomiast grupa istnieje od 2015 roku.

 

 

Poprosimy o 3 najciekawsze „urbexowe” miejsca, które warto odwiedzić w Szczecinie.


Najciekawsze zawsze będziemy trzymać dla siebie :)


Myślę, że na pewno warto zapoznać się z historią i krajobrazem miejsc takich jak:


1. Jezioro Szmaragdowe.
2. Ruiny Wieży Quistorpa.
3. Troszkę dalej od Szczecina, ale dalej na podium znajduje się Fabryka Benzyny Syntetycznej w Policach, moim zdaniem jest obowiązkową pozycją.

 


Czy jest to hobby dla osób lubiących adrenalinę? Spodziewamy się, że ma to w sobie elementy związane ze sporym niebezpieczeństwem.


I tak i nie. Główne niebezpieczeństwa jakie nas czekają pozwolę sobie wymienić w punktach i pokrótce o nich opowiedzieć:


Proszę pamiętać, że często jesteśmy daleko od drogi, jest tam bardzo trudny dostęp dla służb bezpieczeństwa i pomoc, którą ewentualnie uda nam się wezwać, może mieć problem z dotarciem. Myślę, że warto zawsze zabierać ze sobą zdrowy rozsądek i znać podstawy pierwszej pomocy.


a) fatalny stan konstrukcji-jest to jedna z najbardziej niebezpiecznych rzeczy i najczęściej spotykanych. Tutaj nie ma złotego środka. Musimy sami ocenić chociażby stan piętra po którym chodzimy albo konstrukcję schronu, w którym się znajdujemy. Jeśli coś się rozpada od samego patrzenia, to nie radziłabym wchodzić.


b) ludzie:


i) ludzie bezdomni-dla których często takie miejsca stają się “domem”. Osobiście nie spotkałam się agresją z ich strony. Myślę, że nie jesteśmy do tego, żeby im przeszkadzać. Na pewno każdy człowiek zasługuje na szacunek, ale często jesteśmy uważani przez nich za intruzów. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że z każdym warto rozmawiać.


ii) ochrona-jeśli obiekt jest chroniony to oczywiście najlepiej od razu zapytać się o zgodę na obejrzenie. Jednak czasem jest tak, że nie ma tabliczki, ani informacji w internecie. Tutaj również polecam rozmawiać, bo z punktu widzenia ochrony przeważnie jesteśmy złodziejami. Pomimo, że z ochroną nie raz miałam do czynienia to, za każdym razem rozmowa pomogła, czasem dostawaliśmy zgodę na dalszą eksplorację, a czasem musieliśmy opuścić obiekt.


iii) tajemniczy ludzie - tak określam ludzi, którzy przeważnie spotykają się w takich miejscach i łamią prawo. Piją ogromne ilości alkoholu, zażywają narkotyki, nielegalnie handlują, a nawet strzelają i to nie tylko z wiatrówki. Moim zdaniem to jest najgorsza grupa, szczególnie ludzi mocno pijanych i pod wpływem ciężkich narkotyków. Oczywiście wszystko dla ludzi, ale z umiarem. Niestety tutaj zawsze spotkałam się z agresją.

 

Trzeba się umieć wykazać naprawdę ogromną charyzmą i trzymać nerwy na wodzy. Uważam, że mi jako kobiecie jest o wiele łatwiej często dogadać się z typowo męskim środowiskiem, ale w takich wypadkach raczej się nie odzywam i nigdy nie jestem sama. Najlepiej nie wdawać się w gadkę z takim towarzystwem i ominąć ich szerokim łukiem.


c) zwierzęta - nie raz spotkałam się, że drapieżniki z dawno zapomnianych schronów robią sobie norki. Oczywiście nie są one ogromnym zagrożeniem, ale też nie warto im wchodzić w drogę, mogę one przenosić różne choroby. Poza tym smród rozkładającej się padliny czasem jest nie do wytrzymania, a ogromnie wpływa na naszą psychikę.


d) nasza wyobraźnia-jeśli ktoś się boi ciemności, zamkniętych pomieszczeń, nietoperzy, pająków i wszystkiego innego to odradzałbym tego rodzaju aktywność. Wchodząc gdziekolwiek trzeba mieć oczy dookoła głowy, a jeśli zaczniemy panikować to bardzo łatwo jest sobie zrobić krzywdę. Przeważnie naszym najgorszym wrogiem jest nasza wyobraźnia.

 


Kiedy Urbex jest legalny a kiedy przestaje już być?


Myślę, że tutaj wpływa wiele czynników na to kiedy jest to legalne, a kiedy nie. Na pewno nie powinniśmy wchodzić na czyjąś posesję, jednak z właścicielami bardzo często jest się w stanie dogadać. Myślę, że kierując się zasadą “zabierz tylko zdjęcia, zostaw tylko ślady stóp”, nie łamiemy prawa.

 

Oczywiście należy szczególnie uważać na obiekty wojskowe. Warto też umieć powiedzieć sobie “nie”. Jeśli nie możemy się gdzieś dostać i właściciel nie wyraża zgody to po prostu tam nie idźmy.

 


Czy są miejsca w których jeszcze nie byliście?


Oczywiście! Te miejsca są na całym świecie, więc trudno byłoby widzieć wszystko, pewnie do końca życia wszystkiego nie zobaczymy.

 


Prosimy o kilka słów dla naszych czytelników na koniec.


Zapraszam serdecznie wszystkich do takiej aktywności. Warto czasem dowiedzieć się co nas otacza i poznać historię czasem pięknych, czasem przerażających miejsc. Na pewno daje to więcej frajdy niż, siedzenie w domu. Nie jest do tego potrzebny sprzęt za miliardy, wystarczy zwykła latarka.

 

W razie pytań lub pomocy serdecznie zapraszam na naszą stronę lub do kontaktu przez prywatnego maila. Mam jeszcze ogromny apel. NIETOPERZE nie są wampirami.

 

Są dla nas całkowicie niegroźne, nie straszcie ich, nie wlecą nam one we włosy. Pamiętajmy o okresie ochronnym dla nich, który zaczyna się od listopada do marca.




[email protected]
Tel. 579 634 257

www.facebook.com/urbexszczecin
www.instagram.com/urbex_szczecin

 

Urbex Szczecin

Urbex Szczecin

 

 

 

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.