Spotkanie autorskie: Michał R. Wiśniewski „Zakaz gry w piłkę”

Spotkanie autorskie: Michał R. Wiśniewski „Zakaz gry w piłkę”
Szczecin - Szczecin

 

 

Szczecińska premiera i spotkanie autorskie:
Michał R. Wiśniewski „Zakaz gry w piłkę”

29.10.2024 (wtorek) / 18:00 Trafostacja

O tym, czy lubimy dzieci – najbardziej specyficzną i najmniej dostrzeganą mniejszość społeczną – decyduje to, czy tak naprawdę lubimy siebie. Każdy z nas był kiedyś dzieckiem, mógł mniej i czuł się z tego powodu bezradny. Michał R. Wiśniewski z empatią i stosownym wkurwieniem wylicza, w jaki sposób Polska oraz późny kapitalizm dyskryminują najmniej sprawczych, a zarazem najważniejszych członków społeczeństwa. Polecam rodzicom, nierodzicom i wszystkim, którzy chcą lepiej zrozumieć. Tak po prostu.
 
Zakaz gry w piłkę to mocna, polemiczna książka o przedmiotowym traktowaniu dzieci, które często stają się zakładnikami nie tylko domowych, ale także politycznych sporów. Michał R. Wiśniewski przekopuje internet, czyta bajki, ogląda kreskówki, analizuje popkulturowe wzorce i rozbraja szkodliwe hasła, którymi posługują się rodzice i autorytety: bezstresowe wychowanie, mały terrorysta, bunt dwulatka, madka, bachor. Przygląda się brutalnym żartom traktowanym jako wentyl bezpieczeństwa nie tylko przez zmęczonych rodziców.

 

Pomstuje na antydziecięcą infrastrukturę i brak zrozumienia dla potrzeb najmłodszych, bezbronnych członków społeczeństwa. I choć pomysł na książkę zaczął się od hasła: Polacy nienawidzą dzieci, Wiśniewski nie traci nadziei, że ZAKAZ zmieni się w ZAPROSZENIE: do rozmowy, wspólnej zabawy i wzajemnego zrozumienia.

 

 

Wykłady Mistrzowskie w TRAFO – Cykl prelekcji, prowadzonych przez wybitne artystki i artystów, kuratorki i kuratorów wystaw, krytyczki i krytyków. Każdy z gości prezentuje fragment swojego bogatego dorobku twórczego. Podjęta figura mistrza jest daleka od „uczonej ignorancji” i rutyny. Podkreślone zostaje nieustanne poszukiwanie wiedzy i metod twórczych, rewizja i dystans wobec własnej filozofii życia oraz miejsca w świecie.

 

Cykl jest realizowany w ramach współpracy TRAFO Trafostacji Sztuki w Szczecinie i Akademii Sztuki w Szczecinie.