Zionskirche – kościół w dzielnicy Mitte z ciekawą historią
Zionskirche – kościół w dzielnicy Mitte z ciekawą historią. Zionskirchplatz to pięciokątny plac zlokalizowany w Rosenthaler Vorstadt, w berlińskiej dzielnicy Mitte. Znajduje się na wzniesieniu Veteranenberg o wysokości około 53 metrów, wzniesieniu na południowo-zachodnim skraju płaskowyżu Barnim i jest wpisany jako zabytek ogrodowy na liście zabytków Berlina. Jego centralnym punktem jest Zionskirche, kościół wybudowany w latach 1866–1873.
Kościół zbudowany jest w stylu neoromańskim , jako budowla ceglano - terakotowa w stylu berlińskiego historyzmu z żółtej cegły pochodzącej z cementowni i ceramiki Hermsdorf. Podczas II wojny światowej zniszczeniu uległ dach kościoła, ołtarz, okno chóru i organy. Degradacja kościoła była również wynikiem częstych włamań okolicznych mieszkańców, poszukujących w czasie wojny drewna na opał.
Obiekt został odrestaurowany po zakończeniu II wojny światowej, jednak późniejsze uszkodzenia, które miały miejsce w latach 70. XX wieku, nie zostały naprawione aż do 1988 roku, kiedy to rozpoczęto remont wieży i dachu.
Od czasu zjednoczenia kościół jest systematycznie remontowany i odnawiany. Ma to miejsce także ostatnio, kiedy zwiedzaliśmy ten obiekt w sierpniu 2024 roku.
Historia Zionskirche jest mocno związana z Dietrichem Bonhoefferem (1906 - 1945), urodzonym we Wrocławiu teologiem luterańskim i wybitnym przedstawicielem Kościoła Wyznającego, który objął w 1931 roku, w wieku 25 lat, jako miejski wikariusz synodalny grupę bierzmowania w tutejszej wspólnocie.
Był on zaangażowany w niemiecki ruch oporu przeciwko narodowemu socjalizmowi. Został stracony w obozie koncentracyjnym we Flossenbürgu w 1945 roku. Od 1997 roku przed zachodnią ścianą kościoła stoi pomnik z brązu Dietricha Bonhoeffera, wykonany w 1988 roku przez rzeźbiarza Karla Biedermanna. Druga wersja tego torsu z brązu stoi od 1999 roku przed kościołem Elżbiety we Wrocławiu.
Odegrał on bardzo ważną rolę w historii opozycji demokratycznej w NRD w drugiej połowie lat 80-tych XX wieku. Na początku września 1986 roku, z inicjatywy działaczy ekologicznych została tu założona Biblioteka Środowiskowa (Umwelt-Bibliothek). Jej twórcy wzorowali się na funkcjonujących w Polsce od drugiej połowy lat 70-tych XX wieku tzw. Uniwersytetach Latających, wywodzących się jeszcze z okresu zaborów.
Oficjalnie biblioteka ta gromadziła książki i czasopisma dotyczące ochrony środowiska, dysponując dwoma pomieszczeniami w piwnicach kościoła. W rzeczywistości było to miejsce konspiracyjnych spotkań, wykładów, koncertów i innych wydarzeń, w których uczestniczyli działacze opozycji NRD. Wydawano tu Umweltblätter, najważniejsze niezależne czasopismo we Wschodnich Niemczech. W nocy z 24 na 25 listopada 1987 roku funkcjonariusze Stasi przeprowadzili tu akcję, polegającą na szczegółowym przeszukaniu biblioteki.
Nalot zakończył się aresztowaniem kilku działaczy opozycji. Odbywały się tu w latach 80. XX wieku koncerty muzyki alternatywnej, w tym punk rockowej. W październiku 1987 podczas jednego z takich wydarzeń widzowie zostali zaatakowani przez enerdowskich skinheadów, czemu przyglądali się biernie funkcjonariusze tajnej policji STASI.
Zionskirche to obiekt sakralny, wpisujący się w zupełnie jeszcze niedawną historię Berlina. Doskonale podkreśla charakter tego miasta i jego mieszkańców, stojących w opozycji do wszelkich dyktatorów i systemów totalitarnych, co można zauważyć do dziś.
Mail: [email protected]
tel. 516 155 324
www.facebook.com/offprzewodnikpoberlinie
www.instagram.com/offprzewodnikpoberlinie
Komentarze
Brak komentarzy.