Binowo Park Golf Club: Golf, to sport indywidualny, ale również rodzinny.

18.11.2016 1 komentarzy
Autor: Dawid Korniak, Zdjęcia: Archiwum Binowo Park GC

Pole Golfowe Binowo Park, to jedno z najstarszych pól golfowych w Polsce. Powstało w 2000 roku na przepięknym terenie Szczecińskiego Parku Krajobrazowego. W malowniczym otoczeniu Puszczy Bukowej znajdziecie dwa pola golfowe (treningowe oraz mistrzowskie), tereny do ćwiczeń, budynek klubowy z restauracją oraz namiot bankietowy. Binowo Park, to doskonałe miejsce zarówno dla osób znajomych, par, czy dla dużej rodziny. Sport ten przyciąga starszych i młodszych. O grze w golfa porozmawiamy z Panem Sławomirem Pińskim – Dyrektorem BPGC.

 

 

hot°: Czym wyróżnia się golf na tle innych sportów indywidualnych?


Według mnie golf przede wszystkim jest obszerniejszą dyscypliną sportową. To co wyróżnia golf, to przede wszystkim styl życia. Uprawiając ten sport można go definiować indywidualnie… Są osoby, które przystępują do niego ze względów czysto sportowych (rywalizacja). Są też osoby, które przyciągają po prostu piękne okoliczności przyrody (plenery, krajobrazy). Kolejną grupę stanowią osoby, które uwielbiają towarzyski wymiar golfa, ponieważ w odróżnieniu do innych dyscyplin - tutaj gra toczy się nie przeciwko innym zawodnikom, lecz przeciwko polu golfowemu. Reasumując – każdy może zdefiniować golfa w taki sposób, aby z tych trzech wymienionych przeze mnie obszarów czerpać tyle, ile się potrzebuje.


hot°: Dlaczego warto grać w golfa?


Golf jest dyscypliną, wręcz stylem życia… gra się w niego od lat pięciu do stu pięciu… Warto grać przede wszystkim dlatego, że spędza się czas na świeżym powietrzu, w miłym towarzystwie, a przy tym czas spędzony na grze przysparza dużo przyjemności. Runda trwa ok. czterech i pół do pięciu godzin. Przechodzi się podczas takiej rundy ponad 10 km. Chociażby ze względów zdrowotnych, nie ma nic bardziej przyjemniejszego dla człowieka, jak spacer, czy szybki marsz. Jest to przyjazne, można to robić przez długie lata.

 

Golf jest dziedziną bardzo wciągającą (czasami nawet w przenośni mówi się, że jest takim „narkotykiem”), zatem w sposób naturalny golfiści chcą jeździć na pole golfowe, chcą grać i tym samym dbają o swoje zdrowie, a także o swoją kondycję psychiczną... Z dala od zgiełku miasta, odpoczynek od pracy, a przy tym zielone okoliczności przyrody – nie ma nic przyjemniejszego.

 


hot°: Co sprawia, że golf może być świetnym zajęciem dla całej rodziny?


Golf jest sportem rodzinnym. Każda osoba , która zaczyna grać w golfa jest nawet przez nas instruowana… Wszystkim doradzamy, aby zaczęły przygodę z golfem rodzinnie, ponieważ sport ten wymaga dosyć sporo czasu. W momencie kiedy członkowie rodziny grają w golfa, można bardzo łatwo planować wspólny czas. Innym wymiarem golfa jako sportu rodzinnego (nawet pod względem sportowym) jest to, że są osobno prowadzone klasyfikacje dla panów, pań oraz juniorek, czy juniorów.

 

W październiku organizowaliśmy turniej Family Trophy, podczas którego całe rodziny grały i wzajemnie się wspierały – jako drużyna. Generalnie można powiedzieć, że takim światowym trendem golfa, czy rozwoju naszej dyscypliny – jest zawsze to, aby ten sport był uznawany za rodzinny.

 


hot°: Teraz pytanie bezpośrednio o Pana pasję… Skąd wzięła się miłość do golfa? A jak często udaje się Panu przejść całe pole?


Moja przygoda z golfem rozpoczęła się właściwie od oglądania telewizji…Otóż ponad 25 lat temu transmisje z turniejów golfowych w Eurosporcie były na kanale otwartym. Jako kibic sportowy również zainteresowałem się golfem. W momencie kiedy powstały pierwsze pola golfowe, czyli w Łukęcinie i Amber Baltic nad morzem, z racji wcześniejszych swoich obserwacji turniejów, w sposób naturalny zainteresowałem się tym sportem. Odwiedziłem pole golfowe, wziąłem kij golfowy do ręki i zobaczyłem, że jest to coś fantastycznego.

