Odkrywamy podziemne trasy Szczecina

13.06.2023 0 komentarzy
Autor: Julian Masewicz, Zdjęcia: Archiwum

Dzisiaj trochę o podziemnych trasach Szczecina. Czy wiedzieliście, że nasze miasto skrywa w sobie jeden z największych zabytkowych schronów cywilnych w Polsce i Europie z okresu II Wojny Światowej, który mógł pomieścić ponad 5 tysięcy osób? Współcześnie to popularna atrakcja turystyczna, która przyciąga wiele osób zainteresowanych historią miasta i nie tylko.  Jak wygląda to miejsce i co można tam zobaczyć? Tego dowiecie się z poniższego wywiadu...

 

 

hot°: Piszecie o swoim bunkrze, że jest największym polskim bunkrem niemilitarnym. Co to oznacza? Z naszego laickiego punktu widzenia bunkier kojarzy się z pewną ochroną właśnie przed wojną.

 

Nie wszystko można w kilku słowach szybko wytłumaczyć, ale po pierwsze nie mówimy bunkier tylko schron. Schrony dzielimy na cywilne i wojskowe (powiedzmy militarne) nasz nie służył nigdy ochronie wojska, czy obronie na linii walki był schronem do ochrony ludności cywilnej.

 

hot°: Szczecin miasto podziemi. Zgadzacie się z tą opinią? Podobno mamy w Polsce największą sieć tuneli i bunkrów pod miastem…


Z cała pewnością nie można tak powiedzieć. Wiele miast niemieckim miało setki schronów. To była akcja na wielką skalę, miała dowodzić, propagandowo, że władza ( III Rzesza) dba i chroni swoich obywateli. Powstawało wiele schronów tak słabych i niebezpiecznych, ze były pułapką dla ludzi którzy do nich wchodzili. Poza tym mitem jest mówienie, że schrony łączą się w jeden system.

 

Nie było takiej potrzeby, do schronów Niemcy schodzili na dwie /trzy godziny, w kontekście współczesnej wojny takiej jesteśmy świadkami można powiedzieć, ze nie byli tak nękani bombardowaniami jak np. Mariupol czy inne ukraińskie miasta/ miasteczka, gdzie ludziom wprost nie opłaca się wychodzić na zewnątrz i tygodniami przebywają w podziemnych obiektach.

 

 

hot°: Na Waszym profilu widać mnóstwo ciekawych elementów wyposażenia Waszego bunkra. Może nie zdradzając większych szczegółów, prosimy o kilka zdań zachęcających do odwiedzenia.


Podziemne Trasy Szczecina to relikt historii, kolorowo oświetlone tunele i dziesiątki pomieszczeń przenoszą w czasie. Obecnie w cenie jednego biletu są udostępnione wszystkie trzy trasy. Połączone chronologicznie opowiadają cała historię tego miejsca: Trasa II Wojna Światowa to długie i wysokie tunele,

 

Zimna Wojna to oryginalne miejsce ćwiczeń formacji obrony cywilnej a na koniec zabawna i ciesząca się największym powodzeniem wśród dzieci trasa Selfie z PRL-em, gdzie poza wieloma eksponatami z epoki PRL-u, można sfotografować się z Misiem z filmu "Miś" Stanisława Barei oraz ponadczasowymi symbolami Szczecina- wielką puszką Paprykarza Szczecińskiego i wielką taśmą Wiskord.

 

Zwiedzanie indywidualne odbywa się samodzielnie. Trasy są oznakowane tak, że nie sposób się zgubić. Przejście i zapoznanie się ze wszystkimi wystawami wraz z czasem na zdjęcia i zabawę na Selfie z PRL-em zajmuje ok. 1,5 h. Na zwiedzających czeka wiele atrakcji .

 

 

hot°: Czy w naszym szczecińskim bunkrze miało miejsce jakieś ważne wydarzenie historyczne?


W 2014 roku kręcone były sceny w filmu "Wielka Ucieczka na północ" to historia ucieczki lotników z RAF-u przez Szczecin, gdzie dzięki pomocy marynarzy szwedzkich przedostali się z nazistowskich Niemiec do Szwecji i dalej do Anglii gdzie kontynuowali walkę powietrzną z Luftwaffe. Film oparty jest na faktach, jest naszym dziełem dzięki wsparciu Zachodniopomorskiego Funduszu Filmowego.

 

Link do filmu można znaleźć na naszej stronie. A na trasie II wojna Światowa, można zobaczyć plan zdjęciowy tego filmu. Poza tym miało miejsce wiele wydarzeń kulturalnych:
Galeria wystaw tematycznych „Podziemne Trasy Szczecina” to miejsce, które funkcjonuje dzięki pracy pasjonatów Szczecina. Z założenia miało być nie tylko muzeum historii miasta, ale również miejscem kreatywnego działania.

