Odwiedzamy Wydział Malarstwa i Nowych Mediów

12.04.2018 0 komentarzy
Autor: Piotr Żelachowski i Karolina Tarnawska, Zdjęcia: Archiwum Akademii Sztuki i Karolina Tarnawska

W marcu miałem możliwość odwiedzenia Akademii Sztuki oraz tamtejszego Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów. Moja wizyta obejmowała kilkugodzinną wycieczkę po wszystkich salach dydaktycznych związanych z odpowiednimi kierunkami. Jestem zarazem dumny z faktu, że mamy tak świetną uczelnię w Szczecinie oraz zaskoczony jakością jej wyposażenia! Studiowanie w takich warunkach to prawdziwa przyjemność.

 

Moja wycieczka zaowocowała również współpracą, którą zaczynamy od niniejszego kwietniowego numeru Hota i w kolejnych miesiącach, będziemy ją rozwijać - pokazując wiele ciekawych aspektów związanych z Akademią. W pierwszym artykule, rozmawiam z Panem Dziekanem Prof. dr hab. Kamilem Kuskowskim, który wprowadzi Was w świat Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów.

 

 

hot°: Zacznę od ciekawego pytania. Co Pana bardziej pociąga: prowadzenie Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów czy realizowanie własnych projektów artystycznych? Z jednej strony zarządzanie, administracja, na pewno też wiele satysfakcji a z drugiej swoboda czasu i tworzenia?  

 

Oba aspekty mojej działalności wiążą się z innymi wyzwaniami i są niezmiernie istotne. Praca na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów mocno mnie pochłonęła. Poświęcam jej ogromną ilość czasu, dlatego mogę mniej go przeznaczyć na własne projekty artystyczne, nad czym oczywiście boleję. Staram się to zmienić, zrównoważyć.

 

Najbardziej satysfakcjonująca jest sytuacja, w której mamy swobodę tworzenia, możemy w sposób nieskrępowany realizować autorskie projekty. Tego uczę moich studentów - odpowiedniego podejścia do pracy, szacunku do własnej twórczości, której, jak w każdej dziedzinie życia, należy poświęcić odpowiednią ilość uwagi.

 

hot°: Minęło kilka lat od startu. Czy dostrzega Pan już wpływ Akademii na Szczecin?

 

Wpływ prężnego rozwoju Akademii na Szczecin jest niezaprzeczalny i odczuwalny zwłaszcza w kontekście jej najbliższego otoczenia. Plac Orła Białego znacząco zmienił swój wizerunek, powstało wiele lokali, kawiarni, które ożywiły to miejsce. Teraz na Akademii studiuje ponad 700 przyszłych artystów i projektantów, co razem z pracownikami uczelni, daje liczbę około 1000 osób, które funkcjonują w tym obszarze miasta.

Studenci chętnie angażują się w projekty integrujące społeczność lokalną, takie jak pokaz filmów przed Akademią, wspólne muzykowanie. Społeczność Akademii czynnie uczestniczy w większości imprez odbywających się na placu Orła Białego. Jest to jeden z wielu przykładów. Miasta, które posiadają uczelnie artystyczne, mają zupełnie inną dynamikę rozwoju. Studia na kierunkach artystycznych podejmują osoby kreatywne, z otwartymi umysłami, chcące wpływać na otaczającą je rzeczywistość. Cechy te są obecnie bardzo cenne i poszukiwane przez pracodawców, a także niezbędne przy podejmowaniu dialogu odnośnie perspektyw rozwoju miast i na płaszczyźnie biznes – nauka – sztuka.

 

  

 

  

 

hot°Jak Pan Dziekan widzi uczelnie za kilka lat? Jak będzie się rozwijać?

 

Oferta edukacyjna Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów jest bardzo szeroka i obejmuje tak zróżnicowane obszary sztuk pięknych i projektowych, że każdy kto myśli o wyborze studiów związanych z tymi dziedzinami znajdzie coś dla siebie. Myślę przede wszystkim o rozwijaniu tego, co już jest, a nie powoływaniu nowych kierunków studiów.

 

Uczelnia jest dookreślona. Zależy nam, aby studenci mieli kontakt z największymi autorytetami z danej dziedziny (na warsztatach ze studentami gościliśmy m.in. Zuzannę Skalską, Sławomira Idziaka, Oskara Dawickiego), inwestujemy w ich umiejętności oraz sprzęt, który umożliwia im kształcenie na najwyższym światowym poziomie.

