Ogród dendrologiczny

05.06.2016 0 komentarzy
Autor: Gosia Kozieł, Zdjęcia: Gosia Kozieł

Lato zbliża się wielkimi krokami, nie warto siedzieć w mieście, a szczególnie w weekend. Brakuje Wam pomysłów na "Weekendową Wycieczkę"?  Co tydzień wymyślamy jakąś interesującą propozycje miejsca, które jest oddalone od Szczecina maksymalnie 100 km. Dziś wybierzemy się do Ogrodu Dendrologicznego w Puszczy Bukowej. Ogród znajduje się w Glinnej blisko Gryfina.

 


Do ogrodu najlepiej dojechać "odbijając" z drogi krajowej nr.3 (Szczecin - Gorzów Wlkp.) do Starego Czarnowa, a następnie drogą asfaltową do wsi Glinna (kierunek Gryfino). W Glinnej zauważymy od razu drogowskaz kierujący nas do ogrodu.

 

 
Historia ogrodu sięga roku 1823, gdy powstały tu prywatne szkółki drzew, przejęte w 1870 roku przez nadleśnictwo państwowe w Śmierdnicy. To właśnie z tego okresu pochodzi większość najstarszych, pomnikowych dzisiaj okazów egzotycznych drzew. Sadzono je na obrzeżach jako ozdobę, celem obserwacji nad mrozoodpornością lub jako matecznik do dalszego rozmnażania.

 

 

Szczególnie zasłużonym w tej dziedzinie był pracujący tu przez wiele lat w końcu XIX w. nadleśniczy ze Śmierdnicy - Carl Ludwig Gene. W Puszczy Bukowej w samym centrum możemy znaleźć pomnik upamiętniający nadleśniczego, który poświęcił się pracy na rzecz upiększania Puszczy.

 


Kolekcja drzew i krzewów liczy ponad 800 gatunków – są to przede wszystkim egzotyczne odmiany pochodzące z Chin, Japonii, Kenii, czy Australii. Podczas jednego spaceru można poznać różne gatunki z całego świata. Każda pora roku w ogrodzie wygląda inaczej, drzewa i krzewy mają inne pory kwitnięcia, dzięki temu praktycznie zawsze możemy zobaczyć tu jakieś kwiaty.

 


Każdy szczególny okaz posiada swoją tabliczkę z nazwą, opisem i miejscem występowania gatunku. Dzięki temu możemy dowiedzieć się jak wyglądają drzewa i krzewy na całym świecie.

 


W ogrodzie znajdziemy wiele ławek i miejsc do odpoczynku. Warto usiąść tam na chwilę i podziwiać piękne widoki. Na terenie ogrodu znajduje się również restauracja, w której możemy zjeść obiad i kontemplować krajobrazy.

 


Przez ogród prowadzi Ścieżka Dydaktyczna i nią możemy wybrać się na zwiedzanie ogrodu. Na trasie ścieżki jest wiele tablic edukacyjnych, które odpowiadają na wiele interesjących pytań z zakresu przyrody.

 


Na wstępie do Ogrodu znajdziemy małą drewnianą budkę, w której jest punkt informacyjny, sprzedaż biletów (ulgowy 2 zł normalny 4 zł), możemy się tam wyposażyć w mapkę i foldery o Ogrodzie. Ogród udostępniany jest dla zwiedzających do 31 października, od 9.00 do 18.00 (pn. – pt.) oraz od 10.00 do 19.00 (sobota i niedziela). Przed ogrodem znajduje się Arboretum, tam wstęp jest bezpłatny.


 

Zapisz

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.