Nowa Wenecja – ukryty klejnot w dzielnicy Rahnsdorf
Nowa Wenecja – ukryty klejnot w dzielnicy Rahnsdorf. W książce „OffBerlin. Przewodnik alternatywny” (rozdział: „Berlińska Wenecja i jej awangardowi wizjonerzy”) pisałem o pewnym niezwykłym zakątku, znajdującym w pobliżu granicy dzielnic Kreuzberg i Treptow, nazywając go berlińską Wenecją. Tym razem o jednym z najpiękniejszych i mało znanych miejsc w Berlinie, nazywanych Nową Wenecją (Neu – Venedig). Jest to osada domów mieszkalnych i wakacyjnych, ukryta pomiędzy jeziorami Müggelsee i Dämeritzsee, znajdująca się położonej na wschód od centrum Berlina dzielnicy Rahnsdorf, należącej do okręgu administracyjnego Treptow-Köpenick.
Obszar ten, podzielony pięcioma kanałami i trzynastoma mostkami, nie jest tak duży, jak jego włoska inspiracja, ale bardzo romantyczny i czarujący. Znajdują się tu domy całoroczne i typowo letniskowe, wakacyjne. Część z nich pamięta jeszcze czasy NRD, część wyremontowana została już po zjednoczeniu Niemiec.
Niektóre to obecnie luksusowe wille. Drogą wodną można dotrzeć tu jedynie małą łódką, albo kajakiem, ponieważ większe jednostki pływające są zbyt duże, aby zmieścić się w małych kanałach tego uroczego zakątka, w którym można podziwiać piękne lilie wodne, spotkać dostojne łabędzie i oczywiście oglądać domki, wymieniając ukłony z ich mieszkańcami.
Historia Nowej Wenecji rozpoczęła się w 1890 roku, kiedy to dzisiejsza dzielnica Berlina, a wtedy miasto Köpenick zakupiło majątki Rahnsdorf i Hessenwinkel. Pierwotnie podmokłe tereny miały zostać osuszone, aby można było tam budować mieszkania, ale w 1926 roku zamiast nich zbudowano kanały, dając miłośnikom sportów wodnych bezpośredni dostęp do Müggelspree. Obszar ten początkowo nosił nazwę „Nowy Kamerun”.
Ostatecznie utworzono pięć kilometrów kanałów, które opływają sześć wysp. Nad kanałami budowano drewniane mosty, w tym łukowe. W trakcie prac oficjalnie wprowadzono nazwę „Nowa Wenecja”. Obszar został pierwotnie podzielony na 374 działki nadbrzeżne. Od tego czasu liczba ta wzrosła do 450. Na zewnątrz osady wypoczynkowej zbudowano małe wille, a pośrodku domy letnie.
Od 1961 r. uprzywilejowani obywatele NRD przejęli majątek tych mieszkańców Berlina, którzy w wyniku podziału miasta murem, znaleźli się na terenie Berlina Zachodniego. Nowa Wenecja stała się popularnym miejscem dla małych domków letniskowych, czyli tak zwanych daczy. Po zjednoczeniu działki wróciły do ich prawnych właścicieli. Obecnie dziesięciokilometrowy system kanałów Nowej Wenecji obejmuje dziesięć mostów dla samochodów i trzy mosty dla pieszych.
W środku osady, przy Finkenweg 348 znajduje się restauracja o takiej samej nazwie, jak ten uroczy zakątek. Serwuje tradycyjne dania kuchni niemieckiej, dobre piwo, w tym tradycyjne, pszeniczne Berliner Weisse, oczywiście czerwone lub zielone. Lokal otwiera się około godziny dwunastej w południe. Przybywa wtedy społeczność lokalna, aby wspólnie spędzać czas przy stole. Działa tu także stowarzyszenie „Wspólnota Przyjaciół Wody Nowa Wenecja e.V.”, które w tym roku obchodzi swoje 90. urodziny.
Nowa Wenecja na wschodnich przedmieściach Berlina to wyjątkowo romantyczne miejsce. Warto poświęcić kilka godzin, aby dotrzeć tu samochodem, rowerem lub drogą wodną i miło spędzić czas, podziwiając ten niezwykły zakątek.
Mail: [email protected]
tel. 516 155 324
www.facebook.com/offprzewodnikpoberlinie
www.instagram.com/offprzewodnikpoberlinie
www.youtube.com/channel/UCN2X954CK0LM-S-_eP2xlzw
Komentarze
Brak komentarzy.