Świadoma Joga

19.01.2023 0 komentarzy
Autor: Piotr Żelachowski, Zdjęcia: Archiwum Anna Rup

"Stary człowiek, sztywny człowiek, słaby człowiek, chory człowiek – każdy z nich może praktykować, z wyjątkiem leniwego” Wystarczy tylko spróbować! Wybrać się do dobrej szkoły jogi i zobaczyć dokąd ta podróż nas zabierze. Rozmawiamy z Anną Rup  właścicielką szkoły Świadomej Jogi. 

 

 

 

hot°: No to zaczynamy od podstaw… Czym jest świadoma joga? Czy różni się czymś od klasycznych zajęć z jogą?

 

Jest wiele odmian jogi, tak jak i wielu nauczycieli. Dlatego uważam, że każdy może się tutaj odnaleźć. To co wyróżnia Świadomą Jogę to szczególna uwaga na naukę poprawności ruchu i świadomości ciała. W dzisiejszych czasach jesteśmy tak bardzo zabiegani, w wirze ciągłych obowiązków, walką z czasem pomiędzy domem a pracą. A przecież nie na tym polega życie, prawda?

 

Zajęcia jakie prowadzę są nastawione na wyciszenie, zrelaksowanie umysłu ale i wzmocnienie i uelastycznienie ciała. Dzięki koncentracji na oddechu puszczamy napięcia z ciała. Zajęcia są tak skonstruowane, że nie mamy czasu na myślenie o niczym. Skupiamy się na tu i teraz, a to relaksuje umysł.

 

 

hot°: Kiedy zaczęła się Pani interesować jogą? Jak do tego doszło?

 

Jogę praktykuję ponad 15 lat. Początkowo były to dla mnie ćwiczenia rozciągające, których bardzo potrzebowałam w tym czasie. Mieszkałam wtedy w Kopenhadze. Jako dwudziestoletnia osoba, wzięłam na siebie bardzo dużo, byłam w ciągłym biegu (dosłownie i w przenośni). Studiowałam i pracowałam, byłam zapaloną biegaczka (przebiegłam dwa maratony) i regularnie chodziłam na siłownie.

 

Po każdych zajęciach czułam się dobrze, byłam odprężona i spokojna, jakby ktoś ściągnął ze mnie całe napięcie, zarówno fizyczne jak i mentalne. To spowodowało, że zaczęłam zgłębiać tajniki praktyki jogi. Chodziłam do różnych szkół, poznawałam różne style jogi i praktykowałam z wieloma nauczycielami. Wtedy też, zaczęłam ćwiczyć sama w domu. Na macie czułam się dobrze. Okazało się, że joga ma to coś. To coś co daje mi wewnętrzny spokój i równowagę.

 

hot°: Jakie są najważniejsze cechy dobrej nauczycielki jogi?

 

Po pierwsze i najważniejsze to nauczyciel jogi powinien mieć dyplom, który poświadcza że jego wiedza jest rzetelna i zweryfikowana. Nauczyciel jogi jest jak przewodnik, dlatego moim skromnym zdaniem powinien byćczłowiekiem z dobrą energią. Jest cierpliwy, spokojny i wyrozumiały. Podchodzi do każdego ucznia indywidualnie. Jest świadomy faktu że każde ciało jest inne. Jest pokorny, czyli wie że nie wszystko wie.

 

 

hot°: Mówi się, że joga to ćwiczenia dla ciała i umysłu. Dlaczego?

 

Joga to medytacja w ruchu, a sekretem jest oddech. To znaczy, że praktykując jogę nie wykonujemy tylko asan w określonej kolejności ale pracujemy z oddechem. Szukamy komfortu w pozycji i oddychamy. Dzięki temu wyciszamy umysł i koncentrujemy się na chwili obecnej.

 

hot°: Ile czasu wymaga ciało, żeby ćwiczenia jogi zaczęły przynosić efekty.

 

Ludzie z natury są niecierpliwi. Chcą spektakularnych efektów na już, a najlepiej na wczoraj (haha). Joga uczy pokory i cierpliwości do siebie, bo tylko dzięki temu możemy zaobserwować postępy. Jak w każdej dziedzinie życia, istotna jest systematyczność. Praktykując nawet raz w tygodniu wzmacniamy i uelastyczniamy ciało. Musimy przede wszystkim dać ciału czas. Już po 2-3 miesiącach zauważymy pierwsze efekty.

 

 

hot°: Cierpliwość? Konsekwencja? Spokój? Jakie są długofalowe pozytywne efekty ćwiczenia jogi?

 

To wszystko o czym mówisz to niepodważalne plusy ćwiczenia jogi. Ale jest 10 udowodnionych naukowo korzyści płynących z regularnej praktyki:
1. Wyprostujemy się!
2. Podniesiemy wydolność organizmu
3. Odmłodniejemy – tak tak!
4. Wyregulujemy ciśnienie krwi
5. Poprawimy trawienie
6. Wzmocnimy odporność organizmu
7. Zredukujemy stres
8. Wyregulujemy gospodarkę hormonalną organizmu
9. Zmniejszymy prawdopodobieństwo zachorowania na choroby cywilizacyjne (chociażby zawał serca czy otyłość)
10. Poprawimy jakość snu

 

To wszystko brzmi jak magia, ale jest prawdą! Wystarczy spróbować. Wybrać się do szkoły jogi i zobaczyć dokąd ta podróż nas zabierze.

 

hot°:Joga to bliski kontakt z własnym ciałem, czasami zaniedbanym… Czy są jakieś ograniczenia zdrowotne?

 

Joga to też sport. Tak, musimy to wstawić do tej kategorii, ponieważ fizyczna praktyka ma swoje ograniczenia. Jednak co istotne to nie to, że nie możemy totalnie praktykować jogi, ale że nie możemy wchodzić do pewnych asan. Dlatego, musimy być szczerzy ze sobą i naszym nauczycielem i powiedzieć o naszych ograniczeniach zdrowotnych. Każdych! Nawet jaskra, niedokrwistość czy zaburzenia błędnika będą przeciwwskazaniem. W takich sytuacjach nauczyciel modyfikuje asany na potrzeby ćwiczącego.

 

 

hot°: Rozwijając wątek z poprzedniego pytania: Czy jest jakieś minimum / maksimum wiekowe do ćwiczenia jogi?

 

Absolutnie nie! Jednym z moich ulubionych cytatów o jodze jest: „Stary człowiek, sztywny człowiek, słaby człowiek, chory człowiek – każdy z nich może praktykować, z wyjątkiem leniwego” Sir K. PattabhiJois.

 

hot°:Jakie usługi świadczy Pani w swojej szkole? Jak umówić się na pierwsze i kolejne spotkanie ze świadomą jogą?

 

Prowadzę zajęcia indywidualne w domu klienta oraz grupowe w dwóch miejscach – w Centrum Aloha na Placu Kilińskiego 3 oraz w GCKiB w Wołczkowie przy ul. Lipowej 11a.

 

Wszystkich zainteresowanych zapraszam serdecznie na zajęcia oraz na moje media społecznościowe, gdzie dziele się swoją jogową przygodą. Na zajęcia można się zapisywać bezpośrednio u mnie, przez telefon, mail lub właśnie FB czy Instagrama.

 

tel: 506 780 546
mail: [email protected]

 

Facebook: Świadoma Joga Anna Rup
Instagram: @swiadoma_joga

 

Świadoma Joga

Świadoma Joga

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.