 

hot°: Czy uważa Pan, że Szczecin jest miastem dającym perspektywy i możliwość rozwoju artystom? Gdzie powinni szukać swojego miejsca? W Polsce, Skandynawii, Berlinie?

 

To zależy od wielu czynników. Kwestia możliwości rozwoju kariery w Szczecinie wynika m.in. z tego, czy rozwiną się kolejne firmy związane z branżami kreatywnymi w regionie; czy Szczecin jako miasto, które dopiero w ostatnich latach, postawiło na kulturę, stanie się konkurencyjne dla innych ośrodków.

 

Pamiętać trzeba, że Szczecin ma być miejscem nie tylko docelowym, ale też otwierającym perspektywy oraz wspierającym mobilność artystów, aby mogli oni bez problemów znaleźć pracę nie tylko w Szczecinie, ale w dowolnym miejscu na świecie.

 

hot°: Jakimi trzema pozytywnymi cechami opisałby Pan swój Wydział? Jakie są wasze trzy atuty?

 

Przede wszystkim: nowoczesność. Stawiamy na szeroką ofertę edukacyjną w dziedzinach sztuki, na które jest obecnie największe zapotrzebowanie zarówno wśród studentów, jak i pracodawców. Najnowszym przykładem jest poszerzenie oferty na kierunku wzornictwo, specjalność komunikacja wizualna o projektowanie przestrzeni wirtualnej i gier komputerowych. Dynamicznie odpowiadamy na najnowsze trendy.

Po drugie: kadra dydaktyczna. Kadra Wydziału składa się z czynnych artystów i projektantów, wybitnych specjalistów w swoich dziedzinach, którzy pochodzą z całej Polski. I po trzecie: usytuowanie. Mówi się, że Szczecin znajduje się na peryferiach – nic bardziej mylnego. Nasz ośrodek jest blisko Berlina i innych zachodnich stolic. Poza tym mamy studentów nawet z Zakopanego- pozytywna opinia o Wydziale przyciąga osoby z całego kraju.

 

  

 

  

 

hot°: Jakie kierunki kształcenia oferuje wasz Wydział? Czy programy nauczania są zbieżne z realnymi potrzebami rynku? Chodzi mi o to czy student będzie miał wiedzę i umiejętności potrzebne do zatrudnienia się na przykład: w branży medialnej czy reklamowej?

 

Proponujemy studia na trzech kierunkach: grafika (specjalności: sztuka mediów i animacja, fotografia, film eksperymentalny), wzornictwo (specjalności: projektowanie produktu, projektowanie ubioru, komunikacja wizualna) oraz malarstwo.

 

Staramy się szybko reagować na zmiany na rynku sztuki i w branży kreatywnej oraz na potrzeby i preferencje młodych ludzi, którzy chcą zająć się sztuką zawodowo. Staramy się wychodzić im naprzeciw i przedstawiać rozwiązania, które są przydatne na rynku pracy.

 

hot°: Jaką pracownię prowadzi Pan Dziekan? Poprosimy o opisanie jak wyglądają zajęcia. Ciekawy jestem jak wygląda edukacja na nowoczesnej uczelni artystycznej…

 

W Pracowni Działań Audiowizualnych i Performatywnych, którą prowadzę z mgr Dariuszem Fodczukiem, staramy się studentom przekazać wiedzę i umiejętności dotyczące kształcenia w zakresie obrazu i dźwięku, oparte na doświadczaniu szeroko rozumianej przestrzeni audiowizualnej.

 

Pracownia ma przygotować studentów do świadomego i odpowiedzialnego wykorzystywania nabytej wiedzy i umiejętności. Program pracowni obejmuje najważniejsze zagadnienia i problematykę dotyczącą obszaru sztuk audiowizualnych m.in.: zasady odwzorowywania i obrazowania zjawisk wizualnych, rejestrację i zapis dźwięku.

 

Studenci mają także możliwość korzystania z całej infrastruktury Wydziału, czyli ze studia filmowego, studia nagrań, pracowni animacji czy laboratorium postprodukcji. Różnorodność postaw artystycznych i indywidualny charakter twórczości każdego studenta zostają uzupełnione o wiedzę teoretyczną, techniczną i praktyczną, np. umiejętność edycji obrazu przy użyciu programów graficznych.

