Szczecińska Liga Wolnostylowa
Słyszeliście kiedyś o szczecińskich bitwach freestylowych? Przedstawiamy Wam Szczecińska Liga Wolnostylowa, która zajmuje się organizacją eventów rapowych!
Przeprowadziliśmy wywiad z Grzegorzem Makselem, który jest współorganizatorem takich wydarzeń, a także "zawodnikiem" występującym na scenie! Dowiecie się jaki jest przebieg takiego wydarzenia, jak wygląda formuła lirycznej bitwy - no i przede wszystkim dlaczego warto się tym zainteresować
Cześć Grzegorz, na wstępie powiedz naszym czytelnikom czym jest freestyle i dlaczego się tym zainteresowałeś?
Cześć wszystkim! W skrócie - freestyle jest formą improwizacji muzycznej. Postaram się skupić na jego współczesnej - bitewnej formie. Wygląda to tak, że zawodnik startujący w bitwie otrzymuje podkład muzyczny, losuje temat i za pomocą spontanicznie tworzonych rymów ma ośmieszyć/obrazić swojego przeciwnika w taki sposób, by jury oraz publika zdecydowały o jego zwycięstwie.
Bardzo ważne przy tym są takie elementy jak: błyskotliwość, celne riposty, umiejętność modulowania głosem, odwaga, poczucie humoru, dobre skojarzenia czy kontakt z publiką. Jeśli ktoś oglądał fim „8 mila” to wie o co chodzi. Bitwę freestylową można śmiało porównać do Stand-upu w wersji rymowanej, a konkretniej do Roasta.
Moja przygoda z tą dyscypliną rozpoczęła się w 2004 roku, gdy obejrzałem finał Wielkiej Bitwy Warszawskiej (nieoficjalne mistrzostwa Polski) pomiędzy Panem Duże Pe a Tetrisem. Było to dla mnie coś niesamowitego, zastanawiałem się jak zawodnicy są w stanie składać rymy na poczekaniu na tak wysokim poziomie – zakochałem się w tym od pierwszego wejrzenia. Materiały z tej bitwy są w dalszym ciągu dostępne w serwisie YouTube.
Oprócz tego, że jesteś organizatorem, wiemy również, że byłeś zawodnikiem. Powiedz proszę jak wyglądała Twoja przygoda z freestylem?
Moje pierwsze wyjście do ludzi z freestylem nastąpiło w 2008 roku. W Stargardzie (z którego się wywodzę) mieliśmy swoją ekipę, która spotykała się regularniena ustawkach i trenowała.
Później zaczęły się wspólne wyjazdy na bitwy w Polskę - zwiedziliśmy razem wiele miast tj. Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Syców, Rawicz, Słupsk, Poznań czy Katowice. Wiele świetnych wspomnień, poznanych ludzi oraz kilka wygranych bitew. Największym moim osiągnięciem we freestylu było wygranie 10-tej edycji, prestiżowej Wielkiej Bitwy Szczecińskiej w 2016r., gdzie oprócz wygranych 3000 zł, udało mi się zapisać w historii Polskiego freestylu, z czego jestem bardzo dumny.
Dziś z powodu braku czasu niestety nie mam możliwości regularnych startów na bitwach, czasami zdarzy mi się zarapować na imprezie którą mam przyjemność organizować.
Czym jest Szczecińska Liga Wolnostylowa?
Szczecińska Liga Wolnostylowa jest organizacją, którą współtworzę wraz z moimi kolegami – Carterem oraz Żelu Żelsonem. Pod szyldem SLW organizujemy cykliczne bitwy freestyle, które są dzielone na sezony.
Na każdy sezon składa się 6 ustawek (tak określamy nasze imprezy), podczas których zawodnicy walczą ze sobą o ciekawe nagrody jak i punkty, które mogą uprawnić ich do startu w Wielkim Finale, który zawsze odbywa się jako podsumowanie całego sezonu. Imprezy odbywają się w lokalu Elefunk i średnio przychodzi na nie ok. 150-200 osób.
Dzięki regularnym imprezom stworzyła się wokół organizacji świetna społeczność. Nasi przyjaciele pojawiają się na imprezach regularnie, startują w bitwie lub po prostu przychodzą miło spędzić czas w gronie znajomych. Wiele osób które odwiedza ustawki nie słucha na co dzień rapu, a po prostu lubi klimat naszych bitew. Bardzo dziękujemy wszystkim za wsparcie!
Jak wygląda formuła bitwy i czy każdy może wystartować?
Zazwyczaj na nasze bitwy zapisuje się ok. 30-40 osób. Zawodnicy są wywoływani na scenę po dwie osoby, w kolejności alfabetycznej (wg. pierwszej litery ich ksywy). Otrzymują oni po 30 sekund oraz wspólny temat na który mają rapować. Jury ocenia ich wg. swojej punktacji i ich zadaniem jest wybór najlepszej ósemki, która zawalczy ze sobą w fazie pucharowej. Teoretycznie z jednej pary dwie osoby mogą odpaść jak i przejść dalej.
Kolejny etap odbywa się w systemie pucharowym, z ósemki cztery najlepsze osoby są rozstawione i do nich są dolosowywani przeciwnicy. W tej fazie aż do finału zawodnicy otrzymują po jednym wejściu na indywidualny temat (45 sekund) oraz po dwa wejścia bez tematu (po 30 sekund) na odpowiedzi.
Formuła takich wymian pomiędzy zawodnikami jest bardzo widowiskowa. Na bitwie może wystartować każda osoba, która ukończyła 16 lat (za zgodą rodzica) i wykupiła bilet na imprezę. Nie ma górnej granicy wieku. Ograniczać nas może tylko obawa przed ewentualną porażką.
Najbliższe plany SLW.
Niestety pandemia pokrzyżowała wszystkim wiele planów, nam również. W obecnej sytuacji nie mamy możliwości organizowania imprez ani klubie, ani w plenerze, jednak mamy nadzieję, że w najbliższym czasie się to zmieni. Musimy jednak dopasować się do panujących reguł i nie składamy broni.
Jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli, to jeszcze w grudniu wraz ze Szczecińskie Podziemie Studio przygotujemy dla Was bitwęfreestyle on-line! Na razie nie chcemy zdradzać więcej szczegółów, śledźcie nasze kanały w social media a my powoli będziemy odkrywać karty.
Dziękuję za wywiad!
Dzięki również i pozdrawiam wszystkich czytelników Hot-a! Do zobaczenia on-line i na naszych imprezach w lepszych czasach!
PS. Jak można Was znaleźć w internecie?
Serdecznie zapraszamy do sprawdzania naszych kanałów w social media, zarówno jako SLW, jak i nasze prywatne:
SLW Facebook:
https://www.facebook.com/slwszczecin
SLW Instagram:
http://instagram.com/slwszczecin
Kapsel Facebook:
https://www.facebook.com/yoKapsel
Kapsel instagram:
https://www.instagram.com/sirkapsel
Carter Facebook:
https://www.facebook.com/eydjcarter
Carter Instagram:
http://instagram.com/ejdrien_carter
Żelu Żelson Facebook:
https://www.facebook.com/zeluzelson
Żelu Żelson Instagram:
https://www.instagram.com/zeluzelson091
Komentarze
Brak komentarzy.