 

Trenowałem w życiu wiele sportów (piłka nożna, koszykówka, tenis), jednakże charakter golfa, skala wielkości pól golfowych i czasu jaki się spędza na świeżym powietrzu – to wszystko zadecydowało, że zainteresowanie stało się prawdziwą pasją oraz stylem życia. Już od 25 lat z dużą przyjemnością, a także (pochwalę się) sukcesami sportowymi trenuję tę dyscyplinę. Średnio w golfa gram dwa razy w tygodniu, staram się raz w tygodniu oraz jeden dzień w weekend.

 


hot°: Proszę powiedzieć coś więcej na temat Waszych obozów juniorskich.


Golfowe obozy juniorskie w Binowie są najstarszymi, jakie organizowane są w Polsce. Jesteśmy więc prekursorami. Przez lata zbudowaliśmy ich kształt w sposób bardzo interesujący. Są zgłoszone w Urzędzie Marszałkowskim, jako klasyczne obozy i charakteryzują się tym, że uczestniczą w nich zarówno zaawansowani golfiści, jak i zupełnie początkujący. Ta różnorodność powoduje, że starsi juniorzy chętnie pokazują to, co potrafią, a młodsi mają poznają autorytety. To co jest charakterystyczne, to fakt, że koleżeństwa, czy przyjaźnie jakie zawiązują się na obozach, niekoniecznie muszą być związane z wiekiem, ale często wiążą się z miłością do golfa, czy pasją, która łączy.

 

Codziennie odbywają się zajęcia z profesjonalnymi trenerami, a osoby nie posiadające sprzętu otrzymują go na czas obozu. Organizujemy także zajęcia uzupełniające, np. podchody, wyjścia do kina, na pizzę, czy na basen. Podczas obozów chcemy zapewnić dzieciom różnorodność.


hot°: Jak obalić krążący mit „że golf to nudny sport dla starych, bogatych ludzi”?


Jest to chyba najtrudniejsza rzecz, ponieważ robimy to od ponad 20 lat i wychodzi nam to ze średnim skutkiem. Oczywiście bardzo łatwo jest się przekonać o tym, że nie jest to sport tylko dla starych ludzi, czy tych, którzy nie są w stanie uprawiać już innych dyscyplin. Wystarczy przyjechać na pole golfowe i zobaczyć kto uczestniczy w tej grze. Trzeba po prostu samemu spróbować. Wystarczy przyjechać, zgłosić się na recepcji, wypożyczyć kija golfowego z piłeczkami do treningu (koszt jest niewielki, bo mówimy tutaj o kwocie 15 zł), a każdy tutaj otrzyma odpowiednią poradę. W klubie mamy już ponad 400 członków – jesteśmy już powszechnie rozpoznawalni. Warto przyjechać i zobaczyć, że tutaj można spotkać osoby w każdym wieku.

 

 


hot°: Binowo Park Golf Club powstało 16 lat temu. Jak wygląda rozwój pola golfowego na przestrzeni lat?


Można powiedzieć, że pole golfowe rozwija się praktycznie z każdym rokiem. Rozwój występuje na kilku płaszczyznach. Pierwsza, to liczba członków, ponieważ klub golfowy oraz jego kondycja, to są właśnie osoby, które grają na polu i uczestniczą w turniejach. Rozwijają się także tereny zielone (tory gry, a także otoczenie). Cała infrastruktura klubu z roku na rok jest coraz lepsza. Mogę to podsumować w następujący sposób: po 15 latach, a w obecnym – szesnastym roku, mamy bardzo dobrą opinię jako stowarzyszenie, czy jako klub golfowy, w którym panuje znakomita atmosfera. Mamy znakomite opinie odnośnie jakości pola golfowego, czy nawet jedzenia w restauracji, a także serwisu.

 

Potwierdzeniem tego są także entuzjastyczne opinie zagranicznych golfistów. Zawsze lubimy się porównywać, dążymy do tego poziomu, jaki jest poza krajem i po tych piętnastu latach możemy stwierdzić, że te opinie są naprawdę dobre, a co za tym idzie - z wieloma polami wygrywamy tę konkurencję.

 

Binowo Park Golf Club
Binowo 62, Stare Czarnowo
tel. 91 404 15 33 lub 784 655 058
www.binowopark.pl/pl/
www.facebook.com/binowoparkgc/

 

Komentarze

Komentarze

Józek
21:26 21.11.2016
Nic dodać nic ująć sama prawda.
0
0
Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.