 

hot°Do jakiego sprzętu studenci mogą mieć dostęp? Dodam, że widziałem na własne oczy wyposażenie waszego Wydziału i jestem pod wrażeniem! Poprosimy Pana Dziekana o szczegóły.

 

Niebywałą zaletą studiów na naszym Wydziale są bogato wyposażone pracownie. Studenci mogą korzystać m.in. ze studia filmowego, studia nagrań i pracowni postprodukcji z całym niezbędnym oprogramowaniem. Najnowszym sprzętem może się pochwalić pracownia projektowania wirtualnej rzeczywistości i gier komputerowych. Już od początku studiów na kierunku wzornictwo studenci poznają podstawy projektowania, uczą się modelowania i prototypowania, wykonując formy z drewna, metalu i tworzyw sztucznych, a także poznają najnowsze oprogramowanie do modelowania 3D oraz tajniki wycinania laserowego i obsługi obrabiarki CNC.

 

Studenci specjalności projektowanie ubioru korzystają ze szwalni, pracowni szewskiej, złotniczej i serigrafii. Mamy także dwa studia fotograficzne, ciemnię. Natomiast całe przestronne III piętro budynku Akademii przy placu Orła Białego przeznaczone jest dla malarzy. Należy podkreślić, że bez względu na kierunek studiów, można korzystać z każdej z tych przestrzeni, do czego zachęcamy naszych studentów.

 

  

 

  

  

hot°: Czy można przychodzić na wykłady jako wolny słuchacz albo w trybie zaocznym? Czy jesteście otwarci na ludzi powyżej 30 czy 40 lat?

 

Aktualnie nie funkcjonuje forma „wolny słuchacz”. Ale większość wykładów odbywających się na naszym Wydziale to wykłady otwarte. Można też przyjść do nas i umówić się na uczestnictwo w wybranych zajęciach praktycznych. Mamy mnóstwo studentów powyżej trzydziestego czy czterdziestego roku życia, a także studentów, którzy zdecydowali się na studiowanie sztuki już po przejściu na emeryturę

 

hot°: Jakie studenci mają szansę na prezentację swoich prac? Macie swoją galerię czy regularne wystawy?  

 

Oczywiście! W kontekście już omawianego rozwoju Szczecina i placu Orła Białego otworzyliśmy niedawno naszą trzecią galerię wydziałową. Galeria Próżnia mieści się przy ulicy Koński Kierat 15 i została oddana we władanie studentom, którzy dzięki temu uczą się praktycznej strony realizacji wystaw.

 

Poza tym w budynku Akademii mamy Galerię Zona Sztuki Aktualnej, w której prezentujemy artystów z Polski i Europy oraz środowiska Wydziału, a przy ulicy Edmunda Bałuki- miejsce sztuki Obrońców Stalingradu 17 (nazwa pochodzi od wcześniejszej nazwy ulicy).

 

Są to bardzo różnorodne przestrzenie, do odwiedzania których zapraszamy mieszkańców Szczecina. Dodatkowo prace studentów są prezentowane na wystawach w Polsce i za granicą, m.in. w Istambule, Berlinie, Tibilisi, Mediolanie. Zależy nam na promocji twórczości naszych studentów dlatego też powołaliśmy do życia galerię Próżnia i aktywnie wspieramy w ich we wszystkich działaniach.

 

 

hot°: Kiedy zaczyna się rekrutacja? I na koniec prosimy o krótką odpowiedź: „Dlaczego warto zostać studentem Akademii?”

 

Pierwszym etapem rekrutacji jest rejestracja elektroniczna na stronie www.rekrutacja.akademiasztuki.eu. Rejestracja będzie możliwa w terminie od 17 maja do 8 czerwca. Jest to pierwszy i niezbędny krok, który otwiera drzwi do studiów na naszym Wydziale.

Zachęcamy kandydatów na studia do odwiedzania naszej strony studiujsztuke.pl - tam znajdą wszystkie niezbędne informacje. Wartość studiowania na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów to przede wszystkim indywidualne podejście do każdego studenta, nastawienie na dialog, możliwość obcowania z największymi autorytetami.

Naszym celem jest wyposażenie przyszłych absolwentów w niezbędną wiedzę, umiejętności oraz kompetencje społeczne poszukiwane przez pracodawców oraz niezbędne do samodzielnej działalności artystycznej.

 

  

 

 

www.akademiasztuki.eu

www.wminm.akademiasztuki.eu

www.facebook.com/www.akademiasztuki.eu

www.instagram.com/wminm_as

 

 

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.