Świnoujście część 2
Jak zastrzegałem miesiąc temu, w marcowym numerze wracamy do Świnoujścia, żeby dokończyć naszą przerwaną wycieczkę. Świnoujście podobnie jak Szczecin jest miastem położonym na dwóch brzegach rzeki, oczywiście innej rzeki... W lutowym wydaniu Hota, odwiedziliśmy lądową część Świnoujścia i tamtejsze atrakcje, to teraz pora odwiedzić drugą „wyspiarską” część miasta i postawić kropkę nad „I” albo jak kto woli: kreskę nad „Ś”.
Zastrzegam na wstępie, że mój artykuł będzie nieco chaotyczny. Nie chodzi o formę czy jakość artykułu (nigdy!), ale o zestawienie totalnie różniących się od siebie elementów. Chciałbym was zaprosić w różne miejsca Świnoujścia, które w zasadzie nie mają wspólnego mianownika.
Otóż polecałbym odwiedziny w Forcie Zachodnim i Forcie Anioła, czyli w miejscach związanych z szeroko rozumianą militarystyką. Następnie poświęcę chwilę na opisanie świeżo otwartego Baltic Park-Aquapark, a potem przeskoczymy na krótką wycieczkę na Stawę „Młyny”. Naszą wyprawę zakończymy wizytą w Labiryncie Luster i na Wieży Widokowej w dawnym kościele luterańskim.
Wieża Widokowa
Jak sami widzicie rozstrzał tych atrakcji jest dosyć znaczny, ale dzięki temu każdy znajdzie coś fajnego dla siebie. W następnych zdaniach dodam po parę słów do każdej z atrakcji i wycieczka została prawie zaplanowana! Marzec lub kwiecień jest idealny na wyprawę, bo później zacznie się najazd turystów.
Do Fortu Zachodniego najlepiej dotrzeć plażą. Na zewnątrz fortu, można obejrzeć działa i armaty oraz wejść do Muzeum Artylerii. Każdy znajdzie coś dla siebie. Obok położona jest klimatyczna restauracja z adekwatną nazwą „Prochownia".
Fort Anioła znajdziecie około 400 metrów od wcześniej opisywanego obiektu. W forcie znajdują się: kawiarnia, małe muzeum broni, którą możemy dowolnie przymierzać!, sale historyczne z eksponatami wojskowymi oraz taras widokowy zlokalizowany na dachu budynku. Dzieci mogą pobawić się w szukanie bursztynu w kopalni odkrywkowej zorganizowanej na terenie fortu.
Balticpark-Aquapark został otwarty w grudniu 2017 (www.balticpark-aquapark.pl) i robi wrażenie!. Skupię się na opisie atrakcji, bo mówią one same za siebie. A zatem do dyspozycji mamy: basen pływacki 25 metrów, basen rekreacyjny z ławeczkami relaksacyjnymi, gajzerem powietrznym i grzybkiem wodnym. Dodatkowo: Rwąca rzeka z Surf Wave, czyli pierwszą w Polsce sztuczną falą do surfingu. Poza tym: zewnętrzne zjeżdżalnie (w tym 2 pontonowe), o długości 70-105 metrów, każda oferuje inny poziom doznań – od długości, po szybkość zjazdu i stopień trudności. Całość uzupełniają cztery ogromne jacuzzi (ze słodką i słoną wodą) oraz tzw. Spray Park (Wyspa piratów).
BalticPark Aquapark
Stawa „Młyny" to znak nawigacyjny u wejścia do portu zbudowany w ramach modernizacji systemu nawigacyjnego w latach 1873-1874. Charakterystyczny kształt ala młyn i estetyka obiektu sprawiły, iż stał się on swoistym symbolem Świnoujścia. Do obiektu prowadzi betonowa i bezpieczna droga, o ile nie będzie oblodzona. Ale lód w marcu? Nigdy!
Stawa "Młyn"
Wieża kościoła Marcina Lutra stoi przy skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego i Paderewskiego. Z tarasu widokowego rozciąga się wspaniały widok na Świnoujście i dalej - na Międzyzdroje, Ahlbeck, Herringsdorf oraz Bansin. Na taras widokowy prowadzą (prawdopodobnie) 222 schody. Idąc na górę można odpocząć - na przestronnych piętrach ustawiono krzesła i ławeczki. W wieży znajduje się również kawiarnia.
Labiryncie Luster to długi na kilkadziesiąt metrów labirynt z lustrzanymi korytarzami, który dostarczy mnóstwo wrażeń zarówno rodzicom, jak i dzieciom. Setki tworzących go luster skutecznie utrudnią jego opuszczenie, a nastrojowa muzyka i zmieniające się światła spotęgują klimat zagadki bez wyjścia.
Komentarze
Brak komentarzy.