Słowiański Park Historyczny PODGRODZIE

19.01.2022
Autor: Julian Masewicz, Zdjęcia: Archiwum Firmy

Słowiański Park Historyczny PODGRODZIE to nowe miejsce usytuowane w Nowym Warpnie, dające możliwość zetknięcia się z życiem Słowian w okresie wczesnego średniowiecza.  Dzięki rekonstrukcji historycznej, łączącej naukę z zabawą, dowiecie się jakie rzemiosła uprawiali Słowianie, jakie zwierzęta im towarzyszyły i czy ich życie było choć trochę zbliżone do współczesnego...Co stało za potrzebą zbudowania takiego miejsca i jakie atrakcje czekają na odwiedzających? O tym rozmawiamy z Wiceprezes Fundacji Knieja - Joanną Dobrzyńską.

 

 

Od jak dawna "Podgrodzie" funkcjonuje w Nowym Warpnie i jaka idea stała za potrzebą stworzenia takiego miejsca?

 

Słowiański Park Historyczny PODGRODZIE to miejsce, gdzie można zobaczyć jak wyglądało życie Słowian w okresie wczesnego średniowiecza (IX-XI w). Pomysł zrodził się wśród grupki znajomych, zainteresowanych historią. Od wielu lat zajmujemy się rekonstrukcją historyczną: jeździmy na festiwale odbywające się w całej Polsce oraz Europie, organizujemy żywe lekcje historii dla dzieci i dorosłych.

 

Pomysł na Park rodził się przez kilka ostatnich lat. Dużo pracy, starań i serca wkładamy w nasze działania. Najpierw powstała Fundacja Knieja, która działa na rzecz propagowania historii oraz bioróżnorodności roślin i zwierząt. Jest ona również operatorem Parku. Sam Park kiełkuje od 2021r.

 

Głównym motorem napędowym naszych działań, jest edukacja i chęć pokazania jak wyglądało życie ludzi 1000 lat temu, jakie zwierzęta im towarzyszyły, jakie ginące rzemiosła wykonywali. Czy życie było podobne do współczesnego, czy może wręcz przeciwnie? Skąd bierze się mleko, jak długo trzeba było czekać na uszycie ubrania, do czego służył dziegieć i czy kozy sa tak naprawdę uparte (oj są...).

 

Mamy tu też swoje miejsce gdzie możemy przeprowadzać eksperymenty np. barwic tkaniny naturalnymi technikami, tkac nici z przędzy z własnych owiec, wypalić gliniane garnki w ognisku, wykonać odlewy biżuterii. Taki mały raj dla rekonstruktora średniowiecza, a wszystkiego można spróbować razem z nami.

 

 

 

Wejdźmy w szczegóły. Co dokładnie znajdziemy w parku, czego się nauczymy, do kogo skierowana jest oferta…i dlaczego warto tu przyjechać?

 

Na 4ha powstaje pierwsze w Polsce miejsce które będzie pokazywać życie Słowian z różnej perspektywy. Park powstawać będzie etapowo odtwarzając rozwój osadnictwa od oddalonych od siebie siedzib leśnych, przez osady, do grodu warownego.

 

Etap I działalności Słowiańskiego Parku Historycznego zakłada powstanie siedlisk leśnych i wiejskich. Będzie można poznać średniowieczne stanowiska leśne takie jak: węglarzy (półziemianka, mielerz, narzędzia, stanowisko dziegciu), stanowisko bartnika (narzędzia bartnicze, barć w trakcie dziania), stanowisko drwali (zabytkowe piły, siekiery), stanowisko myśliwego (szałas, broń, tablice z tropami).

Oprócz stanowisk leśnych dla odwiedzających dostępna będzie osada wiejska z zagrodą edukacyjną. Pokazane będzie jak w średniowieczu uprawiano pola, jakie zwierzęta hodowano (rasy pierwotne w naszych terenów), jak mieszkano, czym się zajmowano.

 

W kolejnych etapach Park rozrośnie się w osadę, a następnie zbudowany będzie gród warowny z podgrodziem. Już teraz można u nas m.in. postrzelać z łuku, wybić monetę, potkać na krosienkach i zrobić krajkę, pograć w średniowieczne gry i zabawy m.in. Kubby. Wój pokaże oporządzenie bojowe: kolczugę, hełm, miecze i topory, tarcze. Można przymierzać stroje średniowieczne.

