Siemensstadt – dzielnica z ciekawą historią, architekturą i wielkimi perspektywami
Nie brzmi to zbyt romantycznie, prawda? Berlin-Siemensstadt to dzielnica Berlina w okręgu administracyjnym Spandau, znajdująca się w granicach miasta od 1920 roku. Można tu dotrzeć linią U7 metra (stacje: Rohrdamm, Siemensdamm).
Nazwa Siemensstadt zaczęła funkcjonować po 1910. roku, oficjalnie od 1 stycznia 1914. Pochodzi od nazwy firmy Siemens & Halske (S&H), zajmującą się w tamtych czasach przemysłową produkcją elektrycznych telegrafów, która początkowo miała siedzibę w dzielnicy Kreuzberg.
W wyniku dynamicznego rozwoju firma ta zaczęła od końca XIX wieku realizować inwestycje na obszarze na północ od Szprewy między Charlottenburgiem i Spandau, zwanym Nonnenwiesen przed przyjęciem obecnej nazwy. W latach 1929-1931 powstało tu modernistyczne osiedle domów mieszkalnych.
Zaprojektowali je znani niemieccy architekci z okresu Republiki Weimarskiej, m.in. Walter Gropius. Osiedle Siemensstadt nazywane jest też Osiedlem Pierścienia (niem. Ringsiedlung), upamiętniając fakt przynależności jego budowniczych do stowarzyszenia niemieckich architektów Der Ring (w tłum: „pierścień”) propagującego idee nowej rzeczowości w architekturze.
Znajduje się ono wokół Goebelplatz w bliskim sąsiedztwie zakładów Siemensa. W 2008 roku osiedle Siemensstadt wraz z pięcioma innymi modernistycznymi zespołami mieszkaniowymi Berlina zostało wpisane na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Obecnie dzielnica ta jest bardzo ładna i spokojna. Część jej ulic i placów nosi nazwy upamiętniające inżynierów, wynalazców i fizyków, którzy przyczynili się do sukcesów firmy Siemens. Na obszarze 70 ha planowana jest tutaj kosztem 600 mln euro budowa tzw. inteligentnego miasteczka przyszłości, łączącego badania nad technologiami jutra, rozwojem gospodarczym i normalnym życiem w połączeniu z zeroemisyjnością’