Paprykarz Szczeciński - Powrót króla ze Szczecina
Zainspirowani kulinarną tradycją portowego miasta, zgłębiamy wiedzę o Paprykarzu Szczecińskim. Popularnym na całą Polskę przysmaku sięgającym czasów PRL (i dalej), który doczekał się nawet własnego pomnika. Na nasze pytania odpowiadają Daniel Staniszewski, Mateusz Żerucha, którzy jak twierdzą, o paprykarzu wiedzą niemal wszystko...
Na początku pomówmy o samej historii Paprykarzu Szczecińskiego… Czy wiecie coś o jego genezie? Kto był pomysłodawcą na takie połączenie składników i do kogo ówcześnie był kierowany?
O Paprykarzu Szczecińskim wiemy już niemal wszystko, zarówno oficjalne informację, jak i historie pojedynczych osób biorących udział w jego produkcji za czasów działania Przedsiębiorstwa Połowów Dalekomorskich i Usług Rybackich „GRYF”. Historia jest tak bogata i tak rozległa, że musimy się zawęzić do szczątkowego opisu.
Za ojca Paprykarzu Szczecińskiego uznaje się ówczesnego szefa produkcji Pana Wojciecha Jakackiego, który zlecił jego odtworzenie.
Paprykarz Szczeciński był pewnego rodzaju odwzorowaniem afrykańskiej potrawy, powstał w latach 60-tych poprzedniego wieku z przyczyny potrzeby zagospodarowania ścinek powstających przy wycinaniu bloków rybnych w kostki, a w tamtym czasie „GRYF” i Polska, była potentatem na skale światową w połowie ryb. Pierwsze puszki z taśmy produkcyjnej zeszły w 1967 roku.
Paprykarz był kierowany do wszystkich odbiorców, były to czasy nieco inne niż dzisiaj, biedniejsze w zasobności portfeli, ale również o zdecydowanie uboższej podaży rynkowej. W późniejszych czasach firma „GRYF” kilkakrotnie odstępowała od podstawowego przepisu głównie z przyczyn ekonomicznych, a dnia dzisiejszego produkt o nazwie „paprykarz szczeciński” jest robiony dosłownie wszędzie, tylko czy to dalej jest „TEN” Paprykarz Szczeciński. My znamy odpowiedź na to pytanie.
Paprykarz to już szczeciński klasyk. Na tyle duży, że doczekał się własnego pomnika. Danie znane jest nie tylko mieszkańcom szczecina ale i ludziom w całej Polsce. Co mogło spowodować, że w ciągu kilku lat stał się tak popularny?
Paprykarz Szczeciński nigdy nie przestał być popularny. A jego sława wybiega daleko poza nasze granice. W latach świetności był eksportowany do 32 krajów. Oznacza to że jeszcze daleka droga przed nami. Za sukces Paprykarzu Szczecińskiego z całą pewnością odpowiadał jego wyjątkowy smak.
Wiele osób nadal nie do końca rozumie skład paprykarzu. Powtórzmy jego skład jeszcze raz, żeby zapamiętali na długo ;)
W skład naszego Paprykarzu Szczecińskiego wlicza się wiele składników. Przede wszystkim to 17 lat ciężkiej pracy przy rybach, oraz zdobywania doświadczenia w pozyskiwaniu najlepszej jakości surowców. Następnym elementem składowym idealnej całości są składniki tylko idealnej jakości i nasz skomplikowany proces technologiczny przy produkcji.
Nie można też zapomnieć o najważniejszym składniku, którym jest szacunek do drugiego człowieka, który w dzisiejszych czasach nazywany jest konsumentem, a jest to przecież człowiek…
Porozmawiajmy teraz o Waszej firmie i produkcie. Od jak dawna jesteście na rynku i czym wyróżnia się Wasz paprykarz spośród innych producentów?
Odpowiadając od końca Twojego pytania, to nie wiem ile masz lat, ale jak nam to powiedział pewien znany krytyk kulinarny: Zamknij oczy i spróbuj…Uważamy, że nasze założenia i intencje oraz reszta składników zawartych w poprzedniej odpowiedzi są kluczowe. Historię mamy nieco podobną do PPDiUR„Gryf”.
Rybami na różnych gałęziach branżowych zajmujemy się od około 17 lat, a pierwszy nasz Paprykarz Szczeciński w tym ostatecznym wykonaniu zrobiliśmy około 10 lat temu, z prozaicznej przyczyny…
NIE BYŁO na rynku żadnego przyzwoitego paprykarzu, który chcielibyśmy sprzedawać. Później przeszliśmy długą i krętą drogę do momentu odebrania zakładu produkcyjnego, pozwalającego nam na wyjście z naszym Paprykarzem Szczecińskim do szerszego grona odbiorców, a stało się to w maju 2021 roku, wiemy z jakim produktem mamy do czynienia i z respektem i szacunkiem podchodzimy do legendy którą wskrzeszamy, nie ma półśrodków idziemy na całość.
W jakich miejscach w Szczecinie możemy znaleźć Wasze wyroby?
Zapraszamy do naszego sklepu internetowego: www.twojrybnynemo.pl, lub naszych delikatesów „Sklep Rybny Nemo” przy ulicy Chopina 26, to jest dom naszego Paprykarzu Szczecińskiego.
Poza tym to wydaje nam się że jesteśmy wszędzie, a na pewno wszędzie chcemy być, nie obrażamy się ani na dużych odbiorców, ani na małych, naszym prawdziwym odbiorcą jest pojedynczy klient detaliczny, to jemu ma być wygodnie i to on powinien decydować gdzie chce kupić Paprykarz Szczeciński.
Zatem zapraszamy wszystkich do współpracy. Mapkę punktów w których można kupić „TEN” Paprykarz Szczeciński można znaleźć na naszej stronie internetowej: www.paprykarzszczecinski.com
I tak już na koniec. Z czym najlepiej łączyć paprykarz? Znacie jakieś nietypowe połączenie smaków?
Odpowiedź na to pytanie łączy się nieco z naszymi planami przyszłościowymi. Wszyscy znamy kanapeczki z Paprykarzem. Ale uważamy, a nawet wiemy, że potencjał sięga dużo dalej. Jako ciekawostkę i zagadkę dodamy że wiedzieli o tym również twórcy Paprykarzu Szczecińskiego. Dlatego zapraszamy do współpracy również gałąź HoReCa!!!
Powinniśmy wiedzieć coś jeszcze?
Jeśli chodzi o nasz Paprykarz Szczeciński, a w zasadzie to już o Wasz Paprykarz Szczeciński, to wszyscy powinni wiedzieć, że próbę należy zacząć najlepiej od „klasyka” z czerwoną etykietą lub „kiedyś to było…”, albo „ognia”, a później zalecam próby kolejnych rodzajów.
Wszyscy muszą wiedzieć również, że pierwszy słoiczek znika na stojąco w kuchni. I najważniejsze co musicie wiedzieć, to to że my możemy dużo gadać, ale magia dzieje się po spróbowaniu… Przekonajcie się Sami! Jeżeli chodzi o nas, to dopiero początek naszej drogi/misji związanej z produkcją żywności…
Dane do kontaktu:
ul. Chopina 26
mail: [email protected]
tel. 666 575 772
Facebook: @paprykarzszczecinskicom
Instagram: @paprykarzszczecinskicom
Komentarze