 

Atrakcje stanowią również zwierzęta. Można u nas zobaczyć (oraz nakarmić) gatunki, które w średniowieczu można było spotkać w zagrodzie, ale też i te w lesie. Na co dzień odwiedzających Park witają kozy, które stały się ulubieńcami dzieci z sąsiedztwa. Oprócz kóz w parku można poznać czarnego kozła, lisa, króliki. Właśnie przyjechały do nas owce, a w niedługim czasie zawitają również daniele, bażanty, przepiórki, kury, gęsi i wiele innych.

 

 

 

Posiadamy też miejsce ogniskowe, przy którym można spożyć strawę z kociołka, pieczone kiełbaski w otoczeniu drzew i dzikiej natury. Słowiański Park Historyczny w swojej ofercie przewiduje atrakcje zarówno dla dzieci jak i młodzieży i dorosłych. Organizuje festyny, imprezy okolicznościowe, zajęcia integracyjne, warsztaty dla szkół i przedszkoli, których celem jest przybliżenie społeczności naszej historii, problemy ochrony bioróżnorodności rodzimych gatunków roślin i zwierząt.

 

Prowadzimy warsztaty i pokazy zarówno na terenie parku jak i w szkołach, przedszkolach. W planach mamy również powstanie grupy rekonstrukcyjnej dla różnych grup wiekowych.

Ważnym elementem jest też ostoja dla zwierząt. Chcemy chronić gatunki rodzime, ale również zwierzęta, które nie wrócą już do życia w naturalnych warunkach.

 

Dlaczego jeszcze warto nas odwiedzić? Bo u nas jest przepięknie. Pierwszy raz gdy zobaczyliśmy tereny Podgrodzia, urzekła nas natura i klimat tego miejsca. Park rozciąga się na ponad 4 ha, gdzie znajdziemy słoneczna polana, cienisty zagajnik z drzewami, tajemnicze moczary, trzcinowisko, malownicze pagórki.

 

Znajdziemy tu wiele gatunków roślin, drzew i grzybów. A wszystko tuż nad brzegami Zalewu Szczecińskiego. Jest to piękne miejsce z historia- nazwa dzielnicy Nowego Warpna nie przypadkowa.

 

Na jak długo park pozostaje otwarty? Czy jest to atrakcja całoroczna czy tylko sezonowa?

 

Park działa na świeżym powietrzu, wiec godziny otwarcia sa zależne od pory roku. Ale działamy cały rok. Tak jak ludzie dawniej dostosowywali swoje życie do rytmu natury.

Obecnie Park jest otwarty:

• w soboty od 12:00 do zmierzchu
• od kwietnia do czerwca- wtorek, czwartek i sobota 12:00-16:00.
• od lipca do sierpnia- od wtorku do niedzieli 11:00-18:00
• od września do października-wtorek, czwartek i sobota 12:00-16:00


Grupy wg. rezerwacji. Co miesiąc będziemy organizować jedna większa imprezę. Serdecznie zapraszamy.

 

 

Wasze miejsce położone jest dość daleko od cywilizacji! Czy jest tu bezpiecznie?

 

Rewiru pilnuje nasz czarny kozioł Rokita, a duszki leśne są przez nas udobruchane pozostawioną przez nas strawą na rozstajach, więc jest bardzo bezpiecznie. A 30 min jazdy samochodem ze Szczecina, to jeszcze nie koniec świata. Z Polic kursuje również bus, pod sama nasza bramę.

 

Jak powinniśmy przygotować się przed przyjazdem do parku?

 

W dobry humor i dobre buty ;)

 

Jaki jest koszt wejścia do parku i gdzie możemy nabyć bilet?

 

Do marca koszt wejścia do parku to kilo jabłek/ marchewek/ selera/ buraków lub dyni, dla naszych podopiecznych. Od marca cena biletu dorosłego to 15 zł, a ulgowego to 10zł. Cennik i cała oferta za niedługo będzie widniała na naszej stronie www i fb.

 

Powinniśmy wiedzieć coś jeszcze?

 

Serdecznie zapraszamy do nas w odwiedziny oraz zachęcamy do wsparcia naszych działań. Nasz Park ma status przedsiębiorstwa społecznego. Czujemy społeczną odpowiedzialność, chcemy wspierać tych, którzy mają trudniej w życiu. Zapraszamy również do współpracy wolontariuszy. Wspólnie możemy tworzyć wspaniałe miejsce na ziemi.

 

Dziękuję za rozmowę.

 

Dane do kontaktu:
ul. Podgrodzie 99
[email protected]


Tel. 781 590 151

Tel. 501 589 986

 

Facebook: Słowiański Park Historyczny Podgrodzie, Fundacja Knieja
Instagram: @slowianski.park.historyczny

 

Słowiański Park Historyczny

Słowiański Park Historyczny