Podziemna Sfera Rapu
Podziemna Sfera Rapu to inicjatywa, która dąży do zostania stowarzyszeniem z siedzibą w Szczecinie. PSR działa na rzecz rozwoju i promocji kultury hip-hopowej głównie w regionie zachodniopomorskim.Inicjatywa powstała w 2020 roku i skupia zarówno doświadczonych artystów, jak i młodych adeptów rapu. Głównym celem Podziemnej Sfery Rapu jest tworzenie projektów, eventów oraz innych wydarzeń kulturalnych, które mają na celu promowanie undergroundowej sceny rapowej w całej Polsce.
W ramach działalności "PSR" organizowane są m.in. cykle koncertowe "PSR - Underground Flex" oraz "Street Punch Battle", gdzie freestyle odgrywa główną rolę. Ściśle współpracują również ze Szczecińską Ligą Wolnostylową, która organizuje bitwy freestylowe na terenie woj zachodniomorskiego. Zapraszamy do przeczytania naszego wywiadu z założycielem Podziemnej Sfery Rapu - Rafałem Dycem.
hot°: Jak powstała idea założenia inicjatywy Podziemna Sfera Rapu? Co było Waszą inspiracją?
Od dzieciaka jarałem się tą kulturą, a rap wtedy wyglądał trochę inaczej. Myślę, że poniekąd to właśnie kierowało mną do rozpoczęcia przygody z inicjatywą. Brakowało mi przekazu w tekstach od mainstreamu czy klasycznych bitów, które zostały zamienione na spopularyzowane i to właśnie podziemie pozwoliło mi na powrót do tamtych czasów, gdy były inne wartości w rapie.
Te czasy zaczynają powoli wracać, a inicjatywa miała poniekąd pomóc, aby rap wrócił na dobre tory. Podziemie ma to do siebie, że teksty płyną prosto z serducha a nie są tworzone dla komercyjnego odbiorcy i to jest piękne, to mnie zainspirowało.
hot°: Jakie są Wasze plany na teraz i przyszłość, jeśli chodzi o promowanie kultury hip-hopowej i wspieranie lokalnych artystów w Szczecinie?
W tym momencie pragniemy się skupić na tym, aby zamknąć projekt #PSRVOL1 oraz na tym, aby powstawało coraz więcej eventów, na których mogą pokazać się artyści ze Szczecina i nie tylko. Dostajemy często wiadomości z zapytaniem o możliwość wzięcia udziału na naszych eventach, dlatego wierzymy, że to, co robimy, przynosi rezultaty. To nas napędza do dalszego działania. W planach mamy również wewnętrzny projekt z naszymi raperami oraz producentami jako "PSR Crew".
Celem numer jeden jest założenie formalnego stowarzyszenia na rzecz kultury Hip Hop. To nam da o wiele większe możliwości w zakresie rozwoju kultury, jak i samej inicjatywy. Jedno jest pewne - chcemy, aby kawałki lokalnych artystów docierały do szerszego grona odbiorców.
Taką szansę daje wzięcie udziału w naszych koncertach. W planach mamy także kolejny cykl eventów, który da większe możliwości młodym artystom w rozwijaniu się, ale o tym już wkrótce.
hot°: Czy inicjatywa prowadzi jakieś zajęcia, które wykraczają poza organizację imprez, np. projekty edukacyjne, warsztaty czy kampanie społeczne?
Aktualnie nie robimy żadnych warsztatów czy projektów edukacyjnych, ale nie wykluczam tego, iż w niedalekiej przyszłości zajmiemy się społecznymi akcjami na rzecz kultury hip hop. Jeśli już mamy podciągnąć coś pod warsztaty, to eventy pod nazwą Street Punch Battle. To idealne miejsce na to, aby rozwijać swoją zajawkę na freestyle.
hot°: Jakie czynniki bierzecie pod uwagę podczas selekcji artystów, którzy mają występować podczas Waszych imprez?
Przede wszystkim to, jaką robią muzykę czy mają odpowiedni materiał, ale także chęci i zapał. Jeśli ktoś się chce pokazać na naszych koncertach, to nie widzę przeciwwskazań. Warunkiem udziału jest twórczość zachowana na odpowiednim poziomie muzycznym.
Jeśli chodzi o Szczecin mamy bardzo silne podziemie. Zaczynając przygodę z PSR nawet się nie spodziewałem jak bardzo.
hot°: Co myślicie o kondycji społeczności hip-hopowej w Szczecinie i jakie działania podejmujecie, aby ją rozwijać i zachęcać do tworzenia muzyki?
Tak jak wspomniałem wyżej. Mamy bardzo silne podziemie, dużo dobrych artystów. Kto obraca się w tej kulturze ten wie, że Szczecin ma potencjał. Co do naszych działań, to ograniczają się aktualnie do wzięcia udziału w naszych koncertach, ale wkrótce także przewidujemy nowy event, który da możliwość rozwoju podziemnym graczom pod kątem tworzenia numerów.
Do wygrania będą w nim min. realizacja w studiu, bity, miks mastering, pakiety social media i inne niezbędne rzeczy do rozwoju muzycznego.
hot°: Jesteście dumni z faktu, że Standfor Polska jest waszym oficjalnym partnerem. Czy możecie opowiedzieć nam o waszej współpracy i jakie korzyści przynosi wam ta kooperacja?
Tak. Standfor Polska jako pierwsi dostrzegli potencjał w naszej inicjatywie, a ponieważ sami mają również swoją #ChaseMastery, to staliśmy się partnerami na dobre i na złe. Ich inicjatywa polega na wspieraniu pasji i tak właśnie zaczęliśmy współpracować.
W zamian za odzież od naszego partnera oraz pomoc przy organizacji eventów, my robimy ruchy wizerunkowo-promocyjne i staramy się, aby marka Standfor Polska była rozpoznawania w podziemiu i naszej kulturze hip-hop. Pomagają nam także w redukcji kosztów, dają nagrody dla zawodników i wspierają z całego serducha nasze ruchy sceniczne.
hot°: Wspieracie również działalność charytatywną i robicie licytacje na prezenty dla dzieci z domu dziecka. Dlaczego uważacie, że to ważne i jakie były wasze najbardziej zadowalające doświadczenia związane z tą inicjatywą?
Oczywiście jeśli jest możliwość komuś pomóc, to zawsze jesteśmy do tego chętni. Dzieci w domu dziecka z reguły wiodą smutne życie w ośrodku, a nasza akcja jest po to, by na ich buziach zagościł uśmiech. To chyba są najbardziej zadowalające doświadczenia związane tą inicjatywą, uśmiech tych dzieci.
Dlaczego to jest ważne? Ponieważ dobro ma to do siebie, że wraca. Jeśli możemy sprawić, że czyjś dzień będzie chociaż odrobinę lepszy, to zróbmy to. Szczególnie jeśli chodzi o nikomu winne dzieci, które są przyszłością naszego kraju. Inna bardzo zadowalająca rzecz to świadomość, że jest tyle osób, które chcą pomóc i dorzucić cegiełkę do akcji charytatywnej, a było ich naprawdę mnóstwo.
hot°: Jesteście w trakcie wydawania pierwszej płyty pod patronatem waszej inicjatywy, gdzie będzie występować prawie 40 raperów z podziemia oraz 16 producentów. Prosimy o szczegóły…
Liczba raperów raczej nie będzie w liczbie 40, bo niestety po drodze kilka duetów odpadło. Idea zrobienia płyty opierającej się na Collabo powstała pod koniec roku 2021 i miało w niej wziąć udział właśnie tylu artystów, ale niestety finalnie zamiast 20 tracków będzie 16, max 18. W tym momencie wydanych jest 11 numerów z projektu #PSRVOL1, a wkrótce wlecą kolejne nowe numery.
Sam pomysł był po to, aby złączyć ze sobą polskie podziemie. Po to, by numery nagrały ze sobą osoby, które nigdy wcześniej nie miały ze sobą takiego collabo. Zarówno producenci jak i raperzy byli chętni na to, by wziąć udział w projekcie i dodatkowo dostaliśmy wiele zgłoszeń na adres e-mail. Tam też udało się wyłowić kilka talentów, które znajdą się na tej płycie. Całą płytę miksuje nasz człowiek Dan'94, a cała reszta zależy od raperów biorących udział w projekcie. Jest tylko jeden warunek: zwrotka musi być nagrana w profesjonalnym studiu.
hot°: Kolejna świeża idea to organizacja cyklu imprez Underground Flex. Ponownie prosimy o szczegóły…
Underground Flex to cykl imprez, na którym występują artyści z podziemia rapowego. Szansę ma wystąpić każdy. Wystarczy, że odezwie się do nas, prześle materiały, a my zweryfikujemy czy trzyma odpowiedni poziom.
Wtedy odzywamy się do danej osoby z propozycją wystąpienia na jednej z edycji. Chcemy, aby podziemie też miało większą przestrzeń do pokazania się na scenie, a jak wiadomo takiej przestrzeni brakuje dla niszowych artystów.
Na Flexie docelowo jest miejsce dla 9 artystów/zespołów + od tej edycji wprowadziliśmy pokazowe bitwy freestyle przed samymi koncertami, dla rozgrzania publiki. Podsumowując - 4 godziny podziemnych koncertów rapowych, a po koncertach after party oraz integracja ludzi na miejscu.
Podziemna Sfera Rapu
tel: 733 591 024
mail: [email protected]
facebook: https://www.facebook.com/PSRFP
instagram: https://www.instagram.com/podziemnasferarapu
youtube: https://www.youtube.com/channel/UC_bWzZB6zZfBodooEX-UyKA