Polska Zielona Sieć

04.12.2015
Autor: Dawid Korniak, Zdjęcia: Zdjęcia: Archiwum Polska Zielona Sieć

W listopadowym numerze naszej gazety chcemy przedstawić wam Polską Zieloną Sieć - największą sieciową organizacją ekologiczną o zasięgu ogólnopolskim. W Szczecinie prężenie działa ich odział, organizując przeróżne imprezy, co ważne - w ciekawy i przystępny sposób dla ekologicznego laika (październikowa Global Justice Night) . Ponad to - Szczecinianie koordynują projekty o zasięgu ogólnopolskim oraz oddziaływują na lokalne władze pilnując naszych interesów. Zapraszamy Czytelników do lektury naszego wywiadu, w obecnym złożonym i globalnym świecie ochrona środowiska i działania prospołeczne powinny a nawet muszą być bliskie każdemu z nas.

 

Autor: Piotr Żelachowski   

 

 

hot°: Czym jest Polska Zielona Sieć i jakie miejsce w tej organizacji zajmuje szczeciński odział?


Polska Zielona Sieć jest największą sieciową organizacją ekologiczną o zasięgu ogólnopolskim. W tym roku naszą flagową inicjatywą jest ruch „Więcej niż energia” (www.wiecejnizenergia.pl) skupiający organizacje, firmy, gminy i miasta, a także zwykłych ludzi, którzy oczekują od państwa większego wsparcia dla energetyki opartej na źródłach odnawialnych.

 

Oprócz kwestii, które każdy skojarzy z ekologią, w naszym szczecińskim biurze regionalnym zajmujemy się tematem odpowiedzialnego i globalnie sprawiedliwego rozwoju (www.globalnepoludnie.pl). Dobrobyt bez poszanowania środowiska nie jest możliwy. O tym są nasze kampanie prowadzone w Polsce, i nad tym pracujemy obecnie z ekologami w Kenii i Tanzanii.


hot°: Jesteśmy zabiegani, jak zatem można zainteresować społeczeństwo tematami ekologicznymi czy społecznymi?


Ekologia to nie jest temat akademickich dyskusji, ekologia to nasze codzienne wybory, nasze wydane pieniądze i nasz standard życia. Parę lat temu wspólnie z mieszkańcami Krakowa zaczęliśmy mówić o problemie smogu w tym mieście. Nasz kraj ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej. Szacuje się, że każdego roku polskie powietrze zabija 45 000 osób!


Trzeba było coś z tym zrobić i udało się wyzwolić energię w zwykłych ludziach, którzy zaczęli domagać się działań państwa w tej sprawie. I od paru dni mamy ustawę, która pozwoli zapobiec zanieczyszczeniom. Jakkolwiek nie bylibyśmy zabiegani, każdy przyzna, że prawo do oddychania czystym powietrzem to nie jest nasza wspólna sprawa.

 


hot°: Jak na co dzień postępować ekologicznie? Proszę o podanie kilku w miarę prostych sposobów w realizacji?


Wiele osób zastanawia się nad tym, czy ich ekologiczne zachowania, takie jak np. oszczędzanie wody lub bardziej odpowiedzialne kupowanie mają sens, skoro nie wszyscy tak postępują. Co z tego, że ja oszczędzam prąd, skoro cały system energetyczny jest źle skonstruowany? Wyobraźmy sobie, że instytucje mają najwyższe ekologiczne standardy, ale nikt indywidualnie ich nie przestrzega.

 

Czy w ten sposób uda nam się zadbać o środowisko, w którym żyjemy? Absolutnie nie! Przepisy i system nie załatwią za nas sprawy. Natomiast, jeśli każdy z nas postawi sobie poprzeczkę choć trochę wyżej, zaczniemy rewolucję.

 

 


hot°: Niektóre wasze projekty jak chociażby „Akcja dla Globalnego Południa”, wykraczają poza klasyczną ekologię, zahaczając o tematy polityczne i społeczne. Skąd ten zwrot?


Ekologia to nie jest walka o przetrwanie planety, bo planeta sobie bez nas poradzi. To jest dbałość o to, abyśmy my - ludzie mogli żyć na tej planecie w dobrych warunkach. Wszyscy chcemy być wolni i żyć tak, jak sobie wymarzymy. My w Polsce mamy coraz większy potencjał, by realizować swoje marzenia. Niestety, w krajach Afryki czy Azji nazywanych umownie Globalnym Południem, nie jest to już tak oczywiste. Ich problemy nie są tylko ich, ponieważ nasz komfort jest często oparty o ich zasoby.

 

Naszą misją jest promowanie takiego modelu rozwoju, który daje równe szanse wszystkim i pozwoli cieszyć się życiem również naszym dzieciom. Aby tak było, musimy przeprosić się z ekologicznym myśleniem. Jedno bez drugiego nie istnieje.


hot°: W październiku organizowaliście wydarzenie Global Justice Night a jaki wyglądają plany na najbliższe miesiące?


Zapraszamy Szczecin do projektu crowdfundingowego Piłka Dla Pokoju. Każdego roku, w ostatni weekend listopada, nasza organizacja partnerska z Kenii organizuje dziecięcy turniej piłkarski Piłka Dla Pokoju, w którym bierze udział 1000 dziewczyn i chłopców. Turniej promuje sport oparty o wartości, i choć nie znamy się na piłce nożnej, to jesteśmy zainspirowani jego wpływem na kenijskie dzieciaki. To nie tylko sport, to również szkoła życia pokazująca, że przy odpowiednim wysiłku i grze fair play można realizować marzenia.


W tym roku brakuje funduszy na organizację turnieju, a potrzeba 15 500 zł aby 1000 dzieci mogło rozegrać 200 meczów, w tym 4 wielkie finały! Każdy może wesprzeć turniej na stronie www.polakpotrafi.pl/projekt/dzieciecy-turniej-pilkarski, zebraliśmy już ponad 40% potrzebnej kwoty! Gramy o wszystko, bo jeśli do 9. listopada nie zbierzemy całej kwoty, pieniądze wrócą do wpłacających. Dla tych, którzy dołączą do naszej ekipy, czekają również nagrody. Warto pomóc Kenijczykom, bo szczęśliwe dzieciaki uczące się, że wysiłek i pokojowa współpraca przynosi efekty, to najlepsza inwestycja w przyszłość najbardziej zapalnych regionów, pokój i bezpieczeństwo na całym świecie.