Szczecin Northstars - mamy hokej w Szczecinie!
Wywiad z prezesem fundacji Northstars Neilem Walsky. Porozmawiamy o rozwoju szczecińskiego hokeja jako jednej z kilku opcji uprawiania sportów zimowych w naszym mieście.
Artykuł powstał przy współpracy z The Best Of Szczecin. Dziękujemy i serdecznie polecamy!
-----------------------------------
Twoja fundacja działa w Szczecinie od kilku lat, ale wiem, że pomysł utworzenia zrodził się na zimnej Alasce, opowiesz trochę o tym?
„Fundacja Northstars” uruchomiła działalność w 2018 roku, ale jej historia zaczęła się znacznie wcześniej. W 2015 roku znalazłem się w drodze z Alaski do Szczecina z powodu ukochanej kobiety. Wkrótce zapuściłem korzenie w małej społeczności hokejowej w Szczecinie. Dowiedziawszy się wcześniej, że nie ma tutaj zajęć na lodzie dla dzieci, szybko zająłem się promocją nowego programu treningowego dla dzieci.
W pierwszych szkoleniach wzięło udział zaledwie ich pięcioro, ale poczta pantoflowa podwoiła liczbę dzieci do końca roku. Program postępował z roku na rok i coraz więcej dzieci było zainteresowanych dołączeniem do niego. Pierwszy w historii, młodzieżowy mecz hokejowy rozegrał się między Schwedt a na szczecińskim lodowisku.
Tworząc zabawną, dynamiczną i przyjazną atmosferę - program odnosi sukcesy.
Czym jest Northstars Hockey Foundation?
Fundacja NorthstarsHockey to program, którego celem jest promowanie i rozwój młodzieżowego hokeja na lodzie w Szczecinie. Dokładamy wszelkich starań, aby dzieci z naszej społeczności były zdrowe i wysportowane. Oferujemy angażującą i wyjątkową aktywność.
Mamy w tej chwili prawie 60 aktywnych uczestników, a każdego miesiąca do naszego programu dołączają nowi. Aktywność koncentruje się na rozwoju sportowców i zapewnia dzieciom pozytywne doświadczenia.
Nasz cel nie skupia się tylko na sporcie, staramy się budować zaufanie, umiejętności komunikacyjne, uczciwość i etykę pracy wśród naszych zawodników.
Program daje dzieciom unikalne międzynarodowe doświadczenie, ponieważ główni trenerzy Neil Walsky (czyli ja) i Melissa Chipchura pochodzą z Ameryki Północnej. Rodziny z NATO również są coraz bardziej obecne w tym programie ze względu na nasz anglojęzyczny personel trenerski.
Od zeszłego roku nawiązaliśmy również współpracę z Młodzieżowym Związkiem Hokeja z Southern Rhode Island z Rhode Island w USA. Celem tego partnerstwa jest umożliwienie graczom z Northstars i Rhode Island interakcji poprzez filmy wideo i inne media społecznościowe.
Skąd pochodzi nazwa „Northstars”?
Nazwa Northstars to tak naprawdę nazwa klubu hokejowego z mojego dzieciństwa umiejscowionego na Alasce, który wciąż istnieje. Chciałem przywieźć coś z hokeja na Alasce do Szczecina.
Jak funkcjonuje Wasz program?
Nasz program ma na celu nauczenie podstaw hokeja na lodzie wszystkich nowych zawodników, a następnie stopniowe ulepszanie techniki poprzez program rozwojowy, który dotyczy różnych umiejętności i mocnych stron. Koncepcja skierowana jest do dzieci w różnym wieku.
Naszym głównym celem jest, aby dzieci dobrze się bawiły, co najłatwiej osiągnąć poprzez zapewnienie konkurencyjnej atmosfery, w której dzieci starają się doskonalić i ostatecznie rozwijać silną pasję do sportu. Kontynuując rozwój pomysłu mamy nadzieję, że za kilka lat będziemy mieli wystarczająco mocny program, który może odnosić sukcesy na międzynarodowych meczach z Niemcami, a także w całej Polsce.
W jakim wieku najlepiej zacząć przygodę z tym sportem?
Każdy wiek jest dobry na start, ale jeśli chodzi o prawidłowy rozwój, najlepiej zacząć jeździć w wieku około 5 lat.
Alaska posiada naturalne walory przyrodnicze, które umożliwiają uprawianie tego sportu. Czy również korzystałeś z nich w swoim dzieciństwie?
Oczywiście! Pochodzę z północnej granicy, Alaski, gdzie śnieg i jeziora są zamarznięte prawie przez cały rok. Alaska to szczególne miejsce, 15 minut od mojego domu mogłem znaleźć się w otoczeniu dzikiej przyrody bez nikogo w zasięgu wzroku w promieniu setek kilometrów.
Dorastałem w domu nad jeziorem, które zamarzało zimą i zapewniało niezliczone godziny gry w hokeja po szkole. Mój brat i ja bawiliśmy się w nocy, utrzymując oświetlenie lodowiska, zabieraliśmy wszystkie lampy z naszego domu i umieszczaliśmy je po obwodzie naszego lodowiska.
Dlaczego chciałeś rozpocząć młodzieżową grę w hokeja?
Hokej zawsze był dla mnie czymś więcej niż sportem, sam sport odgrywał istotną rolę w kształtowaniu mojego charakteru i osoby, którą jestem dzisiaj. Uprawiając go, rozwinąłem ważne umiejętności, takie jak dyscyplina, samokontrola, etyka pracy i wytrwałość. Było to również nieocenione narzędzie społeczne, które pomogło mi spotkać i nawiązać relacje z wieloma różnymi ludźmi z różnych kultur i środowisk społeczno-ekonomicznych na całym świecie.
Młodzieżowy hokej na lodzie zacząłem w Szczecinie, ponieważ chcę dzielić się swoim doświadczeniem z dzieciństwa, moją pasją do gry z tutejszymi dziećmi. Mam największą nadzieję, że uda mi się zaszczepić pasję do sportu i stworzyć wspaniałe, bezcenne wspomnienia w umysłach dzieci, które wchodzą do naszego programu.
Jak opisałbyś swój styl prowadzenia treningu?
Jednym słowem „dobrze”. To żart, ale mam na myśli to, że używam wielu pozytywnych ustnych wzmocnień, aby dzieci były pewne siebie i wiedziały, że porażka jest tylko częścią procesu osiągania sukcesu. Jestem bardzo energicznym trenerem, nie lubię stać i patrzeć, mam praktyczne podejście do treningu dzieci.
Prowadzę szkolenia z dużą ilością przykładów, ponieważ dzieci zyskują znacznie więcej na wizualnym pokazaniu umiejętności, niż na rozmowie o niej lub rysowaniu jej na tablicy do czyszczenia na sucho.
Jak pokonujesz barierę językową?
Po prostu pokazując i nie mówiąc za dużo. W niektórych przypadkach bariera językowa może stanowić problem przy wyjaśnianiu pewnych umiejętności technicznych, ale w większości dogaduję się dość dobrze moją łamaną polszczyzną.
Jaką rolę w programie odgrywa Twoja bliska współpracowniczka Melissa Chipchura?
Melissa Chipchura to Kanadyjka mieszkająca obecnie w Szczecinie. Grała w hokeja w swoim rodzinnym mieście i trenowała przez 10 lat przed przeprowadzką do Szczecina. Na lodowisko powróciła jako zawodniczka w 2019 roku w ekipie Poznań Kozice, w zawodowej kobiecej drużynie hokejowej w Poznaniu.
Melissa zaczęła trenować w Szczecinie Northstars po skontaktowaniu się ze mną na Facebooku przed przeprowadzką do Szczecina. Od tego czasu stała się integralną częścią programu. Melissa jest native speakerem języka angielskiego i obecnie uczy się mówić po polsku.
Porozmawiajmy jeszcze na temat błędnych przekonań na temat hokeja. Czy to prawda, że hokej jest sportem "tylko dla chłopców"?
To wielkie nieporozumienie, żeński hokej na lodzie rozwija się niesamowicie na całym świecie, w samej Polsce istnieje profesjonalna żeńska liga i narodowa drużyna hokejowa. Dziewczęta grające w hokeja na lodzie mają niesamowite możliwości, takie jak bezpłatna edukacja w Stanach Zjednoczonych w celu uzyskania stypendiów sportowych.
Przyjęło się też myśleć, że hokej jest sportem brutalnym, co możesz o tym powiedzieć?
Pogląd, że hokej na lodzie jest bardzo niebezpieczny i brutalny, niekoniecznie jest prawdziwy. Czasem można doznać poważnych kontuzji, ale ten sport naprawdę poczynił duże wysiłki, aby zmniejszyć ich ilość i uczynić hokej bardziej bezpiecznym dla wszystkich.
Czy ten sport i potrzebny do niego sprzęt jest drogi?
Sprzęt może być drogi, jeśli jest kupowany jako nowy, ale istnieje wiele sposobów na uzyskanie taniego używanego sprzętu. Również nasza fundacja zapewnia mnóstwo darmowego sprzętu nowym zawodnikom wchodzącym do programu.
Jak można zacząć grać w Northstars?
Uprościliśmy udział w programie, wystarczy wejść na naszą stronę internetową www.szczecinnorthstars.com, która jest w języku polskim i angielskim. Można znaleźć tam wszystkie informacje, jakie są potrzebne, aby dołączyć i jak zarejestrować swoje dziecko.
------
Program prowadzony jest przez pracowników Neil Walsky (prezes i trener), Melissa Chipchura (menedżer i trener wolontariuszy), Jakub Gnat (wiceprezes, trener wolontariusz) oraz Marcin Walkowiak (trener wolontariusz i członek zarządu), Piotr Kosiorkowski (trener wolontariuszy i członek zarządu).
Melissa i Neil spędzają większość czasu współpracując i rozwijając sposoby ulepszenia programu poprzez badanie skutecznych metod szkoleniowych, organizowanie harmonogramów i wydarzeń oraz tworzenie rodzinnej atmosfery w programie.
Fundacja wspierana jest również przez Urząd Miasta Szczecin, a sprzęt do treningów został zakupiony z Małej Dotacji.
[email protected]
www.facebook.com/NorthstarsSzczecin
www.instagram.com/snhokej
www.szczecinnorthstars.com