 

Założona przez nas Fundacja Pro-Universum zrealizowała na przestrzeni 15 lat działalności liczne wydarzenia kulturalne min.:

1. Warsztaty Teatralne dla Teatru Współczesnego

2. Festiwal inSPIRACJE w roku 2007 i 2008

3. Wraz ze Szczecińską Agencją Artystyczną zaprosiliśmy wszystkie zakochane pary, jak i zakochanych w Szczecinie na imprezę "Zagłębie Miłości”. Zostały zaprezentowane prace „Szczecin – wczoraj, dziś, jutro” oraz projekcje filmów o Szczecinie.

4. Organizowaliśmy liczne prezentacje książek min. Szczecin przełomów wieku Romana Czejarka

5. Gościliśmy PI Performance Intermedia Festival

6. Wystawa Fotografii „DDR” zbiór zdjęć prywatnych kolekcji

7. Zdjęcia Podziemnych Atrakcji z Polski w ramach promocji książki

8. W okresie letnim (od czerwca do października 2008 roku) w schronie odbywały się spektakle na podstawie nominowanej do Nagrody Nike powieści szczecińskiego pisarza i dziennikarza Artura Daniela Liskowackiego pt. "Eine kleine".

9. Koncert w ramach festiwalu Baltic Folks & Roots

10. Koncert Tomasza Gwincińskiego w ramach projektu Bunkier Kultury zorganizowanego z inicjatywy Boogie Brain Festiwal

11. Koncert mis tybetańskich

12. Pokaz tańca Fluoro-show

13. W Podziemnych Trasach Szczecina założyliśmy też podziemną wioskę Hobbitów ( organizator Wioska Hobbitów z Sierakowa)

14. W ramach działań z zakresu tzw. Socjo-Art. przeprowadziliśmy akcję wyboru kolorów do Totemu podziemnego Szczecina , autorem tej inicjatywy był Jan Michał Szewczyk

15. W ramach Dni Kolejnictwa otworzyliśmy Punkt Repatriacyjny , świetni rekonstruktorzy oraz nasi przewodnicy postarali się o autentyzm rodem z lipca 1945

16. Gościliśmy teatr „ Teatru NIE – MA” ze spektaklem „Tlen” Wyrypajewa

17. Z pomocą finansową Funduszu „Pomerania Film” w 2014 miał premierę nasz kinowy film „Wielka ucieczka na północ” w reżyserii Andrzeja Fadera (kontynuacja szczecińskiego wątku słynnej historii tzw. Wielkiej ucieczki). Film był pokazywany w wielu kinach sieci Helios w całej Polsce oraz w kinach studyjnych. Miał też swoją premierę w Anglii. Corocznie pokazywany był albo w Podziemnych Trasach Szczecina, w Kinie Zamek albo w Muzeum Narodowym. Obecnie jest udostępniony w nieco zmienionej wersji tzw. reżyserskiej na naszej stronie You Tube. Plakat do filmu zrobił słynny artysta Andrzej Pągowski

18. Podziemne Trasy Szczecina na przestrzeni lat były wielokrotnie miejscem nagrań teledysków i programów dla wielu telewizji polskich (TVN, Polsat, TV HISTORIA, Canal + , TVP) oraz zagranicznych (BBC, Chanel 4, ZDF i innych telewizji niemieckich).

19. Obecnie w ramach wystaw czasowych, prezentujemy naszą wystawę autorską „ Matrix w schronie” Agnieszki i Andrzeja Faderów. Wystawa ta jest udostępniona na stałej trasie wystaw „II Wojna światowa”.

 

hot°: Dla szczecinian (i nie tylko), którzy jeszcze nie mieli okazji Was odwiedzić. Jak można umówić się na oprowadzenie po tym ciekawym miejscu i w jakich godzinach?


Bilet normalny na wszystkie trzy trasy wynosi 35 zł, ulgowy dla dzieci i opiekunów, studentów, rencistów 30 zł/osoba. Zwiedzanie indywidualne jest możliwe codziennie od 11:00- do 16:00, nie wymaga rezerwacji. W Majówkę jesteśmy otwarci też każdego dnia.

 

 


hot°: Powinniśmy wiedzieć coś jeszcze?


Zwiedzanie nie wymaga rezerwacji, dla grup możemy otworzyć o innych godzinach. Trzy Trasy oznaczone trzema kolorami to trzy różne historie. Prawdziwy wehikuł czasu. PO raz pierwszy można wszystko wiedzieć samodzielnie. Ponad 40 wystaw w kameralnej atmosferze bez pośpiechu i bez ścisku.

 

Trasy doskonale oznakowane nawet dziecko się nie zgubi. Oświetlenie sprawi, ze Twoje zdjęcia będą wyjątkowe. Dwa plany zdjęciowe na których można wczuć się w rolę reżysera. Potrzebujesz od 1 godziny do 1,5 aby wszystko zobaczyć. Bezpiecznie jak w schronie!

 

hot°: Kilka słów dla czytelników na koniec?

 

To coś więcej niż muzeum to jak dobry film!

 

 

Dane do kontaktu:

ul. Kolumba 2

www.Schron.szczecin.pl
Mail: [email protected]
Tel. 605 433 433
www.facebook.com/PodziemneTrasySzczecina
www.instagram.com/podziemne_trasy_szczecina

 

Szczecin Underground Routes

Szczecin Underground Routes

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.