Szekspir z synami jedzą bajgle w dzielnicy Friedrichshain
Szekspir z synami jedzą bajgle w dzielnicy Friedrichshain. Bajgiel to rodzaj drożdżowej bułki w kształcie pierścienia, o zwartym miąższu i miękkiej skórce, z dziurką w środku. Swoją konsystencję zawdzięcza krótkiemu czasowi wyrastania ciasta oraz temu, że przed pieczeniem wkłada się go na kilka sekund do wrzącej wody. Bajgle posypywane są często makiem, sezamem, solą, suszoną cebulą, rozmarynem, a także innymi dodatkami, również słodkimi.
Pieczywo to wywodzi się ze społeczności żydowskiej Polsce, wymyślono je prawdopodobnie w Krakowie, na co wskazuje dokument z 1610 roku wzmiankujący bajgle jako prezenty dawane kobietom po urodzeniu dziecka. Z kolei inne, częste wyjaśnienie pochodzenia bajgla głosi, że przybył on do Polski jako prezent z Wiednia, na cześć zwycięstwa króla Jana Sobieskiego nad Turkami w 1683 r. Około 1900 roku żydowscy emigranci z Polski przenieśli bajgle na Manhattan w Nowym Jorku, który do dziś jest miastem znanym z wytwarzania tego rodzaju pieczywa.
„Fine Bagels” to piekarnia, specjalizująca się w bajglach oraz innych tradycyjnych żydowskich wypiekach, która uznawana jest za jedną z najciekawszych w Berlinie.
Prowadzona jest przez Laurel Kratochvila, żydówkę amerykańskiego pochodzenia, urodzoną w Bostonie, która jest absolwentką fizyki, ale także dyplomowanym rzemieślnikiem-piekarzem, absolwentką szkoły piekarskiej we Francji. Jako przedsiębiorca branżowy jest również autorką książki „New EuropeanBaking”
Jak opowiedziała Laurel w wywiadzie dla Vogue (artykuł pt.: „Chleb na nowo: O europejskich piekarniach rzemieślniczych” z dnia 17.10.2022 roku), zaczęła piec, by wspomóc księgarski biznes swojego męża, który wcześniej pracował w słynnej księgarni Shakespeare and Company w Paryżu. Biznes związany z piekarnią zrodził się więc z potrzeby finansowej. Do Berlina przeprowadzili się z Pragi czeskiej, gdzie mąż prowadził anglojęzyczną księgarnię. Okazało się, że pomysł, który świetnie się sprawdzał w Czechach, działał gorzej w Niemczech.
Żeby nieco wspomóc biznes, Laurel wpadła na pomysł, żeby wstawić do księgarni domowe wypieki. Kupiła więc kuchnię z Ikei, taką, która mogła zmieścić się w księgarni i zaczęła piec. Jako absolwentka fizyki lubiła i potrafiła eksperymentować, także w branży kulinarnej. Szybko doszła do wniosku, że Berlinie najbardziej brakuje jej bajgli, jakie dobrze znała z kraju, w którym się urodziła. Tak oto w 2013 roku, na terenie księgarni „Shakespeare & Sons”, powstała w Berlinie piekarnia „Fine Bagels”, jedna z najpopularniejszych w Berlinie.
Lokal stanowiący połączenie piekarni, kawiarni i księgarnijest od wczesnych godzin rannych oblegany przez klientów. Można tu więc nie tylko wypić świetną kawę, zjeść pyszne kanapki z bajgli, ale też wziąć sobie jakąś książkę z półki i przejrzeć, a jeśli się spodoba, to ją kupić i zabrać do domu razem z pieczywem. Wybór książek jest tu bowiem naprawdę duży, szczególnie kolekcja książek angielskich i niektórych francuskich.W weekendy w ofercie znajduje się również szereg żydowskich wypieków z rodzinnych przepisów Laurel, w tym babka, rugelach i challah.
Dobrze wiedzieć, że lokal nie rekomenduje, aby korzystać w nim z laptopów i smartfonów, polecając właśnie książki. Piekarnia „Fine Bagels” w księgarni „Shakespeare & Sons”, znajdująca się przy Warschauer Straße, tuż przed jej skrzyżowaniem z Grünberger Straße, to miejsce obowiązkowe na alternatywnej mapie Berlina.
Mail: [email protected]
tel. 516 155 324
www.facebook.com/offprzewodnikpoberlinie
www.instagram.com/offprzewodnikpoberlinie
www.youtube.com/channel/UCN2X954CK0LM-S-_eP2xlzw
Komentarze
Brak komentarzy.