Nowe życie Wieży Gocławskiej
Zielone Wzgórze, uroczysko przyrodnicze, a może miejsce wypoczynku dla mieszkańców. To tu znajduje się Wieża Bismarcka, zwana Wieżą Gocławską. Sama wieża jest zabytkiem, który ma już sto lat od momentu zakończenia jej budowy. Ta majestatyczna, a także ciekawa architektonicznie budowla przez wiele lat niszczała i była zapomnianym punktem na mapie Szczecina. Obecnie dzięki działaniom nowego właściciela Wojciecha Kłodzińskiego i jego pomysłom na zagospodarowanie i wykorzystanie potencjału wieży, małymi krokami zabytek odzyskuje swój blask.
Artykuł powstał przy współpracy z The Best Of Szczecin. Dziękujemy i serdecznie polecamy.
Podsumowując ostatnie miesiące, czego udało się dokonać w procesie Ratowania Wieży Gocławskiej?
Przez niecały rok udało się zrobić naprawdę wiele dla tego miejsca i jego najbliższej okolicy. Z Zielonego Wzgórza zebrano i usunięto z lasu kilka ton śmieci, uporządkowano teren przed wieżą, a także jej wnętrze. Doprowadzono media, zabezpieczono budynek przed dalszym niszczeniem, usunięto graffiti, ustawiono kosze w okolicy, postawiono tablice o zarysie historyczno-informacyjnym.
A co najważniejsze miejsce i sama wieża zyskały drugie, nowe życie, jest to miejsce chętnie odwiedzane przez szczecinian i turystów spoza miasta. Na terenie wzgórza i wieży odbyło się wiele wydarzeń kulturalno-rozrywkowych. W okresie wakacyjnym w tym, a także ubiegłym roku, były organizowane pikniki rodzinne z licznymi atrakcjami dostępne dla wszystkich. Organizowane są wystawy, koncerty, pokazy audiowizualne oraz sesje fotograficzne.
Przypomnijmy, jakimi walorami wieża Gocławska przykuwa uwagę mieszkańców i turystów?
Wieża ma 26 metrów wysokości, jej położenie na wzgórzu daje możliwość znajdującym się na górnym tarasie, zobaczenia panoramy miasta, terenów wodnych i zielonych okalających Szczecin. Budowla została wykonana z żelbetonu oraz kamienia naturalnego zwanego muszelkowcem. Wewnątrz oraz na zewnątrz budowli są przyciągające swoją formą płaskorzeźby wykonane z betonu, a także piaskowca. Wchodząc do wieży przez portyk zdumiewają nas kolumny, czujemy się jakbyśmy wchodzili do wielowiekowego zabytku.
Idąc dalej pośród kolumn trafiamy do sali głównej, okrągłej przestrzeni o średnicy prawie 20m, wysokości 15m. Patrząc w górę naszą uwagę przykuwa otwór centralny w cylindrycznym suficie sali, powyżej którego znajduje się wspomniany już taras widokowy. Docelowo na tarasie ma znajdować się kawiarnia, a sama wieża, oraz jej okolica odzyska nową atrakcję turystyczną, przyciągającą wiele osób do naszego pięknego miasta Szczecin.
Czym jest "Kurs Na Północ" i jak szczecinianie mogą zaangażować się w akcję?
„Kurs Na Północ” jest to nazwa wspaniałego projektu, oraz należy wspomnieć, że największego w historii Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego (SBO) jaki powstał w ubiegłym roku. Projekt powstał dzięki zjednoczeniu wielu ludzi w myśl stworzenia ciekawych miejsc wypoczynku i nowych punktów rekreacyjnych na mapie miasta, dla szczecinian dla nas wszystkich.
W zeszłorocznym głosowaniu projekt spodobał się mieszkańcom zdobywając zaszczytne jednak drugie miejsce zdobywając ponad 10 tys. głosów. W tym roku projekt został rozszerzony i obecnie jest zakwalifikowany do konkursu SBO 2022.
Głosowanie wystartowało już 23.11.2021 r. i potrwa 14 dni. Każdy szczecinianin (także dzieci) może oddać łącznie 5 głosów wchodząc na stronę www.kursnapolnoc.pl
Nasza propozycja to:
1. Kategoria projekt lokalny Bukowo, Warszewo: nr 3 “KURS NA PÓŁNOC- CAŁA NAPRZÓD! SPACEROWA TĘCZOWA DO ALT BUCHHOLZ” - 2 głosy
2. Kategoria projekt lokalny Żelechowa: nr 2 “KURS NA PÓŁNOC-CAŁA NAPRZÓD! REKREACYJNY SKWER KRÓLEWSKIEGO KRUCZA, TURYSTYCZNA WKRZAŃSKA, RETRO PRZYSTANEK ROBOTNICZA I ŁAWECZKA TILEBEINÓW” - 1 głos
3. Kategoria projekt ogólnomiejski: nr 15 “KURS NA PÓŁNOC - CAŁA NAPRZÓD! WIEŻA GOCŁAWSKA +PARK TILEBEIN +STANICA WODNA +POLANA WODOZBIÓR +SZLAK WIDOKOWY” - 2 głosy
W najbliższą sobotę zapraszamy na wieżę w godzinach 10:00-15:00. Będzie możliwość wspólnego zagłosowania w SBO oraz zwiedzania wieży wraz z posłuchaniem ciekawych historii na temat tego miejsca.
Aktualne informacje publikujemy w ramach profilu Facebook “Ratujemy wieżę Bismarcka”.
Dane do kontaktu:
www.facebook.com/RentumiBismarckTower