Tomasz Król boksu
Dzisiaj rozmawiamy z Tomaszem Królem, trenerem boksu z wieloletnim doświadczeniem w pracy z zawodnikami. Jego pasja do boksu jest związana z legendarną (to chyba właściwe słowo) szczecińską rodziną, która od wielu pokoleń związana jest z tym sportem. W rozmowie z nami opowie o swojej pracy, metodach treningowych oraz o tym, co sprawia mu największą przyjemność podczas pracy z zawodnikami.
hot°: Jak długo trenujesz bokserów? Z tego co wiem, to już któreś pokolenie Waszej rodziny zajmuje się tą szlachetną profesją...
Tomasz Król: Trenowaniem boksu zajmuję się od 16 lat. Wspólnie z moim Tatą i Bratem wychowaliśmy wielu mistrzów Polski. Nawet medalistów Mistrzostw Europy. Bardzo często byliśmy wymieniani w Top 3 bokserskich klubów w Polsce. I nadal będziemy o to walczyć.
hot°: Skąd wzięło się Wasze rodzinne zamiłowanie akurat dla tego sportu?
To już tradycja rodzinna. Zaczęło się od Edwarda Króla- mojego Taty- który w wieku 14 lat poszedł w Gdańsku na pierwszy trening. Został później bardzo dobrym pięściarzem. Kadrowiczem Polski. Pokonał kiedyś Krzysztofa Kosedowskiego- medalistę z 1980 z Moskwy. Niesamowite nazwisko. Później został trenerem Stali Stocznia Szczecin- pierwszoligowego klubu wtedy. Później z bratem poszliśmy w jego ślady.
hot°: W pierwszym pytaniu użyłem słowa "szlachetny", czy uważasz, że boks to właśnie szlachetny sport?
Tak- uważam, że jest to najszlachetniejszy sport ze wszystkich sportów walki. Wychodzi dwóch zawodników mierzyć się na pięści. Proste, jasne reguły. Nie ma fauli, kopnięć, uderzeń poniżej pasa, w tył głowy. Uważam, że jest to klasa i szlachetność sportu.
hot°: Jaka jest Twoja metoda treningu dla początkujących, a jaka dla zawodników?
Początkujący zawodnik jest to człowiek, którego chcę zainteresować- zauroczyć boksem. Nie przeciążam go, nie forsuję- jest raczej więcej zabawy. Gdy zabawa przechodzi w sport to trening jest bardziej profesjonalny i dużo bardziej wymagający. Tu już jest ciężka praca.
hot°: Jakie są twoje ulubione momenty w pracy trenera boksu?
Oczywiście jak zawodnicy wygrywają i podnoszą rękę do góry. To jest niesamowity moment. Oczywiście teżjak mój tata jest na wyjazdach jak się dowiaduję przez telefon to jestem szczęśliwy, mam wtedy energię na cały dzień.
hot°: Jak radzisz sobie z trudnymi zawodnikami lub sytuacjami podczas treningów? Emocje, sport, adrenalina, trzeba umieć na tym
panować ...
Oczywiście, że trzeba umieć nad tym panować. Zauważam często jak zawodnicy, którzy przychodzą z ulicy i są raczej niegrzecznymi chłopcami- uspokajają się pod wpływem boksu. Pokornieją i nabierają szacunku do przeciwnika- do słabszych. Po prostu stają się spokojniejsi.
hot°: Jakie są trzy najważniejsze cechy, jakie powinien posiadać dobry trener?
Na pewno powinien być wspaniałym motywatorem, dobrym przyjacielem i świetnym taktykiem. Musi znać atuty swojego zawodnika i jego słabe strony. Musi dobrze czytać rywala i jego trenera. Powinien odgadnąć plan taktyczny przeciwnika i sam ułożyć najlepszą taktykę pod konkretną walkę. To są te trzy rzeczy, ale przyjaźń to jest podstawa.
hot°: A teraz z drugiej strony: Jakie są najważniejsze cechy, które powinien mieć dobry bokser?
W boksie masz dwa warianty, Albo przełamujesz przeciwnika brutalną siłą albo przechytrzasz go szeroko pojętym sprytem. Musisz być albo silniejszy albo sprytniejszy a najlepiej jak zawodnik ma przewagę na obu tych polach.
hot°: Gdzie znajduje się Wasza sala treningowa? Jak można się zacząć swoją przygodę z boksem w Waszej szkole?
Sala znajduje się w Szczecinie przy Mazurskiej 19. Do sali wchodzi się przez bramę, nad którą wisi duży szyld z naszym logo. Jest to bardzo dobrze widoczne z ulicy. Są tam nasze numery telefonów- można się z nami skontaktować przez Facebook’a lub przyjść po prostu bezpośrednio na salę i się zapisać
BKS Olimp Szczecin
Drugi klub bokserski w Polsce we współzawodnictwie sportowym dzieci i młodzieży.
ul. Mazurska 19, Szczecin
mail: [email protected]
tel: 663 868 700
https://www.facebook.com/OlimpSzczecin
